Çocuklara Youtube Tehlikesi

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre çocukların Youtube’de geçirdikleri vakit son dört yıl içerisinde neredeyse ikiye katlandı. 2015 yılında yapılan benzer bir araştırmanın sonuçlarıyla karşılaştırmalı olarak açıklanan araştırmada, ortaya çıkan sonuçlar, çocuklar için büyük bir tehlikenin var olduğunu ortaya koyuyor.

1677 çocuk ile yapılan araştırmada ulaşılan sonuçlara bakacak olursak, 2015 yılında her gün video izleyen 8-11 yaş arası çocukların yüzdesi %22 seviyelerindeyken günümüzde bu oran %55’leri geçmiş durumda. Özellikle bu kadar küçük yaşlardaki çocukların yarısından çoğunun her gün ekran başında bulunup ne olduğu belli olmayan videolarla çok uzun süreler geçirmeleri gelecekleri açısından büyük tehlike arz ediyor. 13-18 yaş arası çocuklara bakıldığında ise durum daha da vahim görünüyor. 2015 yılında yapılan araştırmada her gün video izleyenlerin oranı %33 seviyelerindeyken günümüzde çok büyük bir artışla %70’e yaklaşmış durumda. Araştırmaya katılan çocukların bu denli yüksek oranlarda video izliyor olmaları araştırmacıları da şaşırtmış durumda.

Ortalama video izleme sürelerindeki artış da neredeyse iki kat olarak görülüyor. Araştırmaya katılan çocukların ortalama video izleme süreleri 2015 yılında yarım saat civarı iken, günümüzde 1 saate kadar çıkmış. Diğer medya araçları da hesaba katıldığında, 8-11 yaş arası çocuklarda 4 saatin üzerinde bir izleme zamanı mevcut. 12-18 yaş aralığına bakıldığında ise bu zaman dilimi 7 saatin bile üzerine çıktığı görülebiliyor.

Her ne kadar ebeveynler, çocuklarına eğitici videolar, ödevler, şarkılar dinletmeye çalışsa da ekran bağımlılığı konusu üzerinde önemli çalışmalar yapılması gereken konulardan. Araştırmanın son bölümünde yer verilen geleneksel TV izleme oranları da anketin bir başka ilginç boyutu. Televizyon izlemeyi çok sevdiğini söyleyen 8-11 yaş arasındaki çocukların oranı %61’den %50’ye düşerken, 12-18 yaş arasında bu değişim, %45’den %33’e düşüş şeklinde olmuş.

Araştırma sonucunda elde edilen tüm bu verilere baktığımızda, her ne kadar anne-babaların çocuklarını eğitmek için videoları kullanmak istediğini bilsek de, ekran önünde çok uzun süreler geçiren çocuklar var. Ayrıca geleneksel medyanın geleceği açısından da çocuklardan elde edilen bu bulgular çok önemli. Yakın gelecekte televizyonların artık tarihe karıştığını görebiliriz.

Yazar |2019-11-29T16:56:49+00:0030.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın