2020 Yılında SEO İçeriğinizi İyileştirmek için 10 İpucu

2020 yılı daha iyi içerikler üretip geniş kitlelere ulaşmak için yeni ve heyecan verici fırsatlar sunuyor.

BERT algoritma güncellemesi, arama amacının önemine yönelik bir düzenleme sunarken, SEO içerik üreticileri de arama motorunun kullanıcı odaklı bu yeni güncellemesine şaşırmamış olmalılar.

Geçmişteki sorun, çok fazla anahtar kelime odaklı yazıların kullanıcı deneyimini düşürmesi ve bu sebeple çok daha düşük geri dönüşümlere ulaşılmasıydı.

Bu nedenle 2020 yılı, değerli içeriklerin ilk sıralara yerleşmesi için güzel fırsatlar sunuyor. Görsellerle destekli kaliteli bir içerik ürettiğinizde hem SEO hem de tıklanabilirlik açısından çok öne geçmiş olacaksınız.

İşte 2020 yılında içeriğinizde yapacağınız iyileştirmeler için sizlere sunduğumuz 10 ipucu.

1. Müşteri Profilinizi Belirleyin

Müşteri profilini belirlemek çok da yeni bir şey değil. Fakat genellikle içerik üretiminde geri plana atılan durumlardan birisidir.

Hedef kitlenizi anlamak, kim olduklarını, ne istediklerini iyi belirlemek çok önemlidir. Bu yalnız anahtar kelime araştırması ile değil, aynı zamanda onları harekete geçirecek içeriği nasıl üreteceğinizi de anlamak ile ilgilidir.

Buradaki amaç, en iyi müşterinizin özelliklerine odaklanarak iyi bir müşteri profili belirlemektir. Bunu netleştirmek için de kendinizi şu soruları sorabilirsiniz.

  • Hedef kitlemin karşı karşıya olduğu en büyük 3 problem nedir?
  • Bunları çözmek için ne gibi önlemler aldılar?
  • Bu çözümler neden işe yaramadı?
  • SEO, içerik, pazarlama gibi konularda 1 numaralı hedefleri nelerdir?
  • Benim işim gibi bir sektörde ne bulmak isterler?

Sorular ile ilgili çok daha net cevaplar edinmek istiyorsanız, Google Formlar gibi bir uygulama vasıtası ile kitlenize yönelik ufak bir anket çalışması da yapabilirsiniz.

2.Anahtar Kelime- Arama Amacı İlişkisini Kurun

Anahtar kelime eşleme adı verilen bu işlem belirli sayfalara hedef anahtar kelime ataması yapılması anlamına gelir. Bu tür yapılacak bir çalışma ile kullanıcı arama amaçlarına yazınızda da yer vermiş olacaksınız.

2020 yılında arama amaçlarının içeriklerin tam da merkezinde olmasını istiyoruz. Bu da ancak anahtar kelime ile arama amaçları ilişkinin iyi eşleştirilmesi ile hayata geçirilebilir.

Örneğin sıralama almak istediğiniz anahtar kelimenin, “Tayland Seyahat Rehberi” olduğunu düşünelim. Anahtar kelimesi eşleme işlemi yapılırken, karar verilmesi gereken konu bu anahtar kelimenin tam bir seyahat rehberi anlamına mı geldiği yoksa Tayland gezisine eşlik edecek bir tur rehberi mi arandığıdır.

Anahtar kelimeniz ile Google araması yapın ve ne tür sonuçlar ile karşılaştığınızı görün. Aramayı yapan kişinin amacı, Tayland seyahati ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ise rotanızı ona göre çizin.

Burada unutulmaması gereken en önemli şey sırf sıralamada yükselmek istiyorsunuz diye içeriğinize anahtar kelimeler eklememeniz gerektiğidir.

Anahtar kelime kullanarak arama yapan kişinin ne aradığına iyi karar verin ve ona göre bir içerik üretin.

3.Konularda Uzmanlaşın

2019 yılında genel bilgiler içeren yazılar sıralama almış olsalar da 2020 yılı tamamen E-A-T denilen ve güvenilir, bilgi dolu ve doyurucu yazılar üretmek ile ilgili olacak.

Günümüzde değer kelimesi çok somut bir anlama sahip olmasa da, SEO için değer, hedef kitlenin aradığı çözümü sunmak anlamına gelir. Bunu doğru bir şekilde hayata geçirmek için de konunun uzmanı olmak gerekiyor.

Örneğin bir avukattan “SEO Nedir” konu başlığı ile bir blog yazısı kaleme almasını isteyebilirsiniz. Fakat bu kişi, hedef kitlenin SEO ile ilgili bir yazıda aradığı ince ipuçları, önemli noktaları kaçırabilir.

Bunun yanında, adınızın yanında bazı unvanlara da sahip olmanız kitle açısından güven verici olacak ve yazdıklarınız daha geçerli olarak algılanacaktır.

Bu nedenle en iyi içeriği oluşturmanın yolu, en iyi bildiklerinizi yazmak veya en iyi bilgileri verebilecek biriyle çalışmaktır.

4.Misafir Yazılar ile Marka Otoritesini Güçlendirin

Çoğu SEO uzmanı, misafir yazıların yüksek kaliteli backlinkler almak için iyi bir yol olduğunu bilir. Ancak markanızı otoriterleştirmek için misafir yazıları kullanıyor musunuz?

Cevap hayırsa, çok şey kaçırıyor olabilirsiniz.

Link almıyor dahi olsanız, doğru paylaşımlar yapıyor olmanız yeni müşterilerin dikkatini çekmenizi sağlar.

Okuyucu profili hedef kitlenize uyan, sosyal medya gücü markanız için fayda sağlayabilecek site ve bloglara bakın. Sadece backlink potansiyeli olarak görmediğinizi unutmayın.

Ayrıca, markanızı çok daha ileriye taşıyabilecek ve sizi alanınızda otoriterleştirebilecek uzman yazarlarla da çalışabilirsiniz. Bu tür kaliteli yazılar, alacağınız birkaç backlinklerden daha değerli olabilir.

5.Birden Fazla Kanal Kullanarak Çalışın

Bir yerde hazır bulunan geniş bir kitleye erişmek, markanızı büyütmek için harika bir yoldur. Yani aslında ulaşmak istediğiniz kişileri Facebook, İnstagram, LinkedIn hatta TikTok’ta dahi bulabilirsiniz.

Artık insanların yoğun hayatlarında çok az vakitleri var ve bunu yeni içerikler aramak için harcamıyor olabilirler. Bu nedenle siz onlara gitmelisiniz.

Bu noktada işinize yarayacak bazı ipuçları verebiliriz.

Azaltmak

Paylaşım yaparken içeriklerinizi tıpkı tek lokmalık yiyecekler gibi kolay anlaşılabilen parçalara ayırın. Bu hem tıklama oranını çok arttıracak hem de markanızın göz önünde olmasını sağlayacaktır.

Yeniden Kullanmak

Etkili içerik pazarlaması, her gün yeni içerikler üretmek anlamına gelmez.

Bunun yerine farklı platformlar için içerik üretmek üzere tek bir yazının farklı bölümlerini kullanabilirsiniz.

Örneğin, en son blog yazınız bir sonraki YouTube videonuzun açıklaması olabilir. Ya da adım adım öğretici bir rehberiniz, 5 gün boyunca mail yoluyla kullanıcılara gönderebileceğiniz bir ders halini alabilir.

Geri Dönüşüm

İçeriklerinize hayat vermek için onları güncelleyin.

Belki de ilk yayınlandığında popüler olan bir yazınız şu an blogunuzun derinliklerinde ölü halde yatıyor olabilir.

Sitenize trafik çekmek için yeni bilgiler ekleyerek sosyal medyada paylaşın.

6.Yüksek Kaliteli Görsellere Yatırım Yapın

Neredeyse hepimiz, resim içermeyen, görsel olarak zayıf içeriklerden bıktık.

2020 yılı içeriğinize özel grafikler, fotoğraflar ve videolar ekleyerek yenilik yaratmak için harika bir yıl.

İnsanları bu konuda teşvik etmemin sebebi etkileşim değil, internetten görüntü edinmenin olası sonuçları ile ilgili.

Öncelikle insanlar her yerde gördükleri fotoğrafları sizin sitenizde gördüğünde bundan rahatsız olabilir. Dahası, telif hakkı ihlali yaptığınız taktirde büyük para cezaları ile de karşılaşabilirsiniz.

Bunun yerine içeriğinizde yer vermek için özel tasarımcılar ya da stok fotoğraf abonelikleri araştırabilirsiniz. Linkedin, Facebook, Fiverr, R10, Wmaraci, Upwork gibi sitelerden uygun fiyata tasarımcılar bulabilirsiniz.

Son olarak kendi markanıza özgü fotoğraflar, videolar ve grafikler kullanmak sizi rekabette bir adım öne geçirecektir.

7.SEO Araçlarından Faydalanın

SEO’ya uygun içerikler üretmek için profesyonel bir yazar olmanıza gerek olmadığı gibi arama motoru optimizasyonu ile ilgili çalışmalar yapmak için de profesyonel bir SEO uzmanı olmak zorunda değilsiniz.

Eksiklerinizi sizin yerinize kapatacak çok etkili SEO ve içerik düzenleme araçları mevcut.

İçeriklerinizin daha ilgi çekici ve tıklamaya değer olmasını sağlamak için Grammarly, Hemingway Editor ve CoSchedule’s Headline Analyzer gibi araçları kullanabilirsiniz. Yalnız bu araçların İngilizce içerikler için iyi tercihler olduğu belirtmekte de fayda var.

Yazılarınızın anahtar kelime açısından zengin ve iyi düzenlenmiş olduğundan emin olmak için ise Surfer SEO, Text Tools ve PageOptimizer Pro araçlarını kullanabilirsiniz.

Kitle dostu içerikler üretmek ve iyi sıralamalar yakalamak için bu araçları mutlaka kullanın.

8.Hedef Kitlenizin Beklenti ve Geri Dönüşlerini İyi Anlayın

Çoğu SEO uzmanı değer tabanlı ve kitle odaklı içerikler ile ilgili tavsiyelerde bulunacaktır. Fakat bunlar tam olarak ne ifade ediyor?

Gerçek şu ki, bir şeyi değerli kabul etmek oldukça zordur.

Bu nedenle içerik yazma sürecinin önemli bir kısmını hedef kitlenin beklentileriyle ilgili araştırma yaparak geçirmelisiniz.

Okurlarınız hangi blog yazılarıyla ilgileniyor, hangi ürünleri beğeniyor ve neleri takip ediyor gibi birçok soruyu kendinize sormalı ve içeriğinizi değerli hale getirmek için de bu bilgiler ışında içerik üretmelisiniz.

Ayrıca kimi zaman Google Formlar ya da sosyal medya anketleri kullanarak da kitlenin nasıl bir içerik talebinde bulunduğunu anlamak çok iyi olacaktır.

Bu sayede değerli bulduğunuz yazıların gerçekten kullanıcı için de değerli olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Böylesine bir çalışma yaparak kitlenize okumayı seveceklerini düşündüğünüz şeyleri değil gerçekten beklentileri neyse onu vermiş olacaksınız.

9.Trend olan Konuları Bulmak

Hepimiz çok net bir şekilde biliyoruz ki yüksek otoriteli siteler tarafından doldurulmuş yüksek rekabetli anahtar kelimelerde mücadele etmek oldukça can sıkıcı.

Büyük siteleri gerçekten de geride bırakabilmek olası bir durum mu?

Evet -eğer iz sürmeyi bilirseniz.

En son trendlerden haberdar olmak ve yüksek trafikli anahtar kelimeleri hedeflemek gibi bir çalışmanız varsa, en büyük siteleri bile dışarıda bırakabilirsiniz.

Trend denilen şeyin doğasında kısa ömürlü olmak var olduğu için, bu yaklaşımla uzun vadeli yüksek trafikler elde edemeseniz bile bir gece yoğun bir trafik çekebilirsiniz.

Örneğin “Taylor Swift” yeni bir albüm çıkardığında Google Trends verilerine göre sanatçının trend olduğunu düşünün.

Eğlence blogu olduğunuzu varsayalım, çıkan bu son albümle ilgili yapacağınız bir inceleme tüm sitelerin önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Burada kilit nokta, popüler bir konuyu sizin alanınızla ilgili hale nasıl getirebileceğinizi iyi bilmektir.

Örneğin hukuk alanında bir blogunuz varsa, çok ünlü ve son zamanda popüler olmuş bir futbolcunun sözleşme şartlarını inceleyen bir içerik ile yüksek ziyaretçi sayıları çekebilirsiniz.

Ya da korona virüsünün çok gündem olduğu günümüzde, seyahat blogunuzda korona virüsü ile ilgili seyahat ipuçları yayınlayarak da ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Açıkçası çok alakasız konularda sadece tartışmalı olduğu için yazılar yazmanızı önermiyorum çünkü kitleniz size cephe alabilir ve sizden uzaklaşabilir.

Odaklanacağınız şey insanlara yardımcı olmak olmalı.

10.E-Posta Listesi Hazırlayın ve İnsanların Katılmasını Sağlayın

E-posta pazarlaması ile SEO sonuçlarınızı yükseltmenin birçok farklı yolu var. En iyi yollardan birisi de her zaman geçerli bilgiler ile devamlı bir akış yaratmak.

E-posta listenizi büyütüp otomatik araçlar kullanarak sitenizdeki yeni içerikleri kullanıcılarla çok rahatlıkla buluşturabilirsiniz.

Covert Kit ve Mailchimp araçları, e-posta listenizi büyütmeye ve daha fazla trafik ve geri dönüş almanıza yardımcı olabilecek e-posta pazarlama araçlarından sadece ikisidir.

Eğer iyi bir e-posta listeniz varsa, sitenize veya sosyal medya kanallarınıza bir şey olsa dahi, her zaman yeniden ayağa kalkabilirsiniz.

Okuyucuları aboneye dönüştürmek için ücretsiz kanallar yaratın. Ardından bir e-posta platformu kurun ve yüksek dönüşüm sağlayan e-posta kampanyalarını hayata geçirmek için e-posta metin yazarı bir çalışan ile anlaşın.

Ayrıca e-posta abonelerinizi gruplara ayırmak, en alakalı teklifler ve içerik güncellemeleri göndermek için en etkili yollardan birisidir.

Bu Yıl En İyi SEO İçeriklerinizi Oluşturun

2020 yılı hangi içerik türlerinin popüler olacağını görmek için herkeste bir merak yaratmış durumda. Her zaman uygulanan yöntemler fayda sağlamaya devam edecek ve içerik odakları stratejiler de kazandıracaktır.

İnternet sitenizin daha popüler, daha değerli ve yüksek geri dönüşüm sağlayan bir kitleye sahip olmasını istiyorsanız, bu yazımızda belirttiğimiz ipuçlarını dikkate alın ve hayata geçirin.

 

 

Yazar |2020-03-04T18:35:58+00:0004.03.2020|

Yorum Yap