Apple, Elektronik Sigara Uygulamalarını Kaldırdı

Bir dönem özellikle gençler arasında çok popüler olan elektronik sigaralara dünyaca ünlü teknoloji devi Apple’dan bir kısıtlama geldi. Şirket bundan böyle uygulama marketi App Store’de herhangi bir elektronik sigara uygulamasının yer almasına müsaade etmeyecek, olanları da kaldıracak.

Apple tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile App Store’de yer alan 181 uygulamanın kaldırıldığını öğrendik. Uygulamalar arasında elektronik sigaraları uzaktan kontrol eden uygulamaların yanı sıra, ilgili oyunlar ve yan uygulamalar da yer alıyor. Şirketin aldığı bu kararın arkasında yatan sebebin ise tamamen sağlık kaynaklı olduğu vurgulandı. Amerika’daki hastalık kontrol ve önleme ile ilgili bir merkezin yayınladığı bir raporda, 42 kişinin elektronik sigara kullanımına bağlı akciğer hastalıklarından öldüğünü açıklamasının ardından ülkede zaten bu tür alışkanlıklara olan tepki de yükselmişti. Son zamanlarda çıkan ve tarihi çok eskilere dayanmayan elektronik sigaraların ne kadar zararlı olduğu ile ilgili net bir verinin bulunmaması da bu tür kısıtlamaların uygulanmasında gecikmelere yol açtı. Sigaradan çok daha zararsız olduğu, herhangi bir sağlık problemi yaratmadığı ve daha ucuz olduğu gibi söylemlerle yayılan elektronik sigaraların popülerliği eskisi kadar yüksek değil. Ölümlerin yanında yine Amerika’da yayınlanan raporda, 2172 kişide yine elektronik sigara ile ilgili şiddetli solunum yolu rahatsızlıkları bulunduğu ortaya kondu.

Apple, elektronik sigara ile ilgili uygulamalar konusunda Haziran ayından beri bir çalışma yürütüyordu. İlk andan itibaren herhangi bir elektronik sigara ya da bağlı ürün satışı yapan uygulamaya izin vermeyen şirket, yaptığı çalışmaları tamamlayarak 181 uygulamayı kaldırmış oldu. Yapılan resmi açıklamada, “Elektronik sigara kullanımını teşvik eden ve kolaylaştıran uygulamaların uygulama marketimizde yer almasına izin verilmemesi ile ilgili bir maddeyi App Store politikalarımıza ekledik. Bugünden itibaren bu uygulamaların market üzerinden indirilmesi mümkün olmayacak.” ifadelerine yer verildi. Yapılan bu değişiklik ile birlikte artık Apple kullanıcıları elektronik sigara ile ilgili uygulamalara erişemeyecek olsa da indirilmiş mevcut uygulamalar ile ilgili herhangi bir değişiklik olmayacağı da belirtiliyor. Ülkemizde kullanımı her ne kadar düşse de, başta ABD olmak üzere hala elektronik sigara popülerliğinin yüksek olduğu ülkeler bulunmakta. Apple’ın sağlık nedenleriyle aldığı bu yeni karara kullanıcılarının tepkisinin nasıl olacağı ise merak konusu.

Yazar |2019-11-18T09:04:44+00:0016.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın