Apple Telefonların Çoğu Son iOS Sürümüne Geçti

Apple, dünyanın en büyük şirketler listesinde ilk sıradaki yerini korumaya devam ederken bu başarının ardındaki sırrın da sürekli güncel kalan işletim sistemi ve kullanıcıları memnun eden satış sonraki desteği olduğu söyleniyor. Belki de en bağımlılık yapan telefonlardan olan Apple’dan en büyük rakibi Android işletim sistemine geçmenin çok zor olduğu birçok kullanıcı tarafından kalabalık bir şehirden ıssız bir adaya geçmek gibi anlatılıyor. Kullanıcıların çoğunun yeni Apple telefonlar almasının ardında yatan en büyük neden de yeni özelliklere sahip olmak ve iOS’un son sürümünü deneyimlemek istemeleri. Fakat artık yeni sürümü kullanmak için yeni bir Apple telefona sahip olmanıza gerek yok.

Şirket tarafından yayınlanan bir raporda görülüyor ki, Apple kullanıcılarının yarısından fazlası yani %55’lik bir kısmı, eski telefonlarında iOS 13’ü kullanabildikleri için, yeni bir telefon almamışlar. İOS’un en son sürümünü kullanan bu telefonların çoğu 4 yıllık telefonlar. Bu da demek oluyor ki, Apple’ın iOS son sürümünü eski modellerde de kullanılabilir kılması, artık kullanıcıların yeni telefon almaya ilgilerini azaltmış.

Ayrıca yine aynı raporda, iPhone’ların %50’si iOS son sürümü ile çalışırken, iPad’lerde bu oran yalnızca %33 seviyelerinde kalmış. Dört yıllık süre, yapılan araştırmalara göre kullanıcıların yeni telefon almaya karar verdikleri ortalama süre olarak tanımlanıyor. Kullanıcıların çoğu, telefonları güncellemelerden muaf kaldığı zaman yeni telefon almaya karar veriyor ve Apple’ın aldığı bu karar, çoğu telefon sahibini elinde daha uzun süre eski telefonlarını tutmaya sevk etti.

Raporda, Apple ve Google’ın işletim sistemleri de karşılaştırılıyor ve çıkan sonuçlara göre Android kullanıcıları sistemlerini güncelleme konusunda iOS kullanıcıları kadar istekli davranmıyorlar. En son çıkan iOS 13 sürümünün yenilikleri de kullanıcıların ilgisini cezbedecek cinsten. Yayınlanan güncelleme ile birlikte artık Apple kullanıcıları, karanlık mod ve uygulamalarım gibi çok beklenen özellikler eklenirken, iPad sürümü için de güncellenmiş ana ekran, dosya yöneticisi ve daha iyi internet tarayıcı gibi yenilikler yer aldı. Google Android kullanıcıları ise, genellikle zorunlu olmadıkça güncellemeleri takip etmiyor ve yapılan yeniliklere sahip olmak konusunda hevesli gözükmüyor.

Yazar |2019-10-24T08:46:30+00:0024.10.2019|

Yorum Yap