2020’de Sıralama Baştan Yazılabilir

Google, kullanıcılarına daha iyi hizmet sunabilmek için her geçen gün kendi algoritmasında güncellemeler yapmaya ve bununla beraber sıralamaya nelerin etki ettiğini değiştirmeye devam ediyor. İnternet sitesi sahipleri, düzenli olarak bu algoritma değişikliklerini takip etmek ve oyunu kurala göre oynamak durumundalar. 2020 yılına yaklaştığımız bu aylarda da çoğu kişi yeni yılda nelerin önemli olduğunu ve nelere odaklanmaları gerektiğini merak ediyor. İşte 2020 yılında önemli olması beklenen 13 sıralama faktörü.

URL’de Anahtar Kelime Bulunması: Hedeflediğiniz bir anahtar kelime varsa, bunun internet sitenizin adresinde yer alıyor olması, sizi diğer sitelerin önüne taşıyabilir.

Ülke Uzantısını Kullanmak: Özellikle öne çıkmak istediğiniz bir bölge ya da ülke bulunuyorsa, örneğin Türkiye, bu ülkenin alan adı uzantısını kullanmak, yani .tr, sizi o bölgedeki sonuçlarda daha önde çıkartabilir.

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı: Yazmış olduğunuz bir yazının başlığı, arama motorlarının en fazla ilgilendiği yerlerdendir. Anahtar kelimeyi doğru yerleştirdiğinizde, arama sonuçlarında üstlerde yer alabilirsiniz.

Resim Optimizasyonu: Yazılarda kullandığınız resimlerdeki alt metinler, açıklamalar, başlıklar da sıralama için önemli faktörler arasında yer alır.

İçerik Yetkinliği: Yazmış olduğunuz yazıların, konuyu ne kadar iyi anlattığı ve ne kadar kaliteli olduğu da sıralama için çok önemlidir.

İç linkleme: Kendi sitenizdeki diğer içeriklere link vermek de Google’ın sizin hakkınızda olumlu düşünmesini sağlayacaktır.

Kullanıcı Uyumlu Site: Kullanıcıları sitenizde tutmak, onları memnun etmek ve geri dönüşlerini sağlayabilmek, önemli sıralama faktörleri arasında yer alır.

Sayfa Kategorisi: Yazmış olduğunuz yazıları doğru kategoride yayınlamak, kullanıcıların ve sitenize gelen arama motoru botlarını memnun etmenizi sağlar.

Site Yapısı: Sitenizin yapısının kaliteli olmaması, hatalarla dolu olması ya da karışık bir şekilde dizayn edilmesi, sitenizin yüksek sıralamalar almasına yardımcı olur.

HTTPS kullanımı: SSL sertifikası almış siteler, kullanıcı güvenliğine değer verdikleri için yüksek sıralara gelebilir.

Sayfa Hızı: Sitenizin hızlı yükleniyor oluşu, önemli bir sıralama faktörüdür. Hem kullanıcılar hem botlar için önemli bir kriter.

Backlinkler: Sitenizin, diğer siteler tarafından öneriliyor oluşu da sizi yukarılara taşıyabilir.

Mobil Uyumluluk: İnsanların çoğunun aramalarını artık mobil cihazlardan yaptığı varsayılırsa, mobil uyumlu internet sitesinin sıralamalardaki etkisi de çok fazladır.

Yazar |2019-10-24T10:51:45+00:0019.10.2019|

Yorum Yap