facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO Nedir?

Bu makale’de ise hakkında çok fazla sorulan Black Hat SEO‘dan bahsedeceğiz.

black-hat-seo

 Black Hat SEO her zaman popülerliğini korumuştur ve hala korumaktadır.  Kitabın bu kısmında Black Hat SEO’nun ne anlama geldiğini ve faydalarını, zararlarını hep birlikte değerlendireceğiz.

Black hat SEO’yu her SEO uzmanı farklı şekilde açıklayabilir. Black Hat SEO’nun uygulamalarına göre sınıflandırıması gerektiğini düşünüyorum. Bun göre;

  1. Black Hat SEO Googlen’ın Webmaster Guidelines kriterinin neredeyse tamamına ve bir kısımına aykırı yapılır ve tamamen Arama Motorlarının algoritmalarını ve kullanıcıları kandırmaya yönelik yapılan SEO çalışmalarıdır. Black Hat SEO Arama Motorlarının zayıf yönlerini kullanır ve bütün algoritmayı aldatır, sıralamaları manüple eder. 
  2. Black Hat SEO makineler, robotlar üzerine odaklanırlar, White Hat SEO ise İnsan odaklıdır. BlackHat SEO az emek harcamak suretiyle kısa sürede başarıya ulaşma odaklıdır. 
  3. Black Hat SEO ‘da amaç sadece para kazanmaktır. İnternet dünyasına veya bir web sitesine herhangi bir katkı sağlamayı amaçlamaz.  BlackHat SEO ayrıca kullanıcılar içinde her hangi bir değer oluşturmayı amaçlamaz.
  4. Black Hat SEO = Webmaster Guidelines kriterinin tamamının ihlali anlamına gelir. WhiteHat SEO ise mümkün olduğunca bukriterlere uygun web siteleri oluşturmayı amçalr. 
  5. Black Hat SEO arama motorlarında bir sitenin veya bir kelimenin üstlere çıkması için bütün yollara başvurur. Gerek Arama Motorları gerekse Etik kuralalları tanımaz. Başarıya ulaşmak için her yol mubahtır. 

Doğrusunu söylemek gerekirse her SEO uzmanın yaptığı şey kısmen Blakc Hat SEO kapsamı içerisinde değerlendirilebilir. Fakat White Hat SEO çalışmalarını yapan SEO uzmanları SEO çalışmalarında mümkün olduğunca Arama Motorlarının belirledikleri kurallara uyarlar.

Black Hat SEO çalışmalarında;

–          Onlarca site veya blog oluşturarak başka bir sitenin gelişmesini sağlarlar. Bu site veya blogları genelde Paravan olarak adlandırırlar.

–          ProxyServisleri kullanarak binlerce IP adresi oluştururlar ve bunları backlink sağlamak için kullanırlar.

–          Kendilerine ait sitelerin içeriğinin çok azla olduğunu göstermek için kopya içerik kullanırlar.

–          Hacklink kullanırlar. Bol bol hacklink kullanarak arama motrlarını manuple ederler.

–          Arkaplanları görünmeyen text içerklerini farklı kaynaklarda kullanırlar veya kısa kelimelere backlink verirler.

–          Backlink satın alırlar ve satarlar.

–          Farklı programlarla backlink alırlar.

Black Hat SEO çalışmaları sonucunda sitenizin rahatlıkla ceza almasına neden olabilirsiniz. Bunun içn Black Hat SEO dan uzak durmanız her zaman iyi bir SEO uzmanının size önereceği ilk kuraldır, kısmen. Eveti fakat belirli bir ölçüde Blck Hat SEO uygulamanın zararı olmaz. Mesela; sitenizde yayınladığınız bir veriyi başka sitelerde ‘de yayınlamanız aslında Black  Hat SEO kapsamında değerlendirilir ama sitenize zararı yoktur. İleride de olacağını düşünmüyorum. Bu durumda içeriği kopyalayan siz değil, paylaşdığınız site olmuş oluyor. Ama ne kadar etik olduğu ayrı bi tartışma konusu.

Black Hat SEO tekniklerini bilmenizde fayda var, fakat kullanma noktasında mutlaka dikkatli olmalısınız. Özellikle;

ScrapeBox, Senuke gibi dünya çapında bilinen ve kullanılan spam programlarından uzak durmanızı öneririm.

Şunu asla unutmamalıyız ki başta Google olmak üzere hiçbir arama motoru geleceğe yönelik cezalar vermez, yani bir arama motoru algoritması ilerde spam yapacağınızı veya algoritmalarını aldatacağınızı düşünerek sitenizi cezalandırılmaz. Cezalar geçmişe yöneliktir.

Geçmişte arama motorlarının normal saydığı bir SEO çalışmasını daha sonraki güncellemeler’inde ceza nedeni olarak algılayabilir ve sitenizi cezalandırabilir. Bu yüzden bugün yapacağınız SEO çalışması için cezayı veya mükafatı yarın alacağınızın bilincinde olarak SEO çalışmalarınıza devam etmek durumundasınız.

Black Hat SEO çalışmalarında bazı programları farklı sitelerde otomatik hesap açarak zaman kazanmanız adına önerebilirim, Senuke ve ScrapeBox bunların en başlıcaları. Fakat otomatik yorum veya konu açma konusunda kullanmanızı asla önermiyorum. Zaman kazanmak adına bu programlara istenilen ücretleri verip vermemek artık sizin takdirinize kalmış.

       Black Hat SEO’nun Hiç Faydası Yok mu?

Şayet ileri düzeyde bir SEO uzmanı iseniz sınırlı olmak şartı ile Black Hat SEO kullanılabilir. Neden ileri düzeyde SEO uzmanı iseniz diyorum? Çünkü bütün web sitesi sahiplerinin hayalinde olan tek şey siteleri’nin bir an önce gelişmesi ve en kısa sürede yüksek kazançlar elde etmesidir. Bunu başarmak için de genelde aynı hataya düşerek Black Hat SEO tekniklerini kullanırlar. Bu kesinlikle yanlıştır.

Fakat site belirli bir düzeye geldiğinde , yani içerik olarak zenginleştiğinde ve doğal SEO çalışmalarıyla birlikte hit almaya başladıktan sonra özellikle backlink alma konusunda sınırlı ve aşamalı olarak Black Hat SEO uygulanması siteye fayda sağlar. İşte bu sınırı ve aşamaları en iyi belirleyecek kişiler SEO uzmanlarıdır.

Özellikle, backlink alımı çalışmalarında Black Hat SEO uygulamaları titizlikle sürdürülmelidir, alınan backlink sayısından, hangi sitelerden alındığına kadar, bu süreç ihmal edilmeden sıkı bir şekilde analiz edilmelidir. Aksi durumda, sitenin ceza alması kuvvetle muhtemel

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
Sürekli Backlink Alımı: Mükemmel İçerikle Birlikte
SEO Anahtar Kelime Analizi – Rehber

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage