Uzmanlar Bunlara Dikkat Edin Diyor

2008 yılında piyasaya sürüldüğünden beri günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen Google Chrome, hızlı kullanımı, basit sekmeleri ile oldukça kullanışlı. Hatta bu önemli özellikleri sayesinde yılların köklü internet tarayıcılarını geride bırakarak neredeyse dünyadaki insanların yarısı tarafından kullanılır hale geldi.

Günlük kullanımda internet tarayıcınız ile çok fazla vakit geçirmiyor, bir sekme açıp işlerinizi hallediyor olabilirsiniz. Uzmanlar chrome’de yapılacak bir kaç değişiklikle aracı çok daha faydalı hale getire bileceğinizi belirtiyorlar.

Bunun yanında , Chrome’u kullanıp kapatırken yaptığınız işlemleri ara ara silmeniz önem arz edebilir. Bu nedenle Gelişmiş kısmında bulunan Tarama Verilerini Temizle seçeneğini kullanarak belli aralıklardaki geçmişinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca oturumu kapat diyerek de kendinizden başkasına yaptığınız aramalara ve diğer verilere ulaşma şansını vermeyebilirsiniz.

Tarama Verilerinizi Kontrol Edin

Google, ilerideki aramalarınız hakkında tahminlerde bulunabilmek ve size daha hızlı yardım sunabilmek için daha önce yaptığınız aramaları kayıt altına alır. Fakat bu toplanan bilgiler ile ilgili Google’a güvenmeyebilirsiniz. Bu sebeple eğer düzenli olarak tarama verilerinizin silinmesini istiyorsanız, Eşitleme ve Google Hesabı kısmından Veri ve Kişiselleştirme, ardından Etkinlik kontrollerinizi yönetme kısmına girdikten sonra istediğiniz ayarları seçebilir ve otomatik olarak tarama verilerinizi sildirebilirsiniz.

Yine aynı yerden, Google’ın herhangi bir veri tutmasını da engelleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kaydedilmesini istemediğiniz etkinlikleri kapatmak.

Google Hesabına Girip Diğer Servislere Giriş Yapılmaması

Herhangi bir Google hesabına giriş yaptığınızda, otomatik olarak Gmail, Chrome gibi diğer ürünlerde de açılmaktadır. Bu her ne kadar kimi zaman faydalı olsa da, her hesapta kullanıcı adınızın görünmesini istemiyorsanız, Ayarlar>Gelişmiş>Chrome’da Oturum Açılmasına İzin Verin kısmını kapatmalısınız.

Rahatsız Edici İzinleri Kapatma

İnternet sitelerinin basit sayfalar olduğu dönemleri geride bıraktık ve artık neredeyse hemen hepsi kameranıza, mikrofonunuza ve konumunuza erişim istiyorlar. Bu izinleri kapatmak istiyorsanız, Ayarlar>Gelişmiş>Site Ayarları kısmından izinleri iptal edebilirsiniz.

Sitelerin Sizi İzlemelerini Engelleyin

İnternet siteleri sizi daha iyi tanımak için bazı küçük kayıtlar tutarlar. İleride kullanmak için alınan bu kayıtları vermek istemiyorsanız, Site Ayarları>Çerezler ve Site Verileri kısmından tüm çerez verilerini engelleyebilirsiniz.

Arka Plandaki Site Uygulamalarını Kapatın

Bazı internet siteleri siz siteden çıksanız da arka planda uygulama çalıştırmaya devam edebilir. Bunu engellemek için Ayarlar>Gelişmiş>Arka Plan Uygulamaları kısmını kapatabilirsiniz.

Yazar |2019-10-26T09:46:35+00:0018.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın