Blog

Başarılı SEO Uzmanı

Bu yazımızda işveren olarak SEO uzmanı ve SEO firmasını nasıl seçeceğinize dair bazı ipuçları vermeye çalıştık.

Dünya çapında, İnternet üzerinde harcanılan reklam giderlerinin artık yıllık olarak 100 milyarlarca doların üzerinde olduğu artık bir sır değil.  Buna somut bir örnek verecek olursak, geçtiğimiz yıl Rusya’da İnternette verilen reklam sayısı Televizyon ve Gazetelere verilen reklam sayısını geçti.  Haliyle İnternet’de reklam vermek için harcanan para da, T.V ve Gazeteleri geçmiş durumda.

İnternet üzerinden istenilen hedef kitleye ulaşılmasının en temel yolu arama motorlarında üst sıralara çıkmak. Bunun da iki yolu var.

1. Arama Motorlarına ve Sosyal Paylaşım Ağlarına ve Diğer web sitelerine reklam vermek.

2. Bir SEO Uzmanı ile çalışmak.

Bu makalemizde bir SEO Uzmanıyla çalışmaya başlamadan önce ona sormanız gereken 12 soruyu ne nedenlerini ele alacağız. Çünkü bir çok meslekte olduğu gibi, SEO hizmetlerisektöründe de istismarcılar var. Geçtiğimiz yıllarla bir kıyaslama yapacak olursa ülkemizde ve dünya’da artı bu işin uzmanlarını bulmak mümkün ama hala istismarcılar yok değil.

Buradaki  12 soruyu  SEO sektöründe Dünya çapında başarılar elde etmiş kişiler tarafından sorulmuştur.

1. İçeriğe Önem Veriyormusunuz?

Başaka sitelerden backlink almak SEO çalışmalarının bir parçasıdır ve bu SEO aşamalarının olmazsa olmazlarındandır. Peki uzunvadeli başarıyı sağlayan kaliteli içeriğe önem veriyormusunuz? Bu noktada bir çalışmanız veya yönlendirmeniz var mı?

2. Kaliteli İçerikten Ne Anlıyorsunuz?

Link inşası çalışmalarının SEO açısından geçtiğimiz yıllarda ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz ama mevcut durumda başta Google olmak üzere bütün arama motorları kaliteli içerik oluşturan firmaları ödüllendirirken, geriye dönük aşırı link inşası uygulayan firmaları cezalandırıyor. Kısacası, Google güvenilir ve kaliteli bilgiyi yaratan herkesi ödüllendiriyor.

 3. Link Satışı Yapıyormusunuz?

SEO çalışmalarınızı emanet edeceğiniz  SEO firmasına güveninizin kesinlikle tam olması gerekiyor. Çünkü eğer bu işte hiç anlamıyorsanız size kısa süreli bir başarıdan sonra iyi bir hezimet yaşatabilir.  Eğer bir SEO firmasıyla çalışmak istiyorsanız ve çalışmaya aday SEO firması link satışı yaptığını söylüyorsa uzak durun. Çünkü er yada geç bu tür firmaların sizin için yaptığı çalışma felaketle sonlanacak ve arama motorları tarafından cezalandırılacaksınız.

  4. En Hızlı Çözümünüz Nedir?

Herkesin hayalinde olan şey, web sitesinin açılışını yaptıktan kısa bir süre sonra binlerce ziyaretçiye sahip olabilmektir. Zaten SEO kavramı da bu duygunun herkeste çok şiddetli derecede olmasından kaynaklanıyor. Özellikle E-Ticaret siteleri bir an önce müşterilerine ulaşmak için bu konuda sabırsızdırlar. Bu yüzden bazı SEO uzmanları hemen, Twitter,  Facebook gibi Sosyal Medya sitelerinden linkler satın almaya başlarlar.  Halbuki bu doğal link inşası kavramına ters bir durum. Eğer gerçekten müşterileriniz memnun etmek ve ziyaretçilerin sitenize bağlanmasını istiyorsanız, kesinlikle çok kaliteli içerikler sağlamanız gerekir.  Kaliteli içerik sayesinde hem PR değerinizi arttırarak arama motorlarının güvenini ve beğenisini kazanarak onlar tarafından ödüllendirilirsiniz, hemde ziyaretçilerinizin önemli gördüğü bilgileri kendi istekleriyle sosyal medya’da paylaşmasını sağlarsınız. Parayla satın aldığınız ve ilerde başınıza bela olacak linkler yerine , zor olan bu yoldan gitmelisiniz.

 5. Müşteri Tutma Oranı Nedir?

Bence çalışmak istediğiniz SEO uzmanına sormanız gereken en önemli sorulardan birisi ‘de ”Müşterilerinizi elinizde tutmanızın oranı nedir?” dir.  Eğer bir firmanın işlerini sürekli olarak yapıyorsa, bu müşterinin memnuniyetini ve SEO firmasının başarısını gösterir.  İşveren ve SEO firmasının arasındaki ilişkilerin sağlamlığı SEO firmasının kalitesini ortaya koymaktadır.

 6. Benim Sitemin SEO Çalışmasını Kim Yapacak?

Doğrusunu söylemek gerekirse, piyasada kendilerini SEO Hizmetleri Firması olarak adlandıran bir sürü gereksiz kuruluş var. Bu yüzden işinizi verdiğiniz SEO Firmasında sizin web sitenizinSEO çalışmasını kimin yapacağını mutlaka öğrenin. O kişiye ulaşabileceğiniz mümkün olduğunca fazla iletişim bilgileri alın.  Sitenizin SEO çalışmasını yapan uzmanın sosyal paylaşım hesaplarını inceleyin, işiniz verdikten sonra sitenizi sürekli kontrol edin ve SEO uzmanını periyodik aralıklarla arayarak neler yaptığına dair bilgiler alın.

 7. Referanslarınız Kimlerdir?

Firmanızın SEO çalışmalarını yürütecek SEO uzmanı çok önemlidir, bu yüzden kişi veya kurumdan referans istemeniz sizin en doğal hakkınız. Referanslar size SEO firması ve uzmanı hakkında istemediğiniz kadar bilgi verecektir. zaten gerçek anlamda kendisine güvenen SEO firmaları daha siz istemeden referanslarını size sunacaktır. Fakat anlaşma esnasında SEO firmasının siz istemeden referanslarını size sunup sunmadığına dikkat edin, eğer kendi istekleriyle referansları sunuyorlarsa demek ki ortada bir müşteri memnuniyeti var ve kendilerine olan güvenlerini ortaya koyarak, sizin referanslarıyla görüşmenizi sağlayarak daha kolay ikna olmanızı sağlamak istiyorlar. Bu şekilde açık bir bilgi paylaşma politikası olan firmalara güvenebilirsiniz. Bunun yanında referenas olarak gösterilen firmaların web sitelerini analiz etmeyi de unutmayın.

8. Başarınızı Neyle Ölçüyorsunuz?

SEO sektörü sürekli değişmekte ve gelişmektedir. Bunun en büyük nedeni ise başta Google olmak üzere bütün arama motorlarının periyodik olarak algoritmalar’ında güncellemeler yapmalarıdır. Sürekli güncellenen Arama Motoru algoritmalarına karşılık bir SEO uzmanının buna kayıtsız kalması söz konusu olamaz. Çünkü bundan 2-3 yıl önce,  gerek Site İçi SEO ve gerek ise Site Dışı  en önemli SEO tekniklerinde kullandığımız bir çok metot artık ceza sebebi oldu.  Bu durumdan bi haber  bir SEO uzmanı düşünmek mümkün mü?  Böyle bir SEO uzmanının yapacağı SEO çalışmasının başarılı olması mümkün mü? Tabii ki değil. Bu yüzden işinizi vereceğiniz SEO uzmanına başarıyı neyle ölçtüğünü sorun, şayet geçmişteki başarılarından bahsederken, yakın geçmiş hakkında susuyorsa ve Arama Motorlarının ilerde yapabileceği güncellemeler hakkında bir fikri yoksa, onunla çalışmak için bence bir kez daha düşünün.

9. Hangi SEO tekniklerini Kullanıyorsunuz?

Etkili Link İnşası için durmaksızın kendinizi yetiştirmek zorundasınız. Bunun yanında farklı SEO tekniklerini geliştirmelisiniz, yani öğrendiğiniz bilgilerle yetinmeyip üzerine kendiniz bir şeyler koymalısınız. Yaratıcı olmanın en önemli faktörlerinden birisidir bu. Dikkat ederseniz dünya çapında sürekli takip edilen SEO uzmanı sayısı ili elin parmakları sayısını geçmez. Bunun sebebi tabii ki bu insanların başkalarını taklit etmemeleri  ama kendi tekniklerini yaratmalarıdır. Kopya içerik olduğu gibi kopya SEO teknikleri vardır, bir kısım SEO uzmanı sürekli yeni teknikler yaratırken, kendilerini SEO uzmanı zannedenler ise bu teknikleri kopyalarlar ve bununla yetinirler.

Çalışmayı düşündüğünüz SEO uzmanı kuşkusuz kreativ olmalıdır. Siz ona Hangi SEO tekniklerini kullanıyorsunuz? diye sorduğunda kendisinden emin bir şekilde hiç duymadığınız SEO tekniklerinden en azından bir kısmını anlatmalıdır.

10. Sitenin İndex Sayısını En Hızlı Şekilde Nasıl Arttıracaksınız?

Bu aslında bir tuzak sorudur, eğer bu sorunuza kısa zamanda link satın alarak, yada ellimizde zaten hazır paketler var , veya kullanacığımız kendi yazılımlarımız ve programlarımız sayesinde derseler, o insanlardan uzak durun. Evet kısa süre sizi Google’da birinci sıraya yükselteceklerdir ama sadece kısa bir süreliğine.

Gerçek bir SEO uzmanı, bunu kısa sürede yapamayacaklarını, bu işin zamana yayılması gerektiğini ve zor olduğunu söyleyendir. Sorduğunuz sorularda her şeyi basitleştiren ve her şeyin çok kolay olduğunu düşünen kişilere kesinlikle güvenmeyin.

 

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
SEO Araçları
İndex Sorunu: Site Neden İndexlenmiyor.
2 Comments
  • Selim Yılzıdız Mar 30,2014 at 12:52

    Makale gayet çok bilgi içeriyor. Teşekkürler.

  • Kenan Ak Mar 30,2014 at 11:45

    Teşekkürler, farklı bir bakış açısı olmuş.

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage