Amazon Kasiyersiz Marketlerini Büyütüyor

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon, yeni nesil kasiyersiz marketleri geliştirme projelerini gelecek yılda hayata geçirmeyi planlıyor. Bloomberg’in haberine göre, ünlü ticaret devi hem büyük süpermarketleri hem de express şeklinde ufak marketleri 2020 yılında çok daha büyük hızla büyütmeyi planlıyor.

Yeni marketlerin en belirgin özellikleri, Amazon Go adı verilen kasiyersiz ödeme noktaları. Şirket yapacağı büyük yatırımlarla birlikte kasiyersiz ödeme teknolojilerinin kullanımı noktasında rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

Amazon, ilk kez Go adını verdiği formatını geliştirirken çok daha büyük ölçekli süpermarketler açarak geniş bir ürün yelpazesine sahip olmayı hedefliyordu. Şimdilik bu planlar yerini daha küçük ve kullanışlı ürünler satmaya odaklanan günlük ihtiyaçları karşılayan marketlere dönüşmüş gibi görünüyor.

Sistem Hızla Yayılıyor

Amazon Go marketlerinde özellikle sandviç, salata, içecek, gofret gibi basit ürünler satılarak, alması kolay ve hızlı bir sistem yaratılıyor.

Geçtiğimiz ay bir başka haber sitesinde çıkan habere göre ise Amazon Go, ABD’nin Seattle kentinde, yaklaşık bin metrekare büyüklüğünde daha büyük depolama alanına sahip market açmam planlarına yönelmiş durumda. Ayrıca Bloomberg, Amazon Go’ların yakın zamanda klasik süpermarketler gibi üç bin metrekarelik alanlarda hizmet vermeyi planlıyor.

Yeni nesil Amazon Go marketleri, kullanıcıları kamera ve makine görüşü ile takip ediyor ve bu sayede kullanıcıların neler aldığını takip edebiliyor. Herhangi bir Go mağazasına giren müşteri, akıllı telefonundaki uygulamaya QR kodu taratıyor ve ihtiyacı olan şeyler raflardan alıyor. Daha sonra mağazadan alıp çıktıkları ürünler faturalandırılır. Bu teknolojinin kullanıldığı ilk market Aralık 2016’da Seattle’de açılmıştı.

Yeni gelen haberlere göre şirket, bu konuda yaptığı yatırımları hızlandıracak. 2019 yılının başlarında koyulan hedeflerde bu yılı 56 yeni market, 2020 yılını ise 156 yeni marketle kapatmayı hedefleyen Amazon, şimdilik sadece 21 market açtı ve üç tanesi de henüz açılmak üzere.

Yine de şirketin bu konuya daha fazla yönelip perakende satışın geleceği olarak görülen bu teknolojiyi daha yaygın hale getirmesi bekleniyor. Son olarak Amazon’un Go marketlerinin yanı sıra, 2017 yılında satın aldığı Whole Foods şirketini de kullanarak tamamen yeni bir marketler zinciri açabileceği konuşulanlar arasında.

Yazar |2019-11-28T17:50:07+00:0028.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın