Anket: SEO’ların %50’i Backlink Satın Alıyor

Twitter’da Lily Ray son beş yılda SEO uzmanlarına projeleri için backlink satın alıp almadıklarını soran eğlenceli bir anket düzenlemiş.  Sonuç tam olarak % 50/50. Lily Ray, ilgili anket sonuçlarını bir hafta sonra tekrar yayınladığında bazı SEO uzmanları kendisini Twitter’da takip etmeyi bıraktığını açıkladı.

Sorulan soru : Siz (veya şirketiniz) son 5 yılda herhangi bir yerden  kendi siteniz veya müşterilerinizin siteleri için backlink geri satın aldınız mı?” Anket sonuçları % 50’si evet,% 50’si hayır çıktı.

Oylama 1

Lily Ray’ın paylaştığı twit’de SEO uzmanları arasında geçen tartışmalarda bazılarının şaşkınlık yaşadığı görülüyor. Fakat Lily Ray, ‘‘aynı anketi  5 yıl önce yapmış olsaydım bu oran %75 evet, %25 hayır olacaktı’’ dedi.

Web sitesinin otoritesinin yükselmesini ve Google SERP’de ilgili anahtar kelimelerde daha iyi yerlere gelmesini sağlayan backlink SEO Dünyasında hala tabu olmaya devam ediyor.

Google sıralamalarını maniple etmek için geçmişte ve günümüzde backlink satın almak Google tarafından web sitesinin ceza almasına neden oluyor. Google cezası almamak için doğal backlink alımı olması gerekiyor.

Yapılan anket sonucunda SEO ajanları veya uzmanlarının %50’nin backlink satın alıyor olması Google’ın bunu cezalandırdığının bilinmesine rağmen yüksek bir oran olarak gösteriliyor.

Buna benzer anketler farklı platformlarda Türkiye için de yapılmıştı ve sonuçlar benzer oranlarda çıkmıştı.

Yazar |2019-10-30T07:09:58+00:0030.10.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın