En Sık Sorulan 68 Soruda SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çevrimiçi pazarlamanın önemli bir parçasıdır ve iyi yapıldığında, uygulayan kişi site trafiğine ciddi anlamda katkıda bulunur.

Bu makalede SEO nedir sorusunu cevaplarken çalışacağınız SEO uzmanı veya ajansları nasıl tanıyacağınızı açıkladık.

Contents

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu Nedir)?

 1. SEO Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) bir web sitesinin organik trafiğini arttırmak için site içinde ve dışında yapılan çalışmaların tamamına denir. Google, Bing, Yandex gibi arama motorları ve kullanıcılar (insanlar) için yapılır.

 1. SEO Nasıl Çalışır?

Terim olarak SEO tanımı aynı olmasında rağmen uygulama noktasında binlerce farklılık gösterir. Bu tamamen SEO uzmanının yeteneği, yetkinliği, tecrübesi ve yaratıcılığına bağlıdır. Detaylı düşünülmüş, modern SEO markanın tüm itibarını yönetir.

 1. SEO Nasıl yapılır?

SEO temelde site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. On Page SEO: site hızı, içerik, mobil uyumluluk vb site içerindeki iyileştirmeleri kapsar, Off Page SEO; site dışında, backlink, Adwords reklamları, sosyal medya çalışmaları vb işlemleri kapsar. SEO nasıl yapılır sorusunun en kısa cevabı, burada sıraladığımız işlemlerin eş zamanlı, uygulanması, analizi ve takibidir.

 1. SEO Nasıl değişti?

İnternet’in Googledan öncesini bilen benim gibi SEO uzmanları doğru bilgiye ulaşmanın ne demek olduğunu bilirler. Düşününsenize Google yok? İşte biz Google kendine has kurallarla geldi ve sürekli algoritmasını yeniledi, yeniliyor.  Google ilk sıralara girmek için belirli anahtar kelimeler etrafında yoğunlaşan içerikler ve dışarıdan backlink alımları ile çok iyi sıralamalar almak mümkündü. Bugün böyle mi? Tabii ki hayır. Google Panda, Penguin, Rankbrain Medic, Core, Mobil vb güncellemeleri ile algoritmasını çok sofistike hale getirdi. Günümüzde hala yılda binlerce güncelleme yapan Google kuralları ve haliyle SEO’yu değiştiriyor.

 1. Eskiden SEO Nasıldı?

Eskiden SEO sadece birkaç işlem etrafında şekillenmişti, kaliteli içerik ve backlink. Farklı sitelerden backlink almak ve SEO uyumlu içerikler üretmek yeterliydi. Fakat, zamanla Google algoritması güncellemeleriyle mobil uyumluluktan, site hızına kadar pek çok faktör devreye girerek SEO daha karmaşık disipline dönüştü.

 1. SEO neden zaman alıyor?

SEO uzun zamana yayılan bir çalışma olmasının 2 nedeni var. 1. neden sitenin arama motoru optimizasyonunun önceden yapılmamış olması veya ceza almış olması. Bu web sitesi yöneticilerinden kaynaklanan neden. 2. neden ise rekabet. Google yaklaşık olarak gerçek hayattaki kurallar gibi çalışır, özgünlük, sunum, müşteri memnuniyeti, erişebilirlik, dolaşım, fiyat politikası, marka bilinirliği, güvenilirliği, otoritesi ve referans. Bunları bir çırpıda oluşturmak mümkün değil. Dolayısı ile kalıcı başarı elde etmek için uzun zamana yayılan stratejiler uygulanması gerekir.

 1. SEO neye faydalıdır?

SEO işletmenizin markalaşması başta olmak üzere, satışlarına haliyle cirosunun artmasına yardımcı olur. Günümüzde her SEO çalışması markalaşma odaklı olmalıdır bunu başaran bir işletmenin önünde hiçbir SEO stratejisi duramaz.

 1. SEO işiniz için neden önemli?

Günümüzde, yani modern dünyada ne yapıyor olursanız olun eğer bir kitleye ulaşmak istiyorsanız bunun en düşük maliyetli ve uygun yolu internetten geçer. Durum böyle olunca sizi doğru ve geniş kitleye ulaştıracak en düşük maliyetli ve hızlı yolu SEO dur. İşinizi hedef kitleye ulaştırarak büyümeyi bu şekilde başara bilirsiniz.

 1. SEO neleri içerir?

Profesyonel SEO, site içi, site dışı, lokal ve teknik SEO içerir. Tüm bunlar ise; içerik optimizasyonu, site, sayfa hızı optimizasyonu, modern backlink çalışması, site haritası, robots txt, kırık linkler, tarama hataları, anahtar kelime analizi, rakip ve sektör analizi, performans takibi başta olmak üzere pek çok faktörü içerir.

 1. SEO işletmenize ve online ticaretinize nasıl yardımcı olur?

Günümüzde oyun internette kuruluyor ve oynanıyor. Yüz milyarlarca dolarlık hacme ulaşan bu dünya’da markalar kıyasıya rekabet ediyorlar. Çünkü dijital dünya’da fiziki mağazanızda asla ulaşamayacağınız milyonlarca potansiyel müşteri var. SEO sizi bu potansiyel müşteriyle buluşturur.

 1. Her Web sitesi için aynı SEO’mu yapılır?

SEO çalışması sektöre göre değiştiği gibi web sitesine özel yapılmalıdır. Her web sitesinin gereksinimleri, sorunları, beklentileri, hedefleri, hedef kitleleri farklı olabilir. Bundan dolayı aynı SEO taktiği, stratejisi tüm siteler için uygulanamaz.

 1. SEO ne zaman başlar?

SEO bir web sitesinin kurulumundan önce başlamalıdır. Web sitesi için SEO uyumlu hosting, domain, SSL sertifikası, kategoriler, ürün sayfaları, sabit sayfalar ve bunların belirlenmesi için sektör, rakip, hedef kitle, anahtar kelime analizi site kurulumundan önce yapılmış olması gerekir.

 1. En İyi SEO çalışması nedir?

En iyi SEO çalışması hiç bitmeyendir. Bir web sitesini geliştirmenin sonu yoktur.  En iyisine ulaştık dediğiniz anda Google bir güncelleme ile tüm kuralları değiştirebilir. Bu duruma hazırlıklı olunması gerekir ve işletme web sitesini sürekli geliştirmelidir. Bu durumda SEO bitmemelidir, bitirilmemelidir.

 1. SEO ev SEM aynı şey midir?

SEM arama motoru reklamcılığıdır.  Web sitesine hedef kitleyi Google, Yandex gibi arama motorlarında reklam vererek yapılan dijital pazarlama işlemidir.  SEO ve SEM aynı amaç doğrultusunda hareket eder, fakat SEO SEM maliyetlerini düşürmek için tercih edilen bir gereksinimdir.

 1. Hangisi daha iyi SEO mu, SEM mi?

Markalaşmak isteyen tüm web siteleri için her ikisi de gereklidir. Her ikisinin, yani SEO ve SEM tercihi aslında biraz da bütçe ile alakalıdır. SEO organik kaliteli trafik sağlarken, SEM aynı zamanda kısa sürede ciddi marka bilinirliği sağlar.

 1. SEO Teknikleri nelerdir?

SEO teknikleri, web sitesinin arama motorlarında yükselmesi için uygulanan optimizasyon çalışmalarıdır. Siteye özel yapılır, her site için aynı teknikler kullanılmaz. Mobil uyumluluk, Lokal SEO, UX ( Kullanıcı Deneyimi), Sosyal medya çalışmaları, Youtube dahil, Link inşası, LSİ anahtar kelimeler, İçerik, Metadata ve gelecekte sesli arama optimizasyonu her modern SEO tekniğini içermelidir.

 1. SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içerik arama motorlarında üst sırada olmasını sağlayacak içerik türüdür. Her ne kadar bazı dijital pazarlama uzmanları bunun sadece belirli anahtar kelime çalışması ile yapıldığını düşünse de,  aslında arama motorlarının içeriği bulmasına, anlamasına uygun hazırlanmasıdır.

 1. SEO ve PPC Nasıl Çalışır?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve PPC (Tıklama Başına Ödeme) arasındaki temel fark SEO organik, ücretsiz trafik, PPC ise ücretli reklamlardan gelen trafiktir.  PPC reklamların SEO çalışmasına etki ettiği yönünde yaygın kanaat vardır.

 1. Web Sitem ne Kadar SEO Dostu?

Bir web sitesinin ne kadar SEO dostu olduğunu arama motorlarından aldığı organik sırlama ve trafikten anlamak mümkündür. Bunun yanında Ahresf, semrush, woorank, Google page speed insighst , Google Search console gibi araçlarla bir sitenin ne kadar SEO uyumlu olduğu anlaşılabilir.

 1. SEO Analizi ne için yapılır?

SEO analizi, SEO stratejilerinin hangi yönlerinin başarılı olduğu, hangi yönlerinin arama motorlarında yükselişi engellediğini belirlemek için yapılır. Özetle, SEO analizi arama motorlarında daha üst sıralara yükselmek, bilinirliği ve trafiği arttırarak hedeflerinize ulaşmak için gerekli zorunluluktur.

 1. SEO stratejisi ne zaman güncellenir?

SEO stratejisini çalışmaların başarı oranına göre değişebilir. Bunun yanında acilen değiştirilmesi gereken stratejiler de olabilir, örneğin yapılan çalışma sonucu sitede ciddi trafik düşüşü varsa veya tam tersi durumlarda SEO stratejileri değişebilir.  Bunun yanında Google güncellemeleri doğrultusunda SEO stratejileri mutlaka değişmelidir.

 1. SEO ne zaman durdurulmalıdır?

SEO durdurulmamalıdır. Bir web sitesinin geliştirilmesinin sonu yoktur. Bunun yanında Google’ın algoritmasını güncellemesine paralel olarak kullanıcı deneyimi değişmektedir ayrıca dijital dünyada kullanılan teknoloji hızla değişmektedir,  haliyle sürekli gelişen ve değişen dijital dünyada SEO durdurmak söz konusu olmamalıdır.

 1. Hangisi en iyi ve uzun vadeli SEO stratejisidir?

En iyi SEO stratejisi tamamen siteye özeldir, site ile alakalıdır. Örneğin, binlerce ürün içeren e-ticaret sitesinin başka bir sorunu yoksa mutlaka site hızının optimize edilmesi gerekir, bu kaçınılmazdır ve sürekli kontrol altında olmalıdır. Ama bu durum site hızı yüksek siteler için geçerli değildir. Haliyle uzun vadeli SEO stratejisini tek düşünmek yanlıştır, SEO bir bütündür.

 1. Hangisi daha iyi SEO mu, PPC mi?

PPC ve SEO arasında tercih yapmak bazen gereklilik haline geliyor. En doğru olanı ikisinin bir arada yürütülmesi.  Fakat, sektöre, web sitesi ve işletmenin imkanlarına göre öncelik değişebilir. Doğru olan SEO ve PPC birlikte yürütülmesi.

 1. Hangisi daha iyi SEO mu, SMO mu?

SMO ( Sosyal Medya Optimizasyonu) arama motoru optimizasyonu dışında görünen ama iç içe olan bir çalışmadır. Sağlam SEO temelleri üzerine oturtulmuş SEO stratejileri SMO olmadan düşünülemez. Doğru olan birlikte yürütülmesidir.

 1. Hangi şirketlerin SEO’ya ihtiyacı var?

SEO’ya kimin ihtiyacı var? Arama motorları üzerinden yeni müşteri ve satış hedefleyen tüm şirketlerin SEO’ya ihtiyacı vardır. Eskiden işletmenin bir web sitesinin olması belki bu hedeflere ulaşmasını sağlıyordu ama günümüzde neredeyse tüm sektörlerde kıran kırana bir mücadele var. Dolayısı ile rakiplerinizi arama motorlarında geride bırakmak ancak güçlü bir SEO çalışması ile olur.

 1. SEO biter mi?

SEO değişikliğe uğrar, farklı formatlara bürünür, değişik disipline dönüşebilir ama asla bitmez.  Arama motorları ve bu arama motorlarında rekabet olduğu sürece SEO biter mi? sorusu bir anlam ifade etmeyecek.

 1. SEO ölür mü?

Bundan 30-40 sene önce SEO diye bir kavram olmadığını düşünürsek, gelecekte de SEO olmayacağını düşünmek mantıklı. Bilim ve teknolojinin 50 yıl sonra karşımıza ne çıkartacağınızı tahmin bile edemeyiz. Fakat, günümüz şartlarında SEO ölür mü? Sorusunun cevabı! Tartışmasız, hayır! olacaktır.

SEO Hizmetleri

 1. SEO hizmeti nedir?

Web sitenizin ilgili hedef kitlede kaliteli organik trafik alması için yapılan çalışmaların tamamına SEO dediğimizi belirtmiştik. Çoğumuzun bunu yapmaya yetkinliği veya zamanı yok, haliyle bunu SEO hizmeti veren dijital pazarlama ajanslarından almak zorundayız.

 1. SEO hizmeti neleri içerir?

Kaliteli SEO hizmeti bir web sitesinin her şeyi ile ilgilenir, tasarımı, hostingi, içeriği, hızı, mobil uyumluluğu, sabit sayfaları, güvenliği, iletişim bilgileri, ürün sayfaları, marka itibarı, site otoritesi, altyapısı; ( wordpress vb). Bununla birlikte, SEO uzmanı veya ajansı ile yapılacak anlaşma çerçevesinde bu durum değişir, örneğin site Google cezası almış ise farklı servis içeriği değişir, ürün veya hizmet satışını arttırmak için ise farklı içerik olabilir. Fakat her durumda SEO servisleri site içi SEO, site dışı SEO mutlaka içeriyor olmalıdır.

 1. SEO hizmetlerinin faydası nedir?

SEO hizmeti  ajanslardan alındığı için işletme için maliyeti daha düşük olmakla birlikte, işletmenin dışarıdan yönetilen dijital pazarlama birimi gibi hareket eder. Profesyonel verilen tüm SEO hizmetleri web sitesi, marka bilinirliğini, otoritesini, güvenilirliğini arttırır. Bu da satışlara yansır.

 1. SEO paketleri ve hizmeti aynı şey midir?

Kesinlikle hayır. Yukarıda belirttiğimiz gibi SEO siteye özel olmalıdır. Aynı SEO paketi adı altında şeyi her siteye uygulayamazsınız. Bazı SEO paketleri bazı sitelerde işe yarayabilir ama başka sitenin ceza almasına neden olabilir. SEO uzun süreli stratejiler belirlenerek uygulanmalıdır.

 1. SEO ne zaman web sitesini tasarlar?

Web sitesi tasarımı gerekli görüldüğünde yeniden yapılır. SEO uzmanı site ile alakalı gerekli analizleri yaptıktan sonra yeni bir web sitesi tasarımının SEO çalışmalarına ciddi katkıda bulunacağına kanaat getirirse web sitesi yeniden tasarlanır. Fakat, bu her web sitesinin yeniden tasarlanacağı anlamına gelmez. Tamamen siteye özel verilmesi gereken bir karardır.

SEO Uzmanı

 1. SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı bir web sitesinin SEO çalışmalarını yöneten kişidir. Tecrübeli SEO uzmanı eş zamanlı olarak webmaster, sosyal medya uzmanı, içerik editörleri gibi projenin diğer önemli personeliyle çalışır.

 1. SEO uzmanı ne yapar?

SEO uzmanı başlangıçtan itibaren, web sitesinin hedef kitlesinin ilgili arama sorgularında sitenin organik trafiğini arttırmak için analiz, uygulama, izleme, performans takibini yapar. Bu çerçevede; anahtar kelime analizi, sektör analizi, hedef kitle analizi, rakip analizi, rakip backlink profili analizi başta olmak üzere onlarca analiz ve bu analizlerin gölgesinde SEO stratejilerini devreye sokarak uygular. Akabinde performansı takip eder ve yeni yol haritaları çizer.

 1. Herkes SEO uzmanı olabilir mi?

Dünyadaki tüm SEO uzmanları her hangi bir eğitim alarak uzman olmadılar. Tamamen zamanla elde ettikleri tecrübeler ve SEO platformlarından elde ettikleri bilgilerle uzman olmuşlardır. Bu durumda herkse SEO uzmanı olabilir. Fakat, iyi bir SEO uzmanı olmak için gerçekten pek çok projeyi yönetmiş olmak gerekir.

 1. SEO uzmanı olmak istiyorum nereden başlamalıyım?

Emin olun neredeyse tüm SEO uzmanlarının amacı profesyonel SEO uzmanı olmak değildi. Belki, son 4-5 yıl içerisinde popüler meslekler arasına girdiği için yeni jenerasyon böyle bir hedef koyabilir. SEO uzmanı olmak isteyen arkadaşlarıma naçizane önerilerim şunlardır;   kendi sitenizi kurun ve tecrübe edinin, mutlaka ama mutlaka İngilizce öğrenin.

 1. SEO uzmanının başarısı neye göre ölçülür?

SEO uzmanının başarısı bütçe, süre ile ilişkilidir. Ne kadar bütçe ile, neyi, ne kadar sürede yaptı. Düşük bütçelerle kısa sürede büyük işler yapan SEO uzmanı ile büyük bütçelerle büyük işler yapan uzmanla aynı kefeye konulursa haksızlık edilmiş oluruz. SEO başarısı büyük markada çalışma ilişkisi yanlıştır.

 1. SEO uzmanı seçiminde nelere dikkat edilmeli?

İşletmenizin kaderini teslim edeceğiniz SEO uzmanını tanımak sizin hakkınız. Bundan dolayı SEO uzmanı seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar kısaca; mevcut ve geçmişte çalıştığı referanslar, siteyi rama motorlarında nasıl yükseltecek, arama motoru optimizasyonu yapılırken ne tür riskler alınacak, alınacak mı, bunlar yapılırken Google web yöneticisi kuralları dışına çıkılacak mı?, Google 1.sıra garantisi veriyor mu? Veriyorsa uzak durun.  Performans hakkında rapor sunacak mı, ne kadar aralıklarla sunacak?, SEO başarısını neyle ölçüyor?, Nasıl iletişime geçilecek ve ne kadar sıklıkla?,vb soruların tamamına makul cevaplar almalısınız.

 1. SEO uzmanı ayda ne kadar kazanıyor?

SEO uzmanının çalıştığı işletmeye ve projeye göre değişmekle birlikte Türkiye’de bir SEO uzmanının ortalama kazancı 3.000 TL ila 6.000 TL arasında değişmektedir.

SEO Ajansı

 1. SEO ajansıyla çalışmaya değer mi?

SEO ajansı ile çalışmak günümüzde özellikle büyümek isteyen işletmeler  için bir tercih değil, gerekliliktir.  Artık pek çok sektörde rekabet üst düzeydedir ve bu rekabete ancak profesyonel SEO hizmeti veren güvenilir SEO ajanslarıyla yapabilirsiniz.

 1. SEO Ajansı Nasıl Çalışır?

Bir SEO ajansı işletmenin web sitesinin arama motorlarında bilinirliğini, görünürlüğünü, trafiğini arttırır. Kısaca, arama motorlarına sitenizi daha çekici hale getirir. Bu SEO ajanslarının en büyük faydası, Google, Bing, Yandex gibi arama motorları hakkında engin bilgi ve tecrübeye sahip olmalarıdır.  Böylece SEO ajansı farklı alanlarda uzman kadrosuyla siteye özel dijital pazarlama çözümleri üretir.

SEO Araçları

 1. En İyi SEO Aracı Hangisidir?

SEO araçları arasında kullana bileceğiniz en iyileri; Ahrefs, Semrush, Moz, Majestic, Deepcrawl SEO araçlar dünya çapında SEO uzmanları tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanında ücretsiz olan Google analytics, Google Search Console araçlarını SEO aracı olarak kullana bilirsiniz.

 1. SEO Aracı satın almaya değer mi?

SEO aracı kullanımı tamamen projenizle alakalıdır. Eğer bir kişisel blog tutmayı hedefliyorsanız, Google SERP sonuçlarını analiz ederek SEO’un en önemli aşaması olan anahtar kelime analizini yapabilirsiniz. Rakiplerin backlink profilini analiz etmek için SEO araçlarının ücretsiz versiyonlarını kullana bilir, site sağlığını saerch console ile takip edebilirsiniz. Fakat oldukça fazla sayıda sayfa ve ürün barındıracak siteler için SEO aracı satın almak kaçınılmazdır.

İnternetten para kazanmak için site kuranlar için para kazanana kadar SEO araçlarına yatırım yapmalarını önermem.

WordPress SEO

 1. WordPress SEO Nedir?

WordPress SEO aslında arama motoru optimizasyonu ile aynı anlamı taşır. Site’de kullanılan altyapı WordPress olduğundan dolayı terim olarak wordpress SEO denmektedir.

 1. WordPress SEO için iyi midir?

Kesinlikle evet.  Dünyanın en yaygın blog platformu WordPress, CMS olarak sağlam temelli SEO imkanı sağlıyor.  WordPress tabanlı sitelerin Google’da iyi sıralamalar alması tesadüf değildir ama Google’da yükselmenin diğer etkenleri olduğunu da belirtmek gerekir.

 1. Hangisi en iyi wordpress SEO eklentisidir?

WordPress tabanlı sitelerin ihtiyaçlarına göre en iyi eklenti konusu değişir ama temelde en iyi ve yaygın kullanılan eklentiler; WordPress SEO by Yoast,  All in One SEO Pack kullana bileceğiniz diğer SEO eklentisidir. Rank Math eklentisi kullanıcı deneyimini arttırmaya yardımcı olur. The SEO Framework Yoast SEO eklentisine diğer alternatif olabilir. Easy Table of Contents SEO uyumlu içerik için. Broken link checker,  Shortpixel, a3 Lazy Load, HREFLANG Tags Lite, Redirection, WP Super Cache, Autoptimize, Really Simple SSL, Anti-spam, Rel NoFollow Checkbox sitenin ihtiyacına göre kullana bileceğiniz en iyi WordPress SEO eklentileridir.

Diğer Sıkça Sorulan Sorular

 1. Yeni başlayanlar için SEO ne olmalıdır?

SEO uzmanlığında basamakları yeni tırmanmaya başlayan meslektaşlarım için söylemek istediğim sadece birkaç cümle var. 1. İngilizce öğrenin, bazı mesleklerin dili vardır bunlardan birisi SEO dur. 2. Farklı sektörlerde kendi sitelerinizi kurarak tecrübeler edinin, teorik olarak arama motorlarının nasıl çalıştığını neredeyse günümüzde herkes biliyor ama iş bunun uzmanlığını yapmaya geldiğinde, yani pratikte, değişiyor. 3. sabırlı olun, SEO aynı zamanda kriz yönetebilecek iradede kişilerin sabrını ister, bu öyle bir sabır ki, herkesin sizi başarısız, hatta dolandırıcı olduğunuzu düşündüğü yerde sizin kendinize olan güveninizi ve inancınızı kaybetmeyecek kadar sabırlı olmalısınız. 4. dürüst olun, kendinize, müşterinize ve arama motorlarına karşı dürüst olun. Her türlü manipülasyon veya yalan mutlaka bir gün pahalıya mal olacaktır. 5. dünyanın en ünlü SEO uzmanları bile bu işi analarının karnında öğrenmedi ve sizin onlardan hiçbir eksiğiniz yok, tecrübe dışında, onu da zamanla kapata bilirsiniz. Son olarak asla kendinizi yeterli görmeyin, sürekli kendinizi geliştirin.

 1. Küçük işletmeler için SEO nasıl olmalıdır?

Küçük işletmeler için SEO genelde eğer içeride bunu yapabilecek birisi yoksa, SEO bütçesine takılır. Küçük işletmeler için günümüzde uygulana bilecek en basit, ucuz, hızlı sonuç veren lokal SEO diyebiliriz.

 1. Youtube için SEO nasıl yapılır?

Youtube SEO özellikle son yıllarda fenomenlerin artmasıyla popüler sorular arasına girdi. 8-10 yıl önce youtube’da jenerik başlıklar attığınız her video  izlenme alabiliyordu. Günümüzde bu zayıf bir ihtimal çünkü iyi para kazandıran youtube’da rekabet merkezi oldu.  Youtube SEO adına yapabileceğiniz en iyi çalışmalar sırasıyla, jenerik başlık, uzun açıklama ve hashtaglar,  Pinterest, Facebook gibi sosyal medya sayfalarıyla Youtube kanalına yeni kullanıcılar kazandırmak,  5 dakikanın üzerinde videolar, sadece bir konuya odaklanmak olmalıdır.

 1. Bloglar için SEO nasıl olmalıdır?

Bloglar için arama motoru optimizasyonu daha çok içerikle öne çıkartılmalıdır. Teknik SEO göz ardı edilmeden. Yani, sitede teknik sorunların olmadığını varsayarak, anahtar kelime analizi yaparak hangi içeriği, niçin ve hangi hedef kitle için oluşturduğunuzu bilmelisiniz. Sayfa başlık ve açıklamalarında spam yapmadan anahtar kelimelerin geçmesi, görsellerin optimize edilmesi, başka sitelerden link alımı (backlink), sosyal medya çalışması.

 1. İnstagram için SEO nasıl yapılır?

Diğer pek çok kanalda olduğu gibi instagram sayfalarının geliştirilmesi artık eskisinden zor. İnstagram takipçisini arttırmak için web siteniz harika bir kaynaktır. Web sitenizi ziyaret edenleri instagram sayfasına davet edebilirsiniz. Bunun yanında günümüzde hala çok ucuz olan instagram reklamları, Pinterest sayfanız ciddi katkı sağlayacaktır.

 1. Emlakçılar için SEO nasıl yapılır?

Emlakçılar için en iyi SEO teknikleri arasında genel SEO uygulamaları yanında, Lokal SEO, Google my Bussines kaydı, Yandex haritalar kaydı, Yelp vb firma rehberleri kaydı, video içeriği, İnstagram, Pinterest sayfaları, Featured Snippets, Structured Data Markup entegrasyonu katkı sağlayacaktır.

 1. Avukatlar için SEO nasıl yapılır?

Hukuk büroları ve avukatlar için SEO çok fazla efor gerektirmektedir.  Bu nedenle hukuk uzmanları bu alanda kendileri gibi uzmanlarla çalışmalıdırlar. Avukatlar için SEO markalaşma odaklı olmanın yanında Dijital PR hayati rol oynamaktadır. Buna ek olarak SEO uzmanı hukuk bürosu veya avukat için SEO yapmadan önce firmanın hedeflerini belirleyerek gerekirse yerel SEO’ya ağırlık vermektedir.

 1. Sağlık için SEO nasıl olmalıdır?

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında başlayan ve ‘‘ Medic’’ güncellemesi de olarak bilinen Google güncellemesinde en çok trafik kaybına uğrayan siteler sağlık sektöründekiler oldu. Tabii en çok yükselenle de. Sağlık sitelerinde SEO bilinen ve tecrübeler dışında tam olarak bu güncellemede sıralamaları etkileyen kriterlerin de bilinmesi gerekiyor. Bir SEO uzmanı için şuanda en riskli sektörlerden birisi sağlık sektörüdür.

 1. Sanatçılar için SEO nasıl olmalıdır?

Sanatçılar için SEO diğer tüm ünlü simalar için olduğu gibi aynı zamanda dijital PR’ı kapsaması gerekmektedir.  SEO uzmanının en baştan belirleyeceği konsept çerçevesinde ileriye yönelik tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak bilinen SEO taktikleri dışında ismin markalaştırılması yönünde danışmanlık yapılmalıdır.

 1. İçeriksiz SEO olur mu?

İçeriksiz SEO olur. Fakat önce içeriğin tanımını ve sınırlarını belirlemek gerekir. Eğer içerikten kasıt metin, görsel video ise evet içeriksiz SEO olur dememiz de bir sakınca yok. Ama eğer içeriksiz SEO dan kasıt boş sayfa ise cevap kesinlikle, hayır!. Araçlar, hesaplama, karşılaştırma, ölçme gibi araçlar kullanarak SEO adına ciddi sonuçlar alınabilir.

 1. WordPress olmadan SEO yapılır mı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle, evet. Dahası, yukarıda WordPressin SEO uyumlu bir altyapı olduğunu söylemiştik ama en iyi alternatifin bu olduğunu söylemek yanlış. Farklı kodlama dilleri kullanılarak yapılan web siteleri SEO açısından daha avantajlı olabilir.

 1. Backlink olmadan SEO yapılır mı?

Bu soruya direkt cevap vermek yanlı olur. Hem evet, hem hayır. Özellikle rekabetin, aranma hacminin yüksek olduğu anahtar kelimelerde backlink olmadan SEO yapmak oldukça zor, yapılır ama istenilen sonuç alınmayabilir. Fakat, aranma hacmi ve rekabet oranı düşük anahtar kelimelerde bu mümkün.

 1. SEO yapılacaklar listesi nelerdir?

Her işte olduğu gibi SEO yapılacaklar listesi mutlaka olmalıdır ve bu liste önceliklere göre sıralanmalıdır. Örneğin, web sitesi Google cezası almışsa öncelik bu cezanın kaldırılmasına yönelik olmalıdır. SEO çapılacaklar listesini buradan inceleye bilirsiniz.

 1. Yoast olmadan SEO yapılır mı?

Yoast olmadan SEO yapılır. Yoast’ın alternatifi olan diğer wordpress eklentileri kullanılarak veya hiç kullanılmadan da SEO yapılabilir. SEO uzmanlarının Yoast tercih etmelerinin nedeni oldukça faydalı olması ve pek çok işten sizi kurtarıyor olmasıdır.

 1. Ücretsiz SEO yapılır mı?

SEO aslında bir yere kadar para harcamadan SEO yapılabilir. Hatta, çok iyi sonuçlar bile almak mümkün. Fakat, belirli aşamadan sonra aylık bütçeler ayırmak zorunlu hale geliyor. Özellikle, e-ticaret siteleri için bu durum kaçınılmaz.

 1. SEO ucuza olur mu?

Eğer web sitesi sahibi kendisi yapıyorsa bu mümkün, aksi durumda ucuz SEO başarısı fiyatı kadar olur. Ucuz aynı zamanda göreceli bir rakamdır, fiyat anahtar kelime aranma hacmi, zorluğuna göre değişmektedir. Haliyle yatırım, beklenti ilişkisine göre ucuz veya pahalı durumu belirlenmeli.

 1. SEO raporu nedir?

SEO raporu bir web sitesinin arama motorlarında nasıl bir performans sergilediğini gösterir. Genelde alan adı metrikleri, organik trafik ve arama motorları sıralamasına odaklanır. Bunun yanında SEO raporu, SEO uzmanı veya ajansın taptığı işleri, performans takibini kapsar.

 1. SEO ücreti ne kadardır?

Projeye ve hedeflere göre değişir. SEO ücreti aynı zamanda SEO uzmanının inisiyatifine göre de değişir. Yanlış bir uygulama olan genelde anahtar kelime sayısına göre SEO ücreti belirlenir. Halbuki, bir SEO çalışmasında belirli anahtar kelimelerine yönelik çalışma söz konusudur ama pratikte bu mümkün değildir.

Örneğin: SEO anahtar kelimesi için optimizasyon yaptığınızda aynı zamanda alt anahtar kelimeler olan, SEO uzmanı, Çalışması, SEO ajansı gibi anahtar kelimelerde de site yükselir. Çünkü SEO bir bütündür. Yani aranma hacmi ve zorluk oranı yüksek anahtar kelimede yükselir bir site aranma hacmi ve zorluk derecesi düşük anahtar kelimelerde zaten yükselir.

Dolayısı ile bu anahtar kelime için de ücretlendirme yapılırsa haksızlık olur ve müşteri servet harcar.  Yukarıda belirttiğimiz gibi projesine ve hedeflere göre değişmekle birlikte ortalama ayık SEO ücreti minimum 2.000 TL ile 10.000 TL ve üzerine kadar çıkabilir.

 1. SEO haberleri takip edebileceğim bir platform var mı?

SEO haberlerini Google’ın resmi sosyal medya ve blog hesaplarından, dünya çapında yayın yapan search engine land, search engine journal gibi platformlardan takip edebilirsiniz. Seondex blog kısmında yakında SEO haberleri ile lakalı bir kategori olacaktır.

 1. İstanbul’da bana yakın en iyi SEO ajansı hangisidir?

Hiçbir zaman İstanbul veya Türkiye’nin en iyi olduğumuzu iddia etmedik ama 10 yıldan fazla tecrübemiz, güvenilirliğimiz, çalışma disiplinimiz referans göstereceğimiz müşterilerimiz tarafından takdir edilmektedir.

Cevabını almak istediğiniz soruları yorum kısmına yazın, cevaplayalım.

Yazar |2019-10-06T20:58:04+00:0017.09.2019|

Yorum Yap