Akıllı Telefonlara Takılabilir Mikroskoplar Geliyor

Günlük hayatımızın en kullanışlı cihazlarından olan akıllı telefonlar ile birlikte herkesin cebinde artık çok güçlü ve iyi kalitede fotoğraflar çeken kameralar var. Yeni teknolojiler ile birlikte cep telefonu kameraları mikroskoplara da dönüşebilir. Kullanıma geçecek olan bu yenilik sayesinde artık herkes mikroorganizmaları, bakterileri hatta kendi kan hücrelerini dahi inceleyebilecek. 1000 kata kadar büyütme imkanı sunan bu yeni teknoloji, DIPLE adı verilen bir araç ile gerçeğe dönüşüyor.

DIPLE teknolojisini üreten ekip, daha önce 2016 yılında eğlenceli sonuçlar almak için çıkartılan BLIPS adı verilen bir lens türünü icat eden ekiple aynı. Kameraya takılabilir lensler, oldukça hafif ve kolay takılabilir şekilde olsa da lenslerin hizalaması ve net resimler alması biraz zahmetliydi.

Yeni çıkacak olan DIPLE, çok daha farklı, çok daha sabit ve stabil bir çözüm. Akıllı telefonunuzla birlikte kullanacağınız bir tür modül olan DIPLE, üzerinde telefon yerleştirmek için bir alan barındırıyor. Ayrılan alana telefonunuzu koyarak mikroskopunuzu kolaylıkla ayarlamış olacaksınız. Üç farklı yakınlaştırma imkanı sunan cihaz, kullanıcılara 35-70-150x’lik büyütme şansı veriyor. İstediğiniz yakınlaştırma ayarını telefonunuzdan yapabileceğiniz yeni teknoloji, özellikle sağlık ile ilgili çok daha büyük yeniliklere de kapı açıyor.

SmartMicroOptics adındaki ekipten gelen açıklamalara göre kullanıcılar, 1000 kata kadar büyütmeyi herhangi bir pikselleşme, görüntü bozukluğu olmadan yapabilecekler. Bu sayede insanlar kişisel telefonlarını kullanarak kendi mikroskoplarına sahip olabilecekler. Şirketin sunduğu örnek resimleri de şirketin İnstagram sayfasından görebilirsiniz.

Her yeni çıkan teknolojide olduğu gibi DIPLE de henüz çok yaygın olmasa da tahmini satış fiyatlarına baktığımızda kolaylıkla yayılabilir bir teknoloji olacak gibi görünüyor. USB mikroskoplara bakıldığında satış fiyatları 20-200 dolar arasında değişiyor olsa da, yeni gelen DIPLE mikroskop kitlerinin, 35 kat yakınlaştırma için 40 dolara yakın, tüm yakınlaştırma özellikleri için ise 120 dolar civarında bir satış fiyatıyla piyasalarda olması bekleniyor.

Teknoloji, hayatımızın her alanına çok daha hızlı etki etmeye devam ediyor. Özellikle sağlık alanında çok daha kullanışlı yenilikleri hayatımıza getireceği tahmin edilen akıllı telefonlara entegre mikroskoplar da bu değişimin bir parçası olarak öne çıkıyor.

Yazar |2019-11-29T17:30:01+00:0029.11.2019|

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın