Android Cihazlardaki Güvenlik Açığı için Yeni Yama Yayınlandı

Google yeni yıla yeni bir yama ile başladı ve sahibi olduğu mobil işletim sistemi Android üzerinde keşfedilen güvenlik açıklarını kapatan bu yama sayesinde kullanıcılarına daha güvenli bir ortam sunmayı hedefliyor. Özellikle günümüzde teknoloji devlerinin yaşadığı en önemli sıkıntıların başında güvenlik sorunları geliyor. Bilerek ya da bilmeyerek sızdırılan kullanıcı verileri şirketlerin canını çok sıkıyor. Google da yaşanabilecek bu tür bir sıkıntının önüne geçebilmek adına Android işletim sisteminde keşfedilen ve genel yapı, medya, çekirdek, işlemci gibi bölümlerinde güvenlik sıkıntısı yaratabilecek açıkları kapatmayı hedefliyor. Ocak 2020 adıyla yayınlanan bu güvenlik yaması, toplam 40 kadar güvenlik açığına önlem alıyor.

Yamanın detaylarına bakacak olursak, kapatılan açıkların en önemlilerinden birisi kendisine ek izinler verebilen ve bu sayede kullanıcıların verilerini tehdit eden zararlı bir yazılımın bu faaliyetini engelleyen bir tür güncelleme. Her geçen çıkan yeni zararlı yazılımlar, teknoloji devlerinin açıklarını değerlendirmeye çalışsa da güvenlik açıkları çok hızlı tespit edilip kapatılabiliyor.

Bir diğer güvenlik açığı ise cihazlara uzaktan erişim sağlamak isteyenlerin bir kod vasıtası ile bunu gerçekleştirmesi ve telefona dosya aracılığıyla bu kodu yerleştirmesi ile alakalıydı. Bu açık da Ocak 2020 güvenlik yaması ile kapatılanlar arasında.

Google’ın yıl başından itibaren yaptığı güncellemeler Pixel telefonlar için de devam ediyor. Sadece Android için değil Pixel telefonlarda da bulunan açıkları kapatmak için harekete geçen Google, amiral telefon modelindeki 37 açık için de bir yama yayınladı. Ocak 2020 Pixel güncellemesi olarak geçen yeni yama, sadece güvenlik açıklarına yönelik değil, birtakım yazılımsal sorunlara da çözüm getirmek amacıyla yapıldı. Cihazlardaki arayüz sorunları ile birlikte Wi-Fi sorunları, telefon açılışındaki takılma sorunları çözülen sıkıntılardan bazıları.

Google gerek Android gerekse Pixel için yapmış olduğu tüm güvenlik ve sorun çözme güncellemelerini Android 10 kullanan cihazlar için yayınlamış durumda. Telefonlara gelecek olan yeni yılın ilk güncellemesi Ocak 2020 Over the Air ile birlikte ilgili tüm kullanıcılar artık daha güvenli ve sorunsuz bir telefon deneyimi yaşayacak.

 

Yazar |2020-01-23T12:06:03+00:0022.01.2020|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın