facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

Blog

Backlink Nedir? Backlink Çeşitleri ve Backlink Kaynakları

Backlink Nedir?

Backlink dilimize direk olarak İngilizce’den geçmiştir ve en yakın anlamı ”geri bağlantı”  diyebiliriz.  İnternet dünyasında ve SEO sektör’ünde birçok kavramda olduğu gibi bu kavramında Türkçe’ye çevrilmeden geçmesi belki biraz kafa karıştırıcı olabilir.  Daha detaylı açıklayacak olursak, bir sitenin diğer bir siteye vermiş olduğu bağlantıya Backlink diyoruz. makale’nin ilerleyen kısımlarında detaylı olarak ele alacağımız için Backlink kavramı‘nın açıklamasını bu kadar yeterli buluyorum.

Backlink Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir site sahibi olup da  backlink‘i duymamak imkansızdır.  Fakat özellikle ülkemizde Backlink öyle inanılmaz anlam kazandı ki Site DIŞI SEO = Backlink olarak algılandı. Fakat geçen zaman bize bu düşüncenin doğru olmadığını gösteri.

Eskiden backlink alma konusunda çok fazla sıkıntı yoktu fakat son yıllarda art niyetli kullanımlar sonucunda Google sıralamasında meydana gelen haksız sıralamalar sonucunda Google bu işe yaptığı güncellemelerle birlikte önlem aldı.

En son 2013 yılında Panda güncellemesiyle içeriği zayıf ve sadece backlinklerle ayakta duran siteler ciddi anlamda sıralamalarda gerilediler. Uyarı alanlar ve cazalandırlan siteler oldu. Birileri için bu güncellemeler olumlu sonuçlar verirken diğer birileri için tam bir felaket oldu.

Google’nin Panda güncellemesinden çıkardığımız önemli bir sonuç ise Panda sadece mevcut duruma göre değil, geçmişe göre cezalar veriyordu. 2011 yılında Google tarafından yapılan açıklamalar böyle bir güncellemenin geleceğine yönelik izlenimler oluşturmuştu fakat ceza alan siteler bu uyarılara kulak asmamıştı.

Dünya genelinde Google sıralamalarında dalgalanmalar, belki güncelleme sırasında bazı eksiklikler yüzünden haksız ceza alanlar oldu fakat genel manada Google nin Panda güncellemesi özellikle yeni açılan sitelerin önünü açtı.

 

Kısaca 25 Nisan 2012 Google güncellemesini ‘‘SAPAM’A HAYIR’’ diyordu.

25 Nisan 2012 Google Güncellemeisnde kanımca ceza alan sitelerin %90’ı aşırı backlink alan sitelerdi, SEO adı altında her yolu mübah sayan siteler en azından şimdilik yaptıklarının karşılığını almış oldular.

25 Nisan 2012 Google Güncellemesinden ders çıkarmmız gerekiyor.  Google bir kez daha gösterdi ki Google nin istemediği yollarla haksız şekilde sıralamalarda üstlere çıkan siteler er veya geç cezalandırılacaklar. İşte bu yüzden Site Dışı SEO çalışmalarımızı  dürüst bir şekilde, kuralına uygun olarak yapmak gibi bir mecburiyetimiz var.

Backlin Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Backlink: Türkçe karşılığı geri link diyebiliriz. Sizin sitenizn başka sitelerden aldığı linklere denir. Arama motoru botlarının sitenizi daha sık ziyaret etmesini, sitenizin daha fazla ve hızlı indezlenmesini, Pagerang değerinin artmasını sağlar. Bunun dışında burada sayamayacağımız bir çok faydası vardır.

Backlin alırken dikkat edilmesi gereken kriterler görecelidir, değişkendir. Bu kriterlerin başlıca olanlarını buraya yazacağız fakat bu kriterlerin uygulanması noktasında karar sizin olmalıdır. Somut bir örnek verecek olursakFacebook gibi bir sitenin her gün 1000 backlink alması Facebook’a bir zarar vermeyebilir ama sizin sitenizin günde 10 backlink alması sitenizin ceza almasına neden olabilir. Bu ve buna benzer nedenler yüzünden kriterleri kendi siteniz için uygulanması noktasında karar kesinlikle size veya SEO danışmanınıza aittir.

1.      Kriter: Genelde backlink çalışması yapan siteler yeni olanlar veya belirli bir Anahtar Kelimede Google’de üst sıralara çıkmak isteyen sitelerdir. Yoksa Youtube, Facebook, Hurriyet, vs. Gibi sitelerin backlink çalışması yaptığını düşünmüyorum.

 Bu yüzden yeni sitelerin backlink alımları içerik ve ziyaretçi sayısına göre dengelenmelidir. Ziyaretçi ve site içindeki veri sayısı arttıkça backlink alma sayısını arttırmak doğru olan yöntemdir.

2.      Kriter: Aynı kaynaklardan yüzlerce backlink almak yerine, farklı kaynaklardan bir kaç tane backlink almak çok daha mantıklı ve faydalıdır.

3.      Kriter: PagerRank değeri yüksek sitelerden backlink almak, PageRank değeri düşük web sitelerinden backlink almaktan daha iydir. Bunu iddiayı biraz daha ileri götürerek 100 tane PageRank değeri ‘‘0’’ olan siteden backlink almaktan ise PageRank değeri 10 veya 9 olan 1 tane siteden backlink almak daha iyidir.

Bir Sitenin Page Rank Değerini Nasıl Öğrenebilirim

 • Bunun onlarca yolu var fakat en kolay ve zahmetsiz olanı: Google Chrome Pagerank Status Eklentisini öneriyorum.

 PR değeri

 1. Yapmanız gereket tek şey, Pagerank Status Eklensini Cherome Mapazasından indirerek etkinleştirmek.  Eklentiyi etkinleştirdikten sonra resimde gördüğünüz gibi sağ üst köşede girdiğiniz bütün web sitelerinin PageRank değerini görebilirsiniz.
 • a.      Kriter: Backlink alınan sitenizin içeriğinin/konusunun sizin sitenizin içeriğiyle örtüşmesi veya aynı olması. Yalnız bunda bir sınırlama getiriyorum, bur ktiter yeni açılan siteler için geçerli. İlerleyen süreçlerde binlerce backlink alacağınızı düşünerek bu kriteri ilk etapta uygulamanızı tavsiye ediyorum. Sitenin içeriğinin, index sayısının, kullanıcı sayısının artmasından sonra bu kriteri bir kenara bırakabilirsiniz. Somut örnek verecek olursak; SEO üzerine açmış olduğunuz bir siteye ilk bir kaç ay içerisinde ‘‘yemek tarifleri’’ gibi alakasız sitelerden backlink almayın.
 •  b.      Kriter: Scrapebox, Senuke v.s gibi Spam programları kullanmayın. Her ne kadar faydasını gördüğünü iddia edenler olsada, kalıcı başarı sağlama noktasında bu ve buna benzer programların özellikle yeni sitelere karından çok zararı olacağını düşünüyorum. Elinde bu program bulunan site sahiplerinin backlink alma konusunda aşırıya gitme ihtimallerinin %100 olduğuna inanıyorun. Bu yüzden ta en baştan bu tür spam programlarından uzak durmanızı tavsiye ediyorum.
 • c.       Kriter: Aşırıya gitmeyin, bir günde yüzlerce backlink almaya çalışmayın. Backlink çalışmasını sürekli ve zamana yayarak yapın. Çok hızlı bir şekilde backlink almaya kalmayın , bu Google nin doğal yollardan backlink almadığınıza karar vermesine enden olur.
 • d.      Kriter: Anchor text kullanılan bir backlink Anchor text kullanılmayan bir backlinkten çok daha iyidir. Bu yüzden mümkün olduğunca Anchor Text kullanmaya çalışın. İleride Anchor Text’i ayrıca açıklayacağız.
 • e.       Kriter: Anchor Text backlink almak iyidir fakat aldığınız backlinklerin arama motorlarında doğal görünmeleri için Anchor Text  sitenizin Url ve anahtar kelimelerini içermelidir.
 •  f.        Kriter: DoFollow backlinkler NoFollow backlinklerden çok daha iyidir. Bu yüzden mümkün mertebe DoFollow backlink almaya bakın. DoFollow ve NoFollow backlinleri ilerde açıklayacağız.
 • g.      Kriter: SEOmoz da yayınlanan makaleye göre NoFollow backlinkler sıralamada yükselmenize yardımcı olur. NoFollow backlinklerin bir faydası olduğuna dair bazı iddialara itibar etmeyin
 •  h.      Kriter: Sitebar ve Footer Backlinkler çok etkilidir. 
 • i.        Kriter: Makalelerin sonunda veya en başında bulunan backlinkler makalenin ortasında bulunanlardan daha etkilidir. 
 • j.        Kriter: Asla backlink satın almayın
 • k.      Kriter: Arama motorları backlinklerinizden sitenize gelen ziyaretçilere değer verir. Siteniz için arama motorları gözünde bu bir artı oluşturur. 
 • l.        Kriter: Bu kriterleri kesinlikle gözradı etmeyin.Yukarıda 15 temel backlink alma kriterini açıkladık. Sitenizin durumuna göre bu kriterlerden istediğinizi çıkarabilir veya yeni bir kriter ekleyebilirsiniz.

Backlink Tipleri

Backlinkleri temelde 5’e ayırabiliriz.

      1.Belli Bir Konu İçin Anchor Text

Eğer, [hitinizi arttırın] gibi konusu net bir anahtar kelimeyi yükseltmek istiyorsanız

Hitinizi Arttırın

<a href=”http://kefline.com/hitinizi-hizli-arttrın/”>hitinizi arttırın</a>   gibi olmalı.

2.Dolaylı Bir Konu İçin Anchor Text

 Hitinizi Arttırmanın Yolları

Eğer, [hitinizi arttırmanın yolları] gibi dolaylı bir konunun anahtar kelimeyi yükseltmek istiyorsanız

<a href=”http://kefline.com/hitinizi-arttirmanin-yollari/”>internet marketing</a> gibi.

    3. Konusu Belirtilmemiş Anchor Text

Buraya Tıkla

<a href=”http://kefline.com/learn-seo/”>Buraya Tıkla</a> gibi olmalı

     4. SadeceURL

https://www.seondex.com

      5. İmage Linkleri

Görsellere verilen linkler

İnternal Link/İç Bağlantı Linki : Sitenizin herhangi bir sayfasını diğer başka bir sayfaya bağlayan link. İnternal Link sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcılara siteyi kullanılır kılmak ve önemli sayfalara daha çabuk ulaşmak adına yapılması gereken çalışmadı. Arama Motorlarının sitenizi daha iyi indexlemeleri noktasında yardımcı olurlar.

External Link/ Dış bağlantı Linki: İç bağlantının Tersi. Yani bu bağlantıya tıklayanlar sitenizi terkederek başka bir siteye veya başka sitenin bir sayfasına giderler. Sizin sitenizdeki external linkler sizin elinizdedir, bu yüzden bu bağlantıların önemi yoktur diyen SEO danışmanları var. Yanılıyorlar, sitenizde spam yapan, aldatıcı, dolandırıcı sitelere External bağlantı verin bakın önemi varmı yokmu. Bir de sitenize External bağlantı veren siteler var haliyle. Burada bir sorun ortaya çıkıyor, sitenize kasıtlı olarak zarar vermeye çalışan rakipleriniz, spam yada dolandırıcı sitelerden size böyle bir bağlantı verirseler ne olur? İşte geçtiğimiz hafta Google bu noktada bir çalışma yatığını duyurdu. Sunacağı yeni servisle sitenize yapılan bağlantıların size ait olup olmadığını, Google ye bildirebilecek ve bu bağlantıyı kaldırta bileceksiniz.

Link Juice/ Link Şerbeti: Türkçe SEO kaynaklarında bu Link Türüyle alakalı pek birşey bulamadım. Muhtemelen Link Juice / Link Şerbeti’nin fazla anlaşılmamasından kaynaklanıyor. Aslında benzeri eski uygulamalar var ama profosyonel anlamada çok az site uyguluyor. İçeriği biraz karışık olduğu için bir diyagram yardımıyla izah etmeye çalışacağım.

link

 

Bu diyagramda sitenizin ana sayfasının başka A ve B sitelerinden 2 backlink aldığını varsaydık siz de bu iki backlink aldığınız sayfalardan kategorilere  kategorilerden 4 link içi linkle 12 sayfaya bağladınız. Bu durumda 12 Link Şerbetini afiyetle içmiş oluyorsunuz. Bu diyagramı örnek olarak verdim. Diyagramın farklı alternatiflerini yapabilirsiniz. Sitenize backlinkleri kategorilere veya sayfalara yönlendirebilir ve kategori veya sayfalardan dağıtabilirsiniz.

Bu Link Tipini ilerde anlatacağımız Link Wheel’le karıştırmayın.

NoFollov ve DoFollow Linkler:

DoFollow Linkler:

DoFollow : <a href=”http://www.seondex.com/” title=”ByTezcan, Kefline- SEO”>seondex</a>

No Follow Linkler:

<a rel=”nofollow” href=”http://www.seondex.com/” title=”ByTezcan, Kefline- SEO”>Seondex</a>

DoFollow linkler gerçekten çok önemlidir ve Google’ye verilen adresin takip edilmesi önerilir.  NoFollow linkler ise html kodlarında anahtar kelimeler barındırdıkları için önemlidirler. Google’nin iddiasına göre NoFollow linklerin PageRank değerine katkıda bulunmazlar fakat kendi tecrübelerim doğrultusunda bazı şartların değişmesi durumunda, Google’nin iddiasınınbunun doğru olmadığını gösterdi.

Bazı kaynaklarda NoFollow linklerin siteye hiçbir katkısının olmadığına dair enteresan iddialar okudum. Yanılıyorlar. Bunun doğru olup olmadığını kendiniz bir çalışma yaparak pratikte görmeniz daha faydalı olacaktır.

 • NoFollow ve DoFollow Linkler Nasıl Bulunur ve bir birinden nasıl ayırt edilir?

Bazı platformlarda bu konuyla alaklı sorular görmüştüm. Özellikle SEO çalışmalarının en başında olan genç meslektaşlarım bu konu hakkında sorular yöneltiyorlar. Bunun için kısaca DoFollow ve NoFollow linklerin birbirinden nasıl ayrıldığını anlatacağım.

DoFollow ve NoFollow linkleri bir birinden ayırmanın birkaç yolu var fakat ben burada en basit ve herkesin kullanabileceği bir yöntemi alatacğım. Daha doğrusu bunu bireklenti sayesinde yapıyozuz. Bu eklenti sayesinde istediğiniz websitesindeki Dofollow ve NoFollow backlinkleri 1-2tıklamada göreceksiniz.

Eklentimiz Firefox’da çalışıyor. Firefox’u açarak NoDofollow add-on  eklentisini kuruyoruz.

nofollow

 

Eklentimizi Firefox’da kurduktan sonra her hangi bir web sitesine gidiyoruz.  Örneğin ben R10.nete giriş yaptım ve sayfada bulunurken fareye sağ tıklayarak eklentiyi etkin hale getiriyoruz.

nofollow-1

Sağ tıkladığımızda açılan pencerede NoDofollow işaretlediğimiz bulunduğumuz web sitesindeki bütün DoFollow ve NoFollowlinkleri görebiliyoruz

Böylece aldığımız backlinklerin DoFollow mu yoksa NoFollowmu olduğunu çok pratik ve zaman kaybetmeden anlayabiliyoruz.

dofllow

Kırmızı alanın içinde bulunan linkler NoFollow mavi alanların içinde bulunan linkler ise DoFollow.

dofollow-1

Eklenti sayesinde örneğin bu forum sitesindeki imzaların NoFollow olduğunu görebiliyoruz. Fakat başka bir forumda ise…

dofollow-backlink

 

İmzalardaki linklerin mavi alanda olduğu yani Dofollow olduğunu kısa ve pratik bir şekilde anlıyoruz.

Bu eklentisayesinde mevcut bütün sitelerdeki DoFollow be NoFollow backlinkleri hiçbir yardım gerekmeden görme imkanına kavuşarak hangi sitelerin hangi bölümlerinden DoFollow backlink alabileceğimizi anlamışoluyoruz.

Backlink Tiplerini şimdilik burada sonlandırıyorum. Anlatmamız gereken bir kaç backlink tipi daha var fakat onları diğer makalelerde anlatacağım için burada daha fazla konuyu uzatmak istemedim.

Bu makale’de  buraya kadar olan bölümünde anlattığım bilgilerin çoğu sitenizi oluşturma noktasında teorik kısmını ilgilendiriyor. Diğer makaleler’de  bundan sonraki kısmında pratik bilgilerle SEO çalışmalarınıza katkıda bulunmaya çalışacağız.

Tabii ki amacımız size sadece yol göstermek değil, pratik olarak SEO için Neyi? Nerde? Nasıl ve Ne Zaman yapacağınızı detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

 

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
17 Kullanılmayan Backlink Kaynağı
VİDEO: SEO Nedir?
2 Comments

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage