Apple, Safari verilerini Google ve Tencent ile Paylaşıyor mu?

Son dönemde kullanıcının özel bilgilerinin dışarı ile paylaşılması hakkında birçok tartışmalı konu gündeme geldi. Özellikle patlak veren Facebook skandalı sonrası birçok dava, ceza, borsada değer kayıpları gibi olaylar gündeme geldi. Son günlerde ise yapılan araştırmalarda da Apple’ın benzer bir paylaşım yaptığı gündeme geldi.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple, özel arama verilerinin paylaşmasına ilişkin yapmış olduğu savunma açıklamasında, Google ve Çinli teknoloji devi Tencent’e arama verilerinin gönderildiği iddialarını reddediyor ve kişilerin bu bilgilerini kendi sistemlerinde tuttuğunu, diğer şirketler ile veri paylaşımı yapılmadığını söyledi.

Apple’ın Safari internet tarayıcısında bulunan ve iPhone, iPad gibi Apple ürünlerinde kullanılan ve bilgisayar korsanlarının banka, e-posta, sosyal medya giriş şifrelerine ulaşmasını engellemek için kurulan sahte internet sitesi uyarısı özelliğinden ortaya çıkan tartışmalar, Google’ın ve Tencent’in verileriyle ortak olarak çalışmasına ilişkin soruları gündeme getirdi.

Apple, Safari tarayıcısının internet sitelerinin güvenilir olup olmadığını anlayabilmek için, Google Güvenli Tarama ve Tencent Güvenli Tarama’ya veriler gönderilip oradaki veriler ile karşılaştırılacağını, IP adreslerinin de kayıt altına alınabileceğini kendi belgelerinde yazıyor.

Fakat yapılan açıklamada Apple, Google ya da Tencent’e herhangi bir bilgi akışı olmadığını duyurmuştu. Bunun yerine bu iki internet sitesinden kötü amaçlı internet sitelerine dair listeler alındığını ve bunların insanları bu tür sitelerden korumak amacıyla kullanıldığını söylüyor. Benzer şekilde Bloomberg’e Facebook tarafından yapılan açıklamada, herhangi bir kullanıcı aramasının dışarı ile paylaşılmadığını da açıklamıştı.

Belgelerde yer alan paylaşılabilir ibaresi, gelecekte neler olacağı konusunda insanlara yeterince güven vermiyor. Bu sebeple eğer verilerinizin gizliliğini korumak istiyorsanız, Safari’den ilgili tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

Apple konusunda ortaya atılan bu iddialar, insanların teknoloji şirketlerinin kendi bilgilerini nasıl kullandıkları konusundaki şüphelerini tekrar ortaya çıkardı. Özellikle Facebook skandalı sonrası kullanıcılar verilerinin akıbetini öğrenmek için daha fazla araştırma yapıyor. Apple cihazların teknoloji piyasasında en güvenilir cihazalar arasında görülmesine karşın ortaya atılan bu iddialar, kullanıcıları daha da endişelendirdi. Yine de Apple CEO’su Tim Cook’un kullanıcı mahremiyetine inandıkları ve bu konuda daha fazla düzenleme gerektiğine dair açıklamaları, geleceğe dair umut veriyor.

Yazar |2019-10-17T14:31:16+00:0017.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın