Adobe Creative Cloud ile Canlı Yayınlar Yapılabilecek

Çıkarttığı yaratıcılık programları ile neredeyse herkesin beğenisini kazanan ve piyasada çok yüksek bir kullanım oranına sahip Adobe, tüm hizmetlerini bir araya topladığı Creative Cloud hizmetine ekleyeceğini duyurduğu bir özellik ile çok daha popüler olmaya niyetli. Şirket yaptığı açıklamalarda Creative Cloud’a canlı yayın hizmeti ekleneceğini, bu sayede hem programı kullanan kişilerin yayınlar yaparak yaptıkları işi daha rahat duyurabileceğini, hem de isteyen kişilerin bu canlı yayınlara bağlanarak üst düzey bilgilere kolaylıkla ulaşabileceklerini duyurdu.

Adobe Max adı verilen yaratıcılık konulu konferansta yapılan duyuruda yeni özelliğin beta versiyonunun yayına geçtiği de açıklananlar arasında. Konferansta konuşma yapan Adobe ürün yöneticilerinden Scott Belsky, canlı yayın özelliğini Twitch ile karşılaştırdı. Çok daha eğitim odaklı olacak yeni yayıncılık deneyimi sayesinde kullanıcılar Twitch’e göre daha etkili öğrenme tekniklerine kavuşacak. Detay vermek gerekirse, izlediğiniz yayıncının hangi aracı kullandığına kadar görebilecek, ekranda yer alacak bölümlerden tek tek hangi tuşa bastığını dahi izleyebileceksiniz.

Şu anda Adobe Live adı verilen sistem ile şirket, bazı yayıncıları ön plana çıkarıyor. Behance ve Youtube üzerinden yapılan canlı yayınlarla henüz uygulamaya canlı yayın özelliği gelmeden bazı sanatçıların popülerliğinin arttırılması bu sayede yeni canlı yayın platformuna daha büyük bir kitleyle geçilmesi hedefleniyor. Adobe Live ile yapılan yayınların istatistikleri de şirketi memnun etmiş görünüyor. Ortalama izleme süresinin bir saatin üstüne çıktığı platformda, özellikle yaratıcılık programlarını kullanmak isteyen kişiler ilgiyle yayınları takip ediyor. İnternette bulabilecekleri ücretli videolu içeriklerden çok daha faydalı olan bu sistem sayesinde gerek Adobe kendi ürünlerini viral bir şekilde tanıtırken gerekse sanatçılar yaptıkları grafik tasarımlara ek olarak gelir de elde edebilecekler. Yapılacak yayınlardaki gelir modeli henüz belli olmamakla birlikte yayın yapacak kişilerin ilgiyle izleneceğine kesin gözüyle bakılıyor. Özel bir kursa yazılmakla benzer bir deneyim yaşatacak yeni Creative Cloud canlı yayın özelliği sayesinde, sanki işini yapan bir tasarımcının yanı başında oturup yaptığı işi dinliyor deneyimini yaşayabileceksiniz. Henüz canlı yayın özelliğinin ne zaman hayata geçeceği belli olmasa da, yayınları bekleyen önemli bir kitle olduğunu söylemek mümkün.

Yazar |2019-11-11T17:59:40+00:0011.11.2019|

Yorum Yap