Blog

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi

Rakiplerinizden fazla kazanmanız için Google sırlamalarında onlardan daha iyi pozisyonda olmanız gerekir. Peki bunu yapacak SEO tekniklerinden ve tecrübelerinden mahrumsanız bunu nasıl başaracaksınız? Eğer Google üzerinden tıklama alamıyorsanız bu sizin online satış yapamadığınız gösterir.

Yeni E-ticaret sitesi kurmayı planlıyorsanız veya eski sitenize SEO uygulamak istiyorsanız bu rehber siz büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Artık günümüzde ilk sayfaya çıkmak yeterli değil amaç ilk sıraya çıkmak olmalı, en kötü ihtimalle ilk üç sırada yerinizi almayı hedeflemelisiniz. Çünkü ilk sırada yer alan web sitesi o anahtar kelimeden gelen kullanıcıların %34’den tıklama alır. İkinci sıradaki site %12.5,  üçüncü sıradaki site ise %9.5. Aradaki farklı görüyorsunuz.

Sıralamayla alakalı diğer araştırma ise Google birinci sayfa birinci sırada bulunan sitenin birin sayfa ikinci sırada bulunan siteden iki kat fazla tıklama aldığını göstermektedir.

Peki bu açıklama ne anlama geliyor? Eğer etkili SEO çalışması yapmıyorsanız markanız internet üzerinden gösterim, tıklama ve satış kaybına uğruyor. Bunu firmalar rakamlara dökebilir tabii ki ama büyük sektördeyseniz mesela giyim, çocuk giyimi gibi, kaybınız yıllık birkaç milyon TL den fazla olabilir, hatta ayda.

E-Ticaret sitenizin Google sırlamalarında yükselmesini istiyormusunuz? Bu rehberde sıralayacağım teknikleri adım adım takip edin ve uygulayın, sonunda kayda değer yükselme elde edeceğinizi göreceksiniz.

1.Bölüm: Araştırma

Site içi ve site dışı SEO çalışmalarına başlamadan önce ciddi anahtar kelime ve rakip araştırması yapmalısınız.

Neden mi?

Araştırma, SEO’nun önemli parçasıdır. Yanlış anahtar kelimeleri hedeflemek kalitesiz trafiğin en büyük nedenidir. Buda buda satışlarınızı düşürür ve istediğinizi alamazsınız. Bu yüzden iyi araştırma yaparak doğru kelimelerde yükselmeyi başarmalısınız.

A: Anahtar Kelime Araştırması: Araştırması yaptığınızda okadlanmanız gerekenler:

 1. Anasayfa ve ürünlere anahtar kelime bulmak: Söz konusu en önemli sayfalarınızı optimze etmek olduğunda, arama hacmi, alaka ve sıralama unsurlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Ücretsiz Gopgle AdWords veya Moz Keyword araçlarını çalışmalarınızda kullanmanızı öneririm. Araştırmayı nasıl yapacağınıza dair burada detaylı anlatmayacağım, çünkü daha önce yayınladığımız ‘‘Anahtar Kelime Rehberi’’ adlı makalede konuyu ele almıştık. Makaleyi inceleyerek faydalı bilgiler alacağınıza inanıyorum.

E-Ticaret SEO

 

Burada dikkat etmeniz gereken şey arama hacmi yüksek, rekabetin zirvede olduğu anahtar kelimeleri tercih etmeyin. Çünkü büyük olasılıkla bu kelimelerde yükselmeniz uzun zaman alacaktır, bu motivasyonun bozulmasına neden olabilir. Uzun süre rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimelerde çalışmak uzun süre kazanç elde edememek anlamına gelir. Bundan önemli şey ise arama hacmi yüksek kelimelerde ilk sıraya gelseniz bile gelen kişilerin yine büyük olasılıkla aradığı şeyi sitenizde bulamayacaktır ve bu dönüşümü azaltacaktır. Unutmayın önemli olan fazla ziyaretçi almak değil, hedef kitleye ulaşarak olduğundan fazla satış yapabilmek olmalıdır.

Örnek verelim: Bebek Elbisesi satışı yapan siteniz olduğunu varsayalım. Tablodaki arama hacmi yüksek ‘‘Elbise’’ kelimesinde yükselmeye çalışamanız boşa kürek sallamaktır. Hatta arama hacmi 30.000 olan ‘‘Bebek’’ kelimesinde de yükselmeye çalışamanız boşa kürek sallamaktır. Bu anahtar kelimelerde birinci sıraya gelseniz bile alacağınız trafik e-ticaret sitesinde satışa dönecek mi? Zor.

SEO çalışması

 

Bunun yerine arama hacmi düşük anahtar kelimeler girmeniz akıllıca olacaktır. Çünkü böylece, hedef kitle seçiminde hem nokta atışı yapacaksınız, hemde sıralamada hızlı yükselip çalışmalarınızı kısa sürede kazanca çevireceksiniz. Haliyle motive artacak.

Yani, açık konuşacak olursak işe ‘‘Uzun kuyruklu anahtar kelimeler’’ le başlamanız akıllıcadır. Uzun kuyruklu kelime internette kullanıcıları aramalarını birden fazla kelime kullanarak yapmalarına denir. Yani ‘‘ İkiz Bebek Kıyafeti Fiyatları’’, ‘‘ Kampanya Bebek Elbisesi’’, gibi. İlk başta sadece ‘‘Bebek’’ kelimesinde yükselmek mantıklı geliyor ama öyle değil.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde yükselmenin kolay olduğunu ve hedef kitleye hızlı ulaşarak daha fazla kazandırdığını unutmayın.

Not: Anahtar kelimeleri sitenizin her hangi bir yerinde arama motorları sizi üst sıralara yükseltsin diye tek başlarına kullanmayın. Bu size sadece zarar verecektir. Yazının ilerleyen kısmında detaylı açıklayacağım. Kısacası insanlara içerik oluşturun, Arama Motorlarına değil. Anahtar kelime odaklı içeriklerden uzak durmaya çalışın. Doğru anahtar kelimeleri bulmak kadar onları doğru kullanmak E-Ticaret siteleri başta olmak üzere bütün siteler için önemlidir.

B.Rakip Araştırması: Rakip araştırması yaparken şunlara dikkat edin;

1.Hangi Anahtar Kelimelerinizde Rekabet Var: Rakiplerinizin SEO taktikleri uyguladıkları anahtar kelimelerinizin listesini oluşturun. Aynı zamanda rakip sitenin Domain Otoritesine bakın, sayfa otoritesinin sizden yüksek olup olmadığını inceleyin. Bunlar için Moz’un Chrome için MozBar eklentisini kullanabilirsiniz.

Moz SEO

Pratik şekilde rakiplerinizin domain ve sayfa otoritesi dahil olmak üzere E-Ticaret SEO için kullanabileceğiniz yeterince bilgiyi elde edeceksiniz.

e-ticaret SEO Moz

 

Link analizinden elde edeceğiniz diğer bilgilerin arşivini tutmanız gerekiyor, ilerde işinize yarayacaktır.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz rekabetin fazla olduğu ve rakiplerinizin önde olduğu anahtar kelimeler şimdilik öncelik vermeyin. Başta enerjinizi doğru kullanın, hızlı yükselme şansınız olan anahtar kelimelere yoğunlaşın. Çünkü bu anahtar kelimelerden kazanç elde etmeye başladığınızda zor olanlar için rekabete motivasyonunuz artacaktır. Motivasyon önemli ve bunu sadece yükselmek ve kazanmak arttırır.

 1. Rakiper Siteler Linleri/Backlinkleri Nerelerden Alıyorlar: Diğer önemli husus ise rakiplerinizin backlink aldığı sitelerin listesini oluşturmak.

Sitelerin listesini oluşturmak için Open Site Explorer kullanabilirsiniz. Aslında kullanacağınız tek servis bu değil, buna benzer yüzlerce ücretli ücretsiz online servisler kullanabilirsiniz.

Site Explorer

Görüntünün Sağ tarafında Link Anchor Text Kısmında bulunan PA ve DA sitelerin Domain ve Sayfa otoritelerini gösterir, oluşturduğunuz listede bu değerleri yüksek olan sitelerden backlink almaya çalışmalısınız. Böylece sitenizin domain ve sayda değerini arttırmaya başlamış olursunuz. Rakiplerinizin backlink aldığı sitelerden backlink almadan önce domain ve sayfa otoritesi düşük olan siteleri eleyin. Çünkü otoritesi düşük olan siteler Google gözünde şüpheli görünür.

 1. Rakip Sitelerin Yapısı: Rakip sitelerini de detaylı olarak incelemeniz gerekir. Site içerisindeki link profili, kategoriler, navigasyon ve diğer unsurlar.

E-Ticaret siteleri sitenin yapısına ciddi anlamda dikkat ve efor ayırmaları gerekir.

 • Belirli kategoride popüler ürünler
 • İlgili Ürünler
 • En çok beğenilen ürünler
 • En son incelenen ürünler

Sektörünüzün en büyük firmalarının web sitelerini inceleyerek nasıl bir site yapısı kullanmışlar,iyice inceledikten sonra kendi sitenizin yapısını nasıl oluşturacağınıza karar vermelisiniz.

Dikkat: E-Ticaret sitelerinin yapıları oldukça önemlidir.Site yapısına gömülü sayfaların arama motorlarında görünürlüğünü düşürür. Site yapısının doğru düzenlemsi bile tek başına Arama motorlarında yükselmeye yardımcı olan faktörlerdendir.

Bundan dolayı, sektörünüzün en büyük firmalarının sitelerini incelemeniz önemlidir. Ama bu siteleri kopyalamayın, aynısı yapmaya çalışmayın sadece fikir edinmek için aldığınız bilgileri kullanın.

4.Stratejik Bakıldığında Sitenizi Nasıl Farklı Kılarsınız: Bu sorunun cevabı yukarıda bahsettiğimiz site yapısıyla yakından alakalıdır.

– Rakiplerinizin sitelerinden farklı ve daha iyi olmak için neler yapacaksınız?

– Siteniz için navigasyonu geliştirecekmisiniz?

– Rakiplerinizde blog olmamasına rağmen siz sitenize ekleyecekmisiniz?

Bunlara benzer liste hazırlayarak müşterileriniz için rakiplerinizin sitelerinden daha iyi yapısı oluşturmaya çalışmalısınız.

2.Bölüm: Mevcut Sorunları Belirlemek

Rakip site analizini bitirdikten sonra artık sitenizi kontrol edip mevcut tahaların giderilme vakti gelmiştir. Başlangıç olarak en önemli şey sitenin görünümüdür, yani sahne.

A: Site Hatalarını Hızla Bulmak: Bu konuda size Screaming Frog ciddi anlamda yardımcı olacaktır. Screaming Frog ücretsizdir, sitenizdeki görselleri, CSS, script,link ve uygulamaları SEO perspektifiyle tarar ve sonuç olarak size redirekt, tekrarlanmış sayfalar, hatalar, yazılmamış taglar ve buna benzer sorunların özetini size sunar.

Bu hataların mümkünse hepsinin düzeltilmesi gerekir ama en önemlileri mutlaka düzeltilmelidir;

 • 404 sayfalarını içeriğe belirli içeriğe yönlendirme
 • 302 yönlendirmelerini 302’e çevirmek
 • Tekrar eden içerikleri, açıklama ve meta etiketleri güncellemek

Yukarıda ve bunlardan başka farklı hataları Screaming Frog tesbit ederek size sunacaktır. Böylece sitenizin hatalarını düzelterek site içi erişim, dolaşım ve kullanırlığını arttırmış olacaksınız.

 1. Site Hızını Belirlemek: Google SEO Faktörleri adlı makalemizde site hızının sıralamaları etkilediğini söylemiştik. Hazır site hatalarını gidermeye başlamışken siste hızını test ederek, yavaş ise düzeltmenizi öneririm.

Kullanıcılar yavaş açılan sayfaları sevmezler. Siteniz yavaş çalıştığında emin oldun ziyaretçileriniz sitenizden çıkıp daha hızlı açılan sitelere yönelecektir. Bazı araştırmalar kullanıcıların %40’nın 3 saniyeden geç açılan siteleri  terkettiğini ortaya koymaktadır. Sitenizin yavaş açılmasının ne kadar korkunç sonuçları olduğunuzu bu istatistik gösterir diye düşünüyorum.

Sitenizin hızını test etmek için Pingdom veya Gtmetrix kullanabilirsiniz.

seondex

Gtmetrix

 

Eğer sitenizde sayfaların yüklenmesi 3 saniyeden fazla zaman alıyorsa daha fazla server alanı alarak hızınızı arttırabilirsiniz. NOT: 3 saniye maksimum süre saniyenin altına düşmesi şüphesiz ideal olan.

Yukarıda gördüğünüz gibi Seondex’in yüklenme hızı 4.5 saniye ve standartın altında. Mashable ve Facebook ise standartların üzerinde.

Facebook site hızı

3.Bölüm: Site İçi Optimizasyon

Site dışı optimizsayonun mnemli olduğu kadar site içi optimizasyon da bir o kadar önemlidir. Site içi optimizasyon sitenizin arama motorlarında yükselmesini sağlayan bütün işlemleri kapsar. Söz konusu site içi optimizasyon olduğunda dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

 • Anahtar Kelime Optimizasyonu
 • Sitesi Yapısı
 • İç Bağlantılar
 • Kullanılabilirlik, Erişim, Dolaşım
 • Mobil Versiyonu
 • Müşteri Yorumları
 • Rich Snippest
 • Sosyal Medya Entegrasyonu

A: Anahtar Kelime Optimizasyonu: Rehberin başında belirttiğim gibi site/blog sayfasını bir tane anahtar kelime için optimize etmelisiniz. Bu noktada anahtar kelime site sayfaların stratejik yerlerinde olması gerekiyor, yani;

 • Sayfa Başlığı
 • Başlıklar
 • Alt başlıklar
 • Paragraf
 • Ürün açıklaması
 • Görsel dosya ismi
 • Görsel alt etiket
 • Meta Title/bağlık ve açıklama
 • Url

URLleri oluşturduğunuzda kullanıcı dostu olmasına dikkat etmelisiniz. Bu URL’nin gerçek harflerden oluşması gerektiği anlamına geliyor, yani karışık rakamlardan oluşmamalı. Aynı şekilde meta title ve açıklamaların anlamsız veya sadece anahtar kelimelerden oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Bu iki açıklamanın doğru yapılması lazım çünkü linke tıklama oranına ciddi anlamda etki eder ve bu da Google’da yükselmenizi sağlar. Mantıklı değil mi?

Somut örnek verelim: ‘‘ Bebek Ürünleri’’ diye arama yaptığımızı varsayalım.

Anahtar Kelime Pamidor e-bebek

Gelen sayfalardan hangisine tıklarsınız?  İkincisi dediğinizi duyar gibiyim, zaten internet kullanıcılarının çoğu da öyle yapıyor.

B: Site Yapısı: Eğer sıfırdan e-ticaret sitesi kurmayı planlıyorsanız bilgi mimarisi şeklinde yapıda kurmalısınız. Rehberin başında bundan bahsetmiştik ama şimdi detaylı ele alacağız.

Sizinde bildiğiniz gibi geniş kapsamlı web sitesi yapıları arama motorları sıralamasına dramatik şekilde etki eder. Buna ek olarak web siteniz kurulduğu gibi kalmayacaktır, ürün sayısı arttıkça sitenin iskeleti de genişleyecektir. Bundan dolayı e-ticaret siteleri genelde diğerleriyle kıyaslandığında  büyük olurlar.

LucidChart e-ticaret sitesi için bilgi iskelet oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sitenin iskeletini oluştururken ana sayfadan direk ürün sayfalarına yönlendirecek linkler vermemeye dikkat etmelisiniz. Diğer bir ifade ile ana sayfadan ürün sayfalarına ne kadar az link verirseniz ana sayfada ürün sayfalarına otorite o kadar gider. Unutmayın ki domain otoritesi sayfa otoritesinden önemlidir.

E-Ticaret sitesi yapısı copy

Yukarıda sadece örnek olarak verdiğim yapı genel anlamda E-Ticaret sistelerin iskeletini gösternektedir ama tekrar söylüyorum bu tablo kriter değildir.  Sitenin kurulumu ve yapısı site ziyaretçilerinin kolayca bütün sayfalara ve ürünlere erişebilecekleri şekilde olmalıdır.

Yukarıdaki tabloda örnektir, sizin siteniz kompleks olabilir. Eğer sitenin iskeletini belirleme konusunda kafanız karışık ise SEO uzmanına danışmanızı öneririm.

Yukarıda gösterdiğim tabloda gördüğünüz gibi anasayfadan kategorilere oradan da markalara ve ürünlere likn verdiğimi görüyorsunuz. Ama siz sitenizde ürünler, markalar ve katgodiler arasında da linkler verebilirsiniz. Bunun faydası olacaktır. Umarım şimdi resmi daha iyi görüyorsunuzdur.

C: İnternal Linkler: İnternal link veya linkleme sitenizin içerisindeki bir sayfayı sitenizin diğer sayfasına linkleme işlemine denir. Daha somut olarak anlatacak olursak A kategorindeki bir yazı veya açıklamadan B kategorisine link verme işlemine diyoruz.

İnternal linkler kendi anchor tekstlerinizi oluşturmanıza yardımcı olurlar, bu anchor tekstler arama motorları sıralamalarında yükselmenize yardımcı olurlar.

NOT: Mutt Cutts internal linklerin ‘‘Google sılramalarına etki etmediği ve Google için önemi olmadığını’’ belirten bazı yazılar okudum ama buna ben inanmıyorum. Kendisi bunu demiş bile olsa inanmıyorum. Kendi tecrübelerim internal linklerin Google sırlamasına ciddi anlamda etki ettiği yönündedir.

Evet, artık sitenizi kurduğunuzu varsayarak site haritasını oluşturup Googl’a gönderme vakti gelmiştir.

D: Kullanışlılık/Dolaşım:  Sitede dolaşım ve kullanışlılık E-Ticaret siteleri için elzemdir. Kullanıcıları mutlu etmek SEO’nun en temel kriteridir. Eğer sitenizi ziyaret eden kullanıcılar memnun kalırsalar tekrar geleceklerdir, bu sizin AMACINIZ olmalıdır.

Mükemmel müşteri deneyi, sitenin kullanımının kolay olduğu anlamına gelir.Mükemmel deneyim ise kullanıcıların sitenizde uzun süre kalmasıyla ölçülür.

Mükemmel deneyim aynı zamanda kulanıcıların ödeme yaparken 50 kapıdan geçmemesi, site üzerinden size hızlı uşlabilmeleri, gibi bazı faktörleri de kapsamaktadır

Bazı alışveriş sitelerinde canlı chat olduğunu göreceksiniz, bu mükemmel deneyimle ilgilidir ve Arama Motorları bu tarz fonksiyonları destekler.

E: Sitenin Mobil Versiyorunu: Günümüzde artık tabletler ve mobil telefonlarla internete erişim yaygın ve bu giderek artmakta. Yakın gelecekte mobil telefonlardan internete erişim diğer aparatları geçecektir, masaüstü bilgisayar veya diğer bilgisayarlar.  Bundan dolayı e-ticaret sitesinin mobil versiyornu hayati önem taşımaktadır. Zaten Google mobil versiyonu olmayan sitelere uyarı göndermektedir.

Mobil Versiyonun Ne Kadar Önemli Olduğunu Şu İstatistiklere Bakarak İnceleyelim;

 • 2015 yılında internet kullanıcılarının %65’e yakının mobil telefonla erişim sağladığını biliyormusunuz?
 • Mibil telefonla mobil optimizasyonu olmayan siteyi ziyaret eden kullanıcıların %61’nin siteyi hemen terkettiğini biliyormusunuz?
 • Mobil kullanıcılarının %58’nin siteye mobil erişimin masaüstü bilgisayardan hızlı olmasını istediklerini biliyormusunuz?

Bu istatistikler şu anlama geliyor. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse HAYAT HAKKI yok.

Günümüzde wordpress tabanlı sitelerde,  ki aralarında dünya çağında E-Ticaret siteleri de var, bu sorun kısa sürede aşılabiliyor. En kötü ihtimalle tehemeforest den mobil uyumlu tema alarak sorunu çözebiliyorlar.

Ama köklü, kurumsal, büyük firmaların bu konuda ciddi gayretler göstereceğini umarak bu başlığı bitiriyorum.

F: Site Kullanıcı Görüşleri:  E-Ticaret sitelerinde kullanıcı görüşleri kısmı stabildir, değişmez.

Enteresan istatistikleri paylaşamaya devam edelim, İnternal Ratiale göre ürünlere Kullanıcı/müşteri görüşleri eklemek e-ticaret dönüşüm oranını %14 ile %76 oranında arttırdığını biliyormuydunuz? Juper Researcha göre  bu oran %77.

Kullanıcı görüşlerinin diğer faydası ise SEO açısından oldukça önemlidir. Kullanıcılar ürünler hakkınıd agörüşlerini Google indexler, bu yeni içerik, yeni güncelleme anlamına gelir ve artı olarak hanenize yazılır.

Bu özelliğinden dolayı, kullanıcı görüşleri SEO açısından bakıldığında hayati önem taşır. Ama şu iki örnekle karşılaştırarak iyi ve kötüyü inceleyelim.

Birinci örnekte gördüğünüz gibi ütünün hemen sağ tarafında ürün hakkında yorum yapılabilecek link konulmuş.

Müşteri Görüşü

‘’Yorum yaz’’ linkine tıkladığımızda  bizi yönlendiriyor

Kullanıcı görüşü

 

Yorumlar

 

Her üründe yüzlerce görüş var ve sağ tarafta gördüğünüz gibi bu site aynı zamanda ürüne puan da veriyor. Neden sizce? Şimdilik siz düşünün ben diğer başlıkta açıklayacağım. Şimdi gelelim diğer e-ticaret sitesi örneğine;

Kullanıcı yorumu

Sağ alt köşeye ‘‘ Yorum Yaz’’ butonu sıkıştırılmış. Yani o kadar gereksiz bir buton ki, zaten hiç kimse de yorum yapmamış.

Ah bilselerdi ne kadar önemli olduğunu ama artık siz biliyorsunuz.

Rusya’da böyle sektör var. Eskiden, gerçi şimdide kullanıyorlar, yazılımlar aracılığı ile yapılıyordu. Bu zararlı. Ama Rusyada ajansa gidiyorsunuz parayı veriyorsunuz ve onbinlerce insana bu işi yaptırıyorlar. Siz yorumların kriterlerini belirleyerek ajansa veriyorsunuz onlarda aynı kriterlerde binlerce insana yorum yazdırıyor. Nasıl ama?

Kullanıcı görüşü bu kadar önemli, bu sadece e-ticaret siteleri için değil bütün siteler için geçerlidir.

G: Rich Snippets: Yukarıdaki başlıkta ilk sitenin yorumlar yanında ürüne puan verdiğini söylemiştim şimdi bu başlıkta bunun önemini ele alacağız.

Google sıralamalarında şunları görmüşsünüzdür ve eğer tesadüf olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz bu siteyi yöneten SEO uzmanlarının kalitesini gösterir, detaya önem vermek.

E-ticaret seo çalışması

Site üzerinde ürünlere verilen oylar, sıralamayı etkiler. Teknoloji ve e-ticaret siteleri çok yaygın şekilde kullanırlar. Bu örnekte olduğu gibi.

seo e-ticaret

Bu örnekler çoğaltılabilir, video ve resimler de olabilir.

Bunlar ‘‘Rich Snippest’’ lerdir ve sıralamaya ciddi etki yaparlar.bunlar ticaret, bilgi, müzik albümleri, ürün, insanlar, video ve görüşler olabilir.

Rich Snippestler, arama yapan kişilerin sitenizin uzantısına tıklamadan neyle alakalı olduğunu anlamasına yardımcı olurlar. İnsanlar Google aramalarında Rich Snippestleri gördüğünde linke tıklarlar ve müşteriye dönüşürler.

Sitenize Rich Snippest eklerken şunlara dikkat edin;

 • Rich Snippest görek istediğiniz bütün sayfaların HTML lerine girin.
 • İstediğiniz Rich Snippest için mikro dataları ekleyin.
 • Rich Snippestin çalıştığına emin olmak için test edin:

www.google.com/webmasters/tools/richsnippets , https://developers.google.com/structured-data/testing-tool/

H:Sosyal Medya Entegresyano: Sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu açıklamayacağım. Fakat yine de hatırlatma olarak e-ticaret siteleri başta olmak üzere bütün siteler için sosyal medyanın önemli olduğunu vurgulamak isterim. Bunun yanında bir de uyarı:

Facebook ve diğerline dikkat: Sosyal medya evet siteler için faydalı, özellike e-ticaret sitelerine. Fakat eğer siteniz yeniyse sosyal medyadan gelen kullanıcı sayısının Arama motorlarından gelen kullanıcı sayısından fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle facebookda ürün reklamlarıyla bir anda onbiblerce hit alabilirsiniz ama bu hitlerin büyük bölümü %70-80 hemen sitenizi terk edecektir.

Bu da yeni siteler için büyük tehlike oluşturmaktadır. Çünkü sitede kalma süresi düşük olduğundan dolayı Google’a sitenin kalitesiz olduğuna dair sinyaller gidecektir ve bu durum sitenizin sıralamalardan düşmesine neden olacaktır.

Bu tecrübeme karşı çıkanlar olmadı değil var ama kendi tecrübelerim bu durumun böyle olduğunu ortaya koymaktadır ve doğruluğuna %100 inanıyorum. Google tarafından gönderilen organik hit diğer sitelerden fazla olmalı.

Bu uyarıyı mutlaka bilgi olarak bir kenarda dursun.

4.Bölüm: Daha Fazla Test:

Site içi SEO çalışmasını bitirdikten sonra optimizasyon stratejisini belirleyerek test edilmesi gerekiyor.

Şunları yapmalısınız:

 • Google analystics kullanarak en fazla dönüşüm alan anahtar kelimeleri belirlemek
 • Tıklama başına ödeme servislerini kullanarak yüksek dönüşüm yapan anahtar kelimeleri SEO stratejinize eklemelisiniz
 • Tıklamayı arttıran meta tag ve balıkları test edin
 • Trafiği arttıracak içerik testleri yapmalısınız.

5.Bölüm: Blog İçeriği Eklemek: 2007 yıllında kurumsal bir otomotiv firmasının, 2008 yılında eğitim kitapları satan e-ticaret sitesinin  SEO çalışmasını yaptığımızda siteye blog eklemelerini istediğimde beni genel müdürlüğe çağırarak sistem yöneticileri web masterların yöneticilerin bulunduğu toplantı düzenlenmişti. İki firmada benim saçmaladığını söylemişlerdi.

Söylenen şuydu: – Bunlar kurumsal firma sitesi blogun ne işi var? Google desteklemez.

Benim savunmam akıllarına yatıyordu ama kurumsal firma sitesinde blog olmaz tabusunu yıkamıyordum, Kurumsal sitelerde, e-ticaret sitelerinde ‘‘ Blog’’ olmaz kuralını kim koymuş? Bu kriter kime ait, ki ortada buna benzer bir çok site varken. Halbu ki kurulduğu ginden beri blog dahil, forum, kullanıcı profili, kullanıcı blogu oluşturan dünyanın ve Rusyanın en büyük kitap satan e-ticaret sitesinin bunu yaptığını biliyordum. Google, Twitter başta olmak üzere dünyada bir çok firma bunu yaparken benim teklifim neden saçma gelmişti….

Rusya e-ticaret

Dünyanın en büyük E-Book siteleri bile blog kullanırken neden biz kullanmıyorduk. Aynı yıllar bir platformda yine elektornik aletler satan e-ticaret firmasının SEO çalışmalarını yapan meslekdaşımla sitenin ceza almasını tartışıyorduk. Sadece backlink alarak sıralamalarda yükseldiğini söylemişti. Siteyi güncelledin mi peki ? Diye sorduğumda, kurumsal sitenin neyini güncelleyeceğim cevabını aldığımda başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü.

EBook

Yaratıcı olmanız gerekiyor, sıralamalarda yükselmek amaçtır, bundan önemlisi ve Google’ın desteklediği şey marka olabilmektir. Google markaları destekler sıralamalarda yükselmek isteyenleri değil.

Bu yüzden başta blog olmak üzere bütün alternatifleri deneyin, S.S.S Sıkça Sorulan Sorular kısmı vardır, genelde hiç işe yaramaz iş olsun diye oraya konulur. Bu kısmı aktifleştirebilirsiniz, kullanıcıların buraya sorular sorması teşvik edilebilir, sektörle alakalı sürekli sorulan sorular Google tarafında indexlenir, bu aynı zamanda yeni içerik ve güncelleme demektir.

Blog çok önemli, anahtar kelimelerde e-ticaret siteleri başta olmak üzere bütün web sitelerinde yükselmeye ciddi anlamda katkıda bulunur.

Blog kısmında sektrönünüzle alakalı güncel ve doyurucu bilgiler verin. Anahtar kelimelerde yükselmek adına arama motorları için yazmayın, kullanıcıların paylaşacağı değerli bilgiler girin.Google bloglara değer verir.

6. Bölüm: Link Building/İnşası:

İçeriğinizle alakalı backlink çalışmalarına odaklanmalısınız. Site dışı SEO’nun konusudur.

Kalitesiz backlink çalışmaları, yani otoriter sitelerin dışında alınan backlinkler sadece Google tarafından ceza almayacak aynı zamanda kalitesiz sitelerden yönlendirmeyle gelen kullanıcların ne sitenize nede satışlarınıza katkısı olmayacaktır.

Düşük kaliteli backlinkler sadece kalitesiz sitelerden alınır, bü yüzden hem zamanınızı boşuna heba etmeyin hem de paranızı. Link building e-ticaret sitelerinin başarısına ciddi katkıda bulunmaktadırlar, bundan dolayı bu kısmı uzmanından yardım alarak yapmanızı öneririm.

Düşük kaliteli sitelerden söz açılmışken tanımlama yapmanın doğru olacağını düşünüyorum, yani ne tür siteler: Content Farms diye adlandırılan böyle sitelerde herkesin her konuda istediğini kolayca paylaşabildiği sitelelrdir. Böyle siteleri Google sevmez, sözlük, düşük kaliteli forumlar, ziyaretçi defteri ve benzeri e-ticaret sitelerine hiç faydası olmayan platformlardan uzak durmalısınız

Link İnşası Başta Olmak Üzere Genel SEO Hakkında Faydalı Bilgiler Almak İçin Ayrıca Önerebileceğim Makaleler Listesine Göz atmanızı Önerebilirim

Yukarıdaki makalelerde detaylı şekilde ele aldığım link building çalışmalarını e-ticaret sitesine uygulamak mümkün, yalnız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var;

 • Anı anchor text’i, kullanmayın, farklı varyasyonlarını deneyin,
 • Aynı sayfaya link vermeyin, bütün sayfaları ve ilgili sayfalara link alın.
 • Otoritesi düşük sitelerden backlink almayın
 • Link satın almayın
 • Mümkün olduğunca fazla makale/tanıtım yazıları içerisinden link alın
 • Makalelerin içerisinden sadece anchor text kullanmayın, sade link verin http://www.seondex.com/hakkimizda/ gibi.

Eğer web sitesi sahipleriyle güzel insani ilişkiler kurmayı başarırsanız kaliteli backlinkler almanız kolaylaşabilir, hemde az harcayarak. Üzülerek söylemeliyim ki bu konuda yabancılar bizden fazla iş birliğine yatkın. Halbu ki tam tersi olması gerekmezmiydi?

7.Lokal E-Ticaret

Belirli bir bölgeyi hedef alan E-Ticaret siteleri için takip edilecek SEO çalışması farklı olmalıdır.

Örneğin: İstanbul Kadıköyde Lahmacun satan işyeriniz var ve internet üzerinde siparişler alarak kazancınızı arttırmak istiyorsunuz. Öncelikli anahtar kelimeleriniz Lahmacun olmamalı değil mi? Adanadaki Lahmacun siparişi aralamalarında ilk sırada olmanızın size ziyaretçiden başka getirisi olmaz, ki firmanın İstanbulda olduğunu görünce siteyi hemen terkedecektir.

Bu yüzden seçimleri İstanbul hatta en fazla Kadıköye yakın birkaç semt olabilir. ‘’Kadıköy Lahmacun Siparişi’’ gibi. Sadece ‘‘ Lahmacın’’ kelimesinde yükselmeye çalışmak boşa kürek sallamaktır.

Bununla birlikte, e-ticaret sitesininde Google Haritası, adres, isim, telefon mümkün oldığunda görünebilir yerlere eklenmelidir.

Ayrıca e-ticaret sitenizi mümkün olduğunca fazla niş firma rehberlerine ekleyerek Google’a lokasyon/yer hakkında ciddi sinyaller göstermeniz gerekir. Aynı şekilde firma rehberlerine eklerken kolasyonu mutlaka belirten sektörünüzle alakalı anahtar kelimeler girmelisiniz. Örneğin  ‘‘ Kadıköy Lahmacun Online Lahmacun Sparişi’’ gibi başlıklar olabilir.

Bir çok sektörde buna benzer Google arama sonuçlarını görmeniz mümkün;

E-ticaret lokal seo çalışması

Veya buna benzer. Düşünün siz Hakkari’de emlakçısınız ve kiralama kelimesinde birinci sıraya çıkmak istiyorsunuz.

Local e-ticaret SEO

Lokal e-ticaret siteleri için uygulamanız gereken taktik bu noktada biraz farklı olacaktır, buna dikkat edin.

8.Bölüm: En iyi SEO Araçları: Burada sıralayacağım SEO araçları E-Ticaret sitenizin çalışmalarında size yardımcı olacaktır.Araçların bir kısmı ücretli bazıları ise tamamen ücretsiz.

Paylaşacağım araçların çoğu SEO uzmanları tarafından kullanılmakta. SEO araçları hakkında önceden yazmıştım ve işinize çok yarayacak:

Bu listeyi yapacağınız araştırmalarla genişletebilirsiniz, e-ticaret siteleri büyük ve kompleks yapılara sahip olduklarından dolayı araştırmalarınıza sitenizin hedef ve ihtiyaçlarına göre diğer Seo araçalarını da kullanmanız mümkün.

Ve Bitti

E-ticaret sitenizi optimize etmeniz/ettirmenizin yeterince nedeni var ama asıl amaç SATIŞ yapmaktır.

Eğer SEO doğru yapılırsa kaliteli trafik alacaksınız ve bu trafik gelire dönecektir, site Google dostu olacaktır.

Başlamadan önce unutmayın ki, bir sefere mahsus yapılmaz, sürekli yapılır, site var olduğu sürece SEO devam eder.Bunun nedeni Google gibi bütün sitelerin algoritmalarını periyodik şekilde güncellemeleridir. Bu nedenden dolayı siz de sürekli güncel, modern SEO yöntemlerini kullanarak sitenizi optimize etmelisiniz. Hemde eş zamanlı olarak, rakiplerinizin önüne geçmeyi iyi zamanlama belirleyebilir.

Şüphesiz SEO uzun süre, sabır, inanç ve azim ister ama karşılığı buna değer.

Umarım E-Ticaret siteleri için SEO Rehberi çalışmam işinize yarar ve e-ticaret sitenizin karını arttırmaya katkıda bulunur.

Sorunuz veya sorunlar için çekinmeden yorum kısmında veya iletişimden bana ulaşabilirsiniz.

Başarılar diliyorum.

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
SEO Teknikleriniz İçin Bilmeniz Gereken 204 Google Faktörü
Site Öncesi SEO Nasıl Yapılmalı
11 Comments
 • […] E-Ticaret SEO Rehberi adlı makalemizi mutlaka okumanızı tavsiyee diyorum. Bu yazıda özellikle biresysel girişimcilerin yaptıkları hataları ele aldık. E-ticaret sitelerinin SEO uyumlu kurulumunu, eksiklerin nasıl giderilmesi gerektiğine dair bir çok konuyu herkesin anlayacağı şekilde, detaylı ele aldık. […]

 • […] E-Ticaret SEO tavsiyeleri konusuna unutulmaz başlık atarak bu konuyla alakalı arama yapan kişileri anında içeri çekmeyi başardığına inanıyorum. […]

 • […] E-Ticaret SEO Rehberi okumanızı tavsiye ediyorum. Şuanda okumakta olduğunuz yazıdan sonra sizi ikinci aşamaya geçirecek ve önemli bilgiler verecektir. […]

 • Özgür SÖZER Kas 13,2015 at 22:48

  Bildirimleriniz için teşekkürler, gerçekten faydalandığımızı düşünüyoruz. Devamını bekliyoruz.

 • emre emre Kas 13,2015 at 13:18

  siteyi direk sık kullananlara ekledim bu yazıdan sonra herkes müşteri ve hit için afaki bilgiler verirken sizin yazınız çok güzel geldi

 • […] Makalemizde ise site öncesi SEO hakkında bilgiler paylaşacağız.  Fakat daha önce şunu belirtmem gerekiyor ki, site öncesi […]

 • Mert Mar 22,2015 at 23:18

  Harika çalışma olmuş, elinize sağlık. E-ticaret SEO hakkında gerçekten çok güzel detaylı çalışma çıkarmışsınız.
  Bunun yanında E-Ticaret sitelerinde çok fazla yapılan eksiklikleri yazmış olsaydınız bence dört dörtlük bir kaynak olurdu.

 • Ersin Tezcan Mar 22,2015 at 14:35

  Özür dilerim ama bunun bir şaka olduğunu varsayarak cevap verme gereği bile duymuyorum. Yani öğrenmek isteyen birisi olarak sorsanız mutlaka yardımcı olurum ama SEO’nu bildiğinizi söyleyerek soruyu sormanız çok komik, şaka gibi.

 • Yılmaz Fidan Mar 22,2015 at 14:29

  Bunu ıspatlarımısınız? Biz de bu işi yıllardır yapıyoruz. SEO uzmanları böyle bir ayrım yapmazlar. Eğer sitelerin otoritermi değilmi diye taramasını yapmaya kalksak binlerce siteyi zaten yıllarca tarammamız gerekir O zaman SEO nasıl yapılacak merak ediyorum?

 • Ersin Tezcan Mar 22,2015 at 14:24

  Yorum için teşekkürler Yılmaz. Fakat link linktir düşüncenize katılmadığımı üzülerek söylemem gerekir. Otoriter sitelerden alınan backlinkler kesinlikte diğerlerinden önemlidir. Ben e-ticaret SEO çalışmaları için sadece otoriter sitelerden backlink alınmasını savunuyorum. Bunun dışında alakalı veya alakasız hiç bir kalitesiz siteden backlink alınmasını önermiyorum. Kalitesiz siteler sadece sizin sitenizi aşağıya çekmeye yardımcı olurlar onun dışında bir işe yaramazlar.

 • Yılmaz Fidan Mar 22,2015 at 14:13

  E-Ticaret SEO hakkında şimdiye kadar okuduğum en açıklayıcı ve kapsamlı çalışma olduğunu söylemek isterim. Fakat, link building kısmında söylediğiniz kalitesiz sitelerden backlink alımının faydası olmadığı görüşüne katılmıyorum. Link linktir ve her zaman faydalıdır. Önemli olan sitenin içeriği ile backlink alınan sitenin içeriğinin aynı olması veya en azından sayfanın içeriğinin benzer olmasıdır. Bu düşünceniz bence yanlış.

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage