facebook

SEO Çalışması Danışmanlığı

SEO

Semantik SEO Nasıl Yapılır?

İleri Düzey SEO Çalışması İçin Semantik Anahtar Kelime Analizi

Google ve diğer arama motorları algoritmalarını geliştirmek için sürekli güncellemektedirler. Amaçları, kullanıcılara daha iyi deneyimler yaşatmak, diğer bir ifadeyle ilgili anahtar kelimeyle arama yapan kişiye en alakalı bilgiyi ulaştırmak.

Panda, Penguen Google’ın son yıllarda devreye soktuğu ve sürekli güncellediği algoritmanın bir parçası olarak çalışmakta ve kalitesiz/alakasız içerikleri sıralamadan düşürerek, daha alakalı içerikleri kullanıcılara sunmayı amaçlamaktadır.

Bu makalede aslında bir yazıda anlatılmayacak kadar uzun, kapsamlı ve kompleks Latent semantic indexing hakkında bilgi verdikten sonra Semantik anahtar kelime analizinin ileri düzey SEO stratejilerinde nasıl uygulandığını ele almaya çalışacağız.

Bu makalemizde açıklayacağımız semantik anahtar kelime analiz taktikleri, sitenin semantik çekirdeği oluşturulduktan sonra uygulanırsa daha etkili olacaktır, site semantik çekirdeği nasıl oluşturulur konusunu ise bir başka makaleye bırakıyoruz.

Konuya girmeden önce ön fikir oluşturması açısından SEO İçin Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır adlı makalemize göz atmanızı öneririm.

Letant Semantik İndexing (LSİ) Nedir?

LSI Google algoritmasının bir parası olarak çalışır, kelimeleri cümle kalıpların içerisine aratarak analiz eder ve anlamsal olarak birbirine en yakın olanları belirler.

Arama motorları bu anahtar kelimeleri diğer sayfalardaki anahtar kelimelerle karşılaştırarak aralarındaki ilişkileri belirler ve daha sonra onları bir gurup veya konsepte sınıflandırır.

Konuyu daha anlaşılır hale getirmek için şöyle bir örnek verebiliriz.

Google’da ‘‘Uzun adam’’ araması yaptığımızda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın arama sonuçlarında en başta kelimesini sağlayan yetenek işe bahsettiğimiz LSİ ile mümkün olmaktadır.

Semantik anahtar kelime analizi nasıl yapılır

Aynı şekilde…

Google’da ‘‘ Körfez Savaşı’’ diye aradığımızda;

 • Çöl fırtınası harekatı,
 • Birinci körfez savaşı,
 • Irakın Kuveyti işgali,
 • Saddam Hüseyin

Gibi anahtar kelimelerin bizim arama yaptığımız anahtar kelimeyle ilişkisini belirleyerek en alakalı sonuçları ilk sıraya çıkaracak kadar algoritmayı akıllı hale getiren LSİ dir.

Semantik SEO anahtar kelime analizi nasıl yapılır

LETANT

İfade: Gizli, altta kalan, görünmeyen

SEMANTİK

Dilde veya mantıkta anlam ilişkisi (‘‘Anlam bilimi’’ karşılığı şimdilik bizi ilgilendirmiyor)

İNDEXİNG

Birşeyi işaret eden, yönlendiren, anlamaya yardımcı olan…

Konun herkes tarafından daha iyi anlaşılması için görsellerle örneklendilerim:

Google’da ‘‘Topkapı’’ diye arama yaptığımızda konuyla ilgili binlerce veya milyonlarca taranmış sayfa sonuçları saniyeler içerisinde sıralanır;

LSİ semantik kelime analizi

Google, ‘‘Topkapı’’ kelimesinin;

 • Saray,
 • İstanbul,
 • Müze,

Hatta daha detaya girersek…

seondex semantik seo çalışması

 

 • Meydan,
 • Fatih,
 • Hümayun,
 • Hazine,
 • Türkiye,
 • Avlu

Ve benzeri yüzlerce hatta binlerce kelimeyle alakasını belirler.

LSİ kısaca bu yazıda adlandırdığımız semantik anahtar kelimelerin SEO’na faydası alakalı anahtar kelimelerin içerikte mümkün olduğu kadar fazla kullanılmasıdır.

Burada bir parantez açarak önemli bir konuya değinmek istiyor alakalı anahar kelimelerin mümkün olduğunca fazla kullanılmasından kastım, bir veya grup anahtar kelimeyi onlarca kere kullanmak değil, mümkün olduğunca fazla asıl anahtar kelimeyle alakalı diğer anahtar kelimeleri kullanmak.

Aşırı anahtar kelimi kullanımı Google’da yükselmeyi değil ceza almayı sağlar, yazının devamında bundan bahsedeceğiz.

Anahtar kelime spamına neden olmamak için eş anlamlı ve alakalı kelimelerin sayısının arttırılması gerekir.

SEO uzmanları özellikle eş anlamlı ve alakalı kelimeleri tespit ederek çalışmalarında efektif şekilde kullanılır. Semantik anahtar kelime analizi de bunun için gereklidir, fakat, yazının yine devamında değinmeye çalışacağımız diğer bir konu da;

Semantik anahtar kelime analizinden sonra, bir de bunlardan SEO uyumlu içerik oluşturma, yazıya dökme sorunu var. İşte bu noktada devreye diğer tecrübeler ve yetenekler giriyor.

LSI Semantik Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur:

Üzülerek söylemeliyim ki, semantik anahtar kelime analizi yaparken genelde alakalı anahtar kelimer bulunmaya çalışılıyor. Halbuki, eşanlamlı anahtar kelimeler de aranmalı veya kullanılmalıdır.

Ancak bu şekilde yazıya dökülmek istenen SEO uyumlu içeriğin semantik çekirdeği sağlam olur. Belki de işin bu kısmı biraz da dilbilimcileri ilgilendirdiği için SEO danışmanlarına sıkıcı geliyor.

Semantik anahtar kelimeleri aslında iki gruba ayırmak gerekir;

 • Eşanlamlı semantik anahtar kelimeler,
 • Alakalı semantik anahtar kelimeler,

Eşanlamlı Semantik LSI Anahtar Kelimeler

‘‘Kartal’’ hakkında bir yazı yazdığınız düşünün. Makale içerisinde kullanacağınız semantik anahtar kelimelere göre Google algoritması yazının marka mı yoksa hayvan hakkında mı olduğunu anlayacaktır.

Eğer yazının içerisinde, bagaj, ABS, yakıt sistemi, silindir, motor kelimelerini kullanırsanız yazının bir marka hakkında olduğunu, tüy, kanat, yumurta, yuva, avlanma, gibi anahtar kelimeler kullanırsanız bu makalenin bir kuş türü hakkında olduğunu belirler.

Google algoritmasında yapılan bütün güncellemler, LSİ anahtar kelime kullanım hacmi düşük içeriklerin sıralama kaydedemediğiniz ama Semantik anahtar kelimelerin profesyonelce kullanıldığı içeriklerin ise rekabetin çok fazla olduğu anahtar kelimelerde bile çok iyi sıralama kaydettiğini göstermektedir.

Bu paragrafı okuduktan sonra, Google’da neden yükselemiyorum sorunu kendinizi bir kere daha sorun.

Son birkaç yıldır ve gelecek yıllarda Google’ın yapacağı güncellemlerde semantik anahtar kelime kullanımını başarıyla uygulayanların sürekli yükselişte olacağını göreceğiz.

Bulma Metodu

LSİ semantik anahtar kelime analiz servisleri var. Online servislerin bazıları ücretsiz, bazıları ise ücretli. Semantik anahtar kelime bulmaya yardımcı olan bazı yazılımlar da var.

Bahsettiğim program ve online servisler üzülerek söylemeliyim ki genelde ingilizce ve bazıları Türkçe dilini dsteklemiyor.

Sözkonusu semantik anahtar kelime analiz araçları, aynı amaç için çalışıyor olsalar da farklı metodolojiler kullanmaktalar.

Semantik anahtar kelime analiz araçları, ilgili anahtar kelimeyi önce arıyorlar, daha sonra Google’da iyi sıralama almış yazıları tarıyorlar ve en sonunda, sıralaması çok iyi olan yazıların içinde geçen anahtar kelimelerin listesini oluşturup sunuyorlar.

Elde edilen anahtar keline verileri çerçevesinde optimize edilmiş makale/içerik oluşturuluyor.

Ücretli olmasına rağmen İnboundwriter, ahrefs, smilarweb semantik anahtar kelime bulmak için yardımcı olabilir.

 • 25 dolarık fazla maliyeti olmayan Key collector cidi anlamda semantik anahtar kelime araştırması için yardımcı olabilir.

Key collector semantik anahtar kelime bulucu

 • Keywordshitter LSİ anahtar kelime arama ve analizi yapabileceğiniz ücretsiz diğer bir online servis. Oluşturacağınız yazı içerisinde hangi anahtar kelimeleri geçirmeniz gerektiği noktasında fikir veriyor.

semantik anahtar kelime bulucu araç

 • Nichelabaratory bu anlamda faydalanabileceğiniz, benimde bazen kullandığım ücretsiz online anahtar kelime analiz araçlarından birisi. Diğerlerine göre hem çalışma metodolojisini hem de istatistiklerini beğeniyorum.

Anahtar kelime analizi dışında , görsel, site , forum listesi ayrıca grafik ve diğer işe yarayacak istatistikler de verebiliyor.

LSİ semantik anahtar kelime bulma aracı

 • Ultimate Keyword Hunter yine bazen kullandığım ücretsiz anahtar kelime analizleri arasında. Yukarıda belirttiğim gibi çalışma noktasında farklı bir metodoloji kullanıyor ve özellikle bazı spesifik konularda etkileyici sonuçlar verebiliyor.

LSİ SEO anahtar kelime analizi aracı

 • Keywordtool kullanabileceğiniz diğer bir araç. Oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Semantik anahtar kelime analizi noktasında ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum. Tamamen ücretsiz olduğu dönemler kullanmak daha keyif vericiydi:)

lsi anahtar kelime bulucu

 • SEOpressor Aylık 5 dolar gibi düşük rakamlar vererek deneyebilirsiniz, eğer işinize yararsa yıllık 45 dolara satın alabilirsiniz. WordPress tabanlı bloglar için oldukça faydalı.

SEO Presor

Bunların dışında…

İlgili semantik anahtar kelimeler bulmak için Google’ı kullanabiliriz.

Google semantik web seo nasıl yapılır

SEO semantik anahtar kelime analizi ve arama motoru optimizasyonu

Eşanlamlı Semantik LSİ Anahtar Kelimeler

Semantik anatar kelime denildiğinde gelende yanlış bir anlaşımla oluşuyor… sadece benzer anahtar kelimeler…

Halbuki eş anlamlı kelimelerinde bulunarak içerikğe yayılması gerekir, ancak bu şekilde semantik seğeri yüksek, kaliteli, seo uyumlu yazılar ele alabiliriz.

Bu gurup yani, eşanlamlı semantik anahtar kelimeler latent semantic indexing mikro seviyede inceler.

Bu tür anahtar kelimeleri bulmak diğerlerine göre daha zordur ama doğru uygulandığında makalelerin ooge aramalarında daha fazla yükselmesini sağlar.

Google, alakalı sonuçların verimini amksimize etmek için, terimler arasındaki doğrudan eşanlamlı korelasyonları gerçekleştirecektir.

Bu konu hakkında daha fazla teknik bilgi almak için bu yazıya gözatmanızı öneririm.

Bulma Yöntemi

Yukarıda bu benzer sementik anahtar kelimeleri bulmak zordur, derken daha çok manual yapılmasından dolayı bu cümleyi kurdum.

Google aramalarında ilgili anahtar kelimeyle eşanlamlı anahtar kelimelerin de kalın olduğunu görmüşsünüzdür.

Alakasız bazı online araçları SEO amaçlı kullanmak mümkün, bunun gibi mesela semantik eşanlamlı anahtar kelimeleri buna benzer araçlar üzerinden de analiz etmek mümkün ama Türkçeye yönelik böyle kapsamlı bir çalışmanın olduğunu zannetmiyorum.

semantik anahtar kelime ingilizce serach engine optimisation

En azından şimdilik ben bulamadım…

Eşanlamlı semantik anahtar kelime bulma konusunda daha iyi yardımcı olacağına inandığım görseller;

Google eşanlamlı semantik anahtar kelimeler

Gördüğünüz gibi kalın anahtar kelimelerle Google eşanlamlı kelimeleri arama sonuçlarına sıralayabiliyor.

Konuştuğu dili iyi kullanabilen kişilerin bu kanuda bir adım önde olduğunu söylemek mümkün.

Semantik LSİ Genel Bir Bakış

Profesyonel Seo stratejilerinde uygulanacak semantik anahtar kelime araştırmasını yüzeysel şekilde anlatmaya çalıştık ama şunu belirtmem gerekir ki, semantik SEO bununla sınırlı değil, yani…

Bu makale sadece fikir verecek bilgiler içeriyor, buz dağının sadece ufak bir kısmı.

Semantik anahtar kelime analizi ve SEO çalışmalarında uygulanması özellikle ileri düzey olanlar için iki şey daha dereceye giriyor;

 • Data Mining yani veri madenciliği
 • Keyword Mining anahtar kelime madenciliği, bu kısım büyük projeler ileri düzey SEO çalışmalarını ilgilendirdiği için bu makalede yer vermedim. İlerde fırsat olursa bunlardan da bahsedeceğiz.

Kendi Yöntemim Farklı Bir İpucu

Şimdiye kadar LSİ anahtar kelimelerin ne olduğu  konusunda yazdıklarımın anlaşıldığını umuyorum ama bunların nasıl bulunması gerektiği konusunda farklı araçların kullanılması belki kafa karıştırmış olabilir.

Bu yüzden çok sık yaptığım kendi yöntemimden bahsedeyim, böylece SEO hakkında hiçbir şey bilmeyenler bile uygulayabilirler.

Mutlaka başkaları, yani rakiplerimiz de anahtar kelime araştırması yaparak içerik oluşturmaktadırlar. Biz onların çalışmalarını tek çatı altında toplayarak bir analiz yapacağız ve kendi içeriğimizi oluşturacağız.

Nasıl mı?

seo nedir

SEO nedir başlığı altında bir yazı yazmak istediğimizi düşünelim.

Google’da SEO nedir diye arama yapıyoruz?

İlk 10 sıradaki bütün yazıları bir word dosyasında topluyoruz.

arama motoru optimzasyonu nedir

Büyün yazıları word dosyasına kopyaladıktan sonra, rakiplerin hangi anahtar kelimeleri kaç kere kullandıklarına bakıyoruz.

Aslında ben rakip olarak adlandırmak istemiyorum, bütün siteler kaliteli içerik oluşturma noktasında çözüm ortaklarıdır.

seo makalesi semantik çekirdek semantik makale çekirdeği

semantik anahtar kelimeler

Semantik seo

Google’ın en çok değer verdiği ilk 10 daki makalelerin semantik çekirdeğini detaylıca inceliyor ve kullanılan semantik anahtar kelimelerin listesini çıkartıyoruz, buna göre bizim yazacağımız makale de mutlaka;

 • Arama motoru,
 • Arama motorları,
 • Site dışı,
 • Seo makalesi,
 • Anahtar kelime/ler,
 • Site içi,
 • Search engine optimization,
 • Seo nedir,
 • Seo nasıl yapılır,
 • E-ticaret seo teknikleri,
 • E-ticaret seo,
 • Sosyal medya,
 • Facebook,
 • Twitter,
 • E-ticaret sektörü,
 • Websitesi,
 • Arama
 • Google arama,
 • Kullanıcı dostu,
 • Backlink,
 • Link inşası,
 • Mobil dostu,
 • Linkleme,
 • Arama motorlarında yükselme,
 • Arama motorları üst sıralar,
 • Belirleyici anahtar kelimeler,
 • Black hat seo,
 • White hat seo,
 • Algoritma,
 • Google algoritması,
 • Google,
 • Yandex,
 • Yahoo,
 • İlk sayfa,
 • Kullanıcı deneyimi,
 • Optimizasyon,
 • Orgnaik,
 • Organik trafik,
 • Kaliteli trafik,
 • Seo uzmanı,
 • Seo danışmanı,
 • Sayfa/lar

semantik seo rehberi

Ve bunlara bezner yüzlerce semantik anahtar kelimeler,

Liste çok daga uzun olduğu için bunlarla yetinelim.

Bu yaptığımız şey kısmen, data mining ve anahtar kelime madenciliği ile alakalı ama tam olarak değil. Bu iki kavram çok daha farklı bir şey.

Oluşturduğumuz bu veriler çerçevesinde makalemizi yazmaya başlıyoruz, yani SEO uyumlu içeriği oluşturuyoruz.

Uyarı: Çok iyi semantik anahtar kelime analizi yapmanız, harika SEO uyumlu içerik çıkaracağınız anlamına gelmez. Bütü bu analizlerin çerçevesinde SEO uyumlu içerik oluşturmak başka bir yetenek meselesi.

Önemli İpucu: Çok fazla detaya girmeden sadece bir makale de nasıl kullanılacağını anlatayım, diğer kısımlarda nasıl kullanılması gerektiğini zaten anlayacağınız tahmin ediyorum.

Bir makaleyi yazarken H1, H2 taglar kullanırız. Başlıklar yani,

Örneğin, ‘‘ SEO nedir’’ başlığında bir makale yazacağız.

H1: SEO nedir? Olabilir.

İkinci başlıkta yani H2’de nasıl yapıldığını anlatacağız o zaman;

H2 : Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?  olabilir, çünkü Google bu iki anahtar kelimenin aynı şey olduğunu biliyor.

H3 : Google  Yükselme Kriterleri gibi bir başlık olabilir, çümkü biz biliyoruz ki Google semantk bağı kuracaktır.

Diğer bütün içerikler için aynı şey uygulanabilir ama bu sadece başlıklarla sınırlı kalmamamıldır. Makalenin geneline yayılmalıdır.

Kaliteli-İyi-Kullanışlı-Güzel/ Krem-Losyon-Nemlendirici/ Ürünler-Markalar gibi formuller de oluşturabilirsiniz.

Anavtajları

LSİ anahtar kelimeleri kullanmak arama motorlarında yükselmeye ciddi şekilde katkı yaptığınız söylemek mümkün;

 • İçeriğin genel SEO puanı artar,
 • Arama motorlarında yükselmeye yardımcı olur,
 • Bir çok anahtar kelimede yükselmeyi sağlar,
 • Uzun süre sıralamada kalır, wikipedia en iyi örnek,
 • Doğru kullanıldığında riski yoktur,
 • Backlink çalışması yapmadan bile ciddi sıralama alır,
 • Site trafiğini arttırır,
 • Site otoritesini arttırır,
 • Hedef kitleye ulaşmayı sağlar,
 • Doyurucu bilgiler oluşturmanızı sağlar,

Dezavantajlar

LSİ Amerika ve Rusya’da farklı amaçlar için kullanılmış. Fakat 2008 li yıllardan itibaren SEO uzmanları tarafından arama motorları için de kullanılmaya başlamış. Lakin, her şeyde olduğu gibi manüple edildiğinden dolayı veya yanlış kullanımdan dolayı, Yandex ve Google bir çok siteyi cezalandırmış.

 • Arama motoru optimizasyonu yapmak adına kullanıcı etkileşimi düşürülmüş,
 • İçerikler kullanıcılar için oluşturulmalıdır, arama motorları için değil, bundan dolayı gerçekten hedeflenen kitlelerin sorunları çözecek içerikler oluşturulmalı, optimize edilmiş ama kullanıcıyı memnun etmeyen içerik sadece geçici başarı yakalar… Bugünlerde bu başarı benim tecrübelerime göre sadece birkaç hafta.
 • Çözüm odaklı içerik oluşturma yeteneğini öldürüyor. Özellikle bilinçsiz kullananları sadece arama motorlarında yükselmek için içerik oluşturmaya teşvik ediyor. Bu yüzden,

Eğer siteniz için kendiniz içerik oluşturuyorsanız, bu kısma özen göstermelisiniz. LSİ SEO stratejilerinize entegre ettiğinizde istediğiniz anahtar kelimelerde yükselme olmasına rağmen sitede kalma oranı düşükse, birşeyleri yanlış yaprığınıza emin olabilirsiniz.

Semantik analiz yaptıktan sonra içeriğini başka birisine veya birkaç kişiye yazdırabilirsiniz. Bu noktada bir makaleyi birkaç kişiye yazdırmanızı önerebilirim.

Örneğin, Reçelin faydaları hakkında bir yazı yazdıracaksınız, yazıyı birkaç başlığa ayırarak birkaç kişiye paylaştırabilir ve daha fazla verim almaya çalışabilirsiniz.

Semantik değeri yüksek SEO uyumlu içerikler oluşturmak, semantik analizden daha önemlidir. Bunun bilincinde olarak bunu çalışmalarınıza entegre edebilirsiniz.

Konuyla alakalı soru veya görüşlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz, böylece konuya katkı sağlayarak daha bu konuyla alakalı daha iyi içerikler oluşturmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
Ücretsiz SEO Çalışması Nasıl Yapılır
2016 SEO Çalışmaları İçin Güncel Kurallar.
4 Comments
 • Talip Kas 24,2016 at 20:25

  Merhaba benim şarkı sözleri sitem var yaklaşık 3 aylık sürekli güncel şarkıları ekliyorum ama bot ile de eski şarkıları bir siteden çekiyorum içerik olsun diye yaklaşık 50k içerik çekmeyi düşünüyorum. fakat son 1 aydır hitim 1k ve artmıyor, yeni şarkı eklesem bile az hit alıyor sanki google hitleri sayıyla gönderiyo gibi günlük 1k etrrafında dönüp duruyor hep sizce ne yapmalıyım

 • ibrahim esat talo Tem 12,2016 at 00:31

  Merhaba

  uzun zamandır sitenizi takip ediyorum . gerçekten kaliteli paylaşımlar yapıyorsunuz. Aklıma bir konu takıldı seo işleri ile alakalı sizin fikirlerinizi almak istiyorum .

  Kasım ayında askere gideceğim. 4 aylık bir süreç var önümde. 6 ay kısa dönem askerlik yapacağım.

  Film siteleri ile uzun zamandır çalışıyorum yine film sitesi üzerine çalışmayı düşünüyorum. bu sefer işi biraz büyüterek zaten sıkıntım da burada başlıyor.

  10 adet film sitesi açacağım. bunlara 4 ay ilgilenip 6 ay askerlikte ilgilenemediğimde bir kar – zarar olur mu ? domainler nerden bakarsak 9-10 aylık olacak askerden gelince ama tabi hiç içerik ekleyemeceğim fazla. bu durumda askerden geldikten sonra içerik eklemeye başlasam bir katkı olur mu ? yoksa askerden geldikten sonra mı domainleri alıp işe başlayayım.

  Bir diğer konum ise 10 adet film sitesi üzerine çalışmayı planlıyorum.

  Sizce bu mümkün mü ? yani evet 3 film sitesiyle aynı anda ilgilendim ama sıfırdan 10 site Hatta 20 Site düşünüyorum film üzerine Sizce yapılabilir bir şey mi ?

  20 Sitenin her birine 5 sosyal ağ hesabı açıp bunlarda otomatik paylaşımlar yaptırmayı düşünüyorum. Duruma görede bu 20 sitemi destekleyecek 20 adet daha paravan blog açıp onlar üzerindende gitmek istiyorum.

  Kısacası 20 Adet Film sitesini ben nasıl geliştirebilirim. En büyük verimi nasıl alabilirim . engin tecrübelerinize dayanarak sizlerden bilgi bekliyorum.

  teşekkür ediyorum . yazılarınızı da paylaşmaktan zevk aldığımı bildirmek isterim. özellikle lsi üzerine yazınızı çok beğendim. tekrar tekrar okudum . saygılarımla
  ibrahim esat talo

  • Ersin Tezcan Tem 12,2016 at 12:24

   Merhaba.
   Yorumunuz için teşekkürler. Size ayrıca bir e-mail gönderdim. Çekinmeden başka sorunuz varsa yazabilirsiniz.
   10 adet film sitesi yerine bence 1 tane çok kaliteli film sitesi açmanız bence daha mantıklı. Çünkü genelde Türkiye ve Dünyada başlanılan projelerin %80 i zamanla meydana gelen motivasyon kaybından dolayı biter, başarısızlığa uğrar.
   Bu başlangıçta hesaba katılmaz ama proje ilerledikçe bıkkınlık baş gösterebilir. Özellikle site az veya hiç kazandırmıyorsa.
   Bu durumda sonuç alamazsanız büyük emek ve para kaybına uğrarsınız.Bu birinci neden.
   2. neden ise: Google değer yaratmak isteyen, kaliteli, yenilikçi, kullanıcı etkileşimi yüksek marka olmayı hedefleyen projeleri destekler. Bundan dolayı yine tek site açmanızı öneririm.
   Fakat 10 siteyi neden açmak istediğinizi de anlıyorum, bu isteğinizi de tatmin etmek istiyorsanız bence sayıyı 10 değil de 3 yapın maksimum 3 site.
   Son olarak bence askerlikten sonra açın. 6 ay ilgilenememeniz sorun yaratabilir.
   Ama kısa sürede çık fazla film yükleyebilirseniz askerden önce deneyebilirsiniz. Yani yüksek sayıda sitelere film yükleyerek 6 aylık zamanda ilgilenmezseniz bile bu zaman zarfında site sıralama kaydederek iyi bir hite ulaşabilir.

 • Oktay YILMAZ Ara 9,2015 at 15:24

  Hocam olay budur. Sizi tebrik ederim. Ülkemizde seo denince herkes şunu söylüyor. “seo uzmanı olduğunu söyleyen ama hiçbirşey bilmeyen kişilere aldanmayın” Hiçbir zaman eleştiricilikten ötesini göremedik ve göremeyeceğiz. Ki bunları söyleyen kişilerin bir çoğu kendini birşey zannedenlerin ta kendileri. Ben algoritma ne kadar ilerlerse ilerlesin, hangi güncelleme yapılırsa yapılsın, sadece bir robot olduğunu ve yıkılamayacak kriterleri olmadığını düşünmekteyim. Sonuçta bir beyni yok ve bence her güncelleme çözülebilir.

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage