Blog

17 Kullanılmayan Backlink Kaynağı

Eğer bir web sitesi sahibiyseniz ve  SEO hakkında bir şey bilmiyorsanız, yaptığınız ilk araştırmalarda karşınıza backlink kavramı çıkacaktır. Ama backlink kaynağı bulma noktasında ciddi anlamda efor ve zaman kaybı yaşayacağınızı şimdiden söylemem gerekir. İşte bu makale size büyük bir zaman, para ve efor tasarrufu sağlayacak.

Bugün sizenle kesinlikle en iyisi olduğunu iddia edeceğim bir backlink kaynağı paylaşacağıma eminim, bu yüzden şanslı olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Baştan şunu söylemem gerekir, paylaşacağım kaynaklardan bir kısmı bilinen kaynaklar ama bunların yanında bilinmeyen ve hatta kullanılmayan kaynaklar olacak bu yüzden makaleyi sonuna kadar sabırla okumanızı ve bilgileri uygulamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Burada sizinle paylaştığım bilgileri uyguladıktan sonra sitenizin gerek arama sonuçlarında gerekse ziyaretçi sayısında ciddi anlamda nasıl değişme olduğunu kendiniz zaten müşahade edeceksiniz.

Konuya detaylı girmeden önce burada paylaşacağım bilgilerden maksimum derecede faydalanabilmeniz için mutlaka okumanızı tavsiye ettiğim 3 makale daha var. Çünkü backlink konusu çok kompleks ve kalıcı başarıyı yakalamak için resmin tamamını görmeniz gerekir. 

 1. Backlink Nedir, Backlink Çeşitleri ve Kaynakları
 2. Lin İnşası Rehberi
 3. Sürekli Backlink Almak

Bu makaleler dışında aşağıdaki makaleyi incelemenizi öneririm, böylece kaliteli backlink nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bulacağınız gibi, kaliteli backlink paketlerini kendiniz oluşturabilirsiniz.

4. Kaliteli Backlink Paketleri , Kaliteli Backlink Nasıl Anlaşılır.

1. Audio Paylaşım Sitelerine Kayıt

SEO eğitimi ile alakalı bir çok web sitesinde audio paylaşım sitelerinden backlink almanın önerilmediğini gördüm, hatta bu siteler hakkında hiçbir bilgi bulamazsınız diyebilirim ama bu saçma.

Audio paylaşım sitelerinden backlink almanız için iki tane önemli sebep söyleyebilirim.

 1. Bu sitelerden backlink almak kolaydır
 2. Şüphe görtümeyecek şekilde iddia ediyorum ki bu siteler PageRank değerinize direk etki ederken, web sitenizin vazgeçilmezi olan SERPs’e büyük kaykı sağlar.

Audio paylaşım sitelerinden backlink almanız için yapmanız gereken tek şey, bu sitelere kaydolarak ses dosyaları yüklemek ve eşsiz DoFollow backlinkler almaktır, Audio paylaşım siteleri için bazı örnekler;

Reverbnation.com (PR6)

BandCamp.com (PR7)

Sutros.com (PR5)

YourListen.com (PR5)

Aşağıdaki resim’de, bu sitelerden alınmış, eşsiz bir DoFollow backlink’e örnek verebilirim.

Backlink

Audio Paylaşım sitelerinden backlink alabilmeniz için haliyle ses dosyaları paylaşmanız gerekiyor. Ama müzisyen olmadığınıziçin üzülmeyin, sitenizin konusuyla alakalı ses videoları hazırlayarak bu sitelere yüklemeniz yeterki. Yalnız tam da bu nokta da bir uyarıda bulunmak istiyorum. Ses dosyalarını farklı kaynaklardan indirip bu sitelere yüklemeyin, biraz yaratıcı ve cesur olun  ve kendi ses dosyalarınızı kendiniz oluşturun. Bunun faydasını göreceksiniz. Ses kaydetme işleminde bilgisayarınız’daki Ses Kaydedici’yi kullanabilirsiniz.

2.  GoDaddy Auctions,SnapNames veya NameJet gibi sitelerden süresi dolmuş domainler satın alın.

 

Bu teknik kesinlikle inanılmaz güçlüdür ve tekniği buraya koyup koymama konusunda çok fazla düşündüm doğrusu. Ama SEO’nun uzun ve çetrefilli yolunda ilerlemek isteyen ve yolun başında olan arkadaşlarım ve meslekdaşlarıma doğru yolu göstermek adına listeye ekliyorum.

Eğer yeni bir web sitesi kurmak istiyorsanız ve yeni bir domain satın almaya karar veriyorsanız, işleriniz en baştan zorlaştırıyorsunuz anlamına gelir. Çünkü, yeni web siteniz için özellikle Seo çalışmasını sıfrdan başlatmış olacaksınız ama eski domainle yola çıkarsanız ve iyi bir domain seçmişseniz rakiplerinden birkaç adım öndesiniz demektir.

Süresi dolmuş eski domainler için to GoDaddy auctions’a gitmeniz ve oradan kendinize uygun bir domain’i seçmeniz yererli.

Domain seçiminde domain adının sizin niche’nizle uygun olmaması kesinlikle önemli değil bu kesinlikle söyleyebilirim.

Bu tür domainleri aldığınızda rakipleriniz daha menual olarak backlink almaya çalışırken, sizin siteniz abartısız söylüyorum uçmaya çoktan başlamış olacaktır.

GoDady

İsterseniz bu resime bakarak yukarıda yazdığım iddiaların bir sağlamasını yapalım. GoDaddy auctions’a gittiğinizde orada süresi dolan siteleri ve teklifleri göreceksiniz.  İlk sıradaki sitenin değeri 12.000 dolara kadar yükselmiş.  Sizce sıradan bir domain ismi 12.000 dolar olabilirmi? Oluyorsa sebebi ne?

Şimdi bu sayfanın biraz daha aşağısına inerek diğer domainlere bakalım mesela 40.000 dolar olana.

Godady-1

 

masters-degree-schoolcounseling.org domain uzantısının değeri 40.000 doar, neden? Çünkü daha ortada site yokken 11652 ziyaretçisi var PageRank değeri ise 1.  PageRank değeri çok daha fazla olan domainler de var mesele PageRank 3 olan bu site gibi anybodyoutthere.com.

Bu sayfada arama butonuna gelerek yaptığınız Türkçe kelime aramalarda Türkçe sonuçlara da ulaşmanızmümkün. Yani sadece yabancı domain isimleri yok.

Böylece yukarıda yazdıklarımızı teyid etmiş olduk. Yani yeni site açmayı planlayan site sahiplerinin eski domainler ile yola çıkmaları bir çok açıdan kendilerineavantaj kazandıracaklardır.

Önemli NOT: Eski domainleri satın alırken daha önce Google’da ceza alıp almadıklarını mutlaka kontrol edin.

3. Bağış Yapın

Backlink almanıza izin vermeyen bazı web sitesi yöneticilerini bağış yapmak neden se yumuşatabiliyor. Keşke böyle olmasa ama işte internet dünyasında engel olamadığımız bir durum da bu, ki yanlıştır demiyorum çünkü her web sitesi’nin kendine has bir maliyeti vardır ve neredeyse herkes özellikle web sitesi sahipleri bu işi para kazanmak içi yaparlar. O zaman bağış yapmak backlink almanın diğer bir yolu oluyor,bu kaçınılmaz.

Bağış yapacapınız web siteleri’nin PageRank değerinin yüksek olmasına dikkat edin. Ayrıca Türkçe yayın yapan bir site için Türkiye lokasyonlu sitelere bağış yapmanız mantıklı ama elzem değil, yabacı sitelere de bağış yaparak backlink almanıza şahsen bir mahsur görmüyorum.

Geçtiğimiz haftalarda bir müşretimizin Seo çalışmasını yaparken PageRank 7 siteden aynı yolla aldığımız backlink’in etkisine bir bakın isterseniz:

backlink3

Sizce böyle bir backlinkin fiyatı ne olabilir?

$100? $500?

12 dolar desem. İnanıyorum ki sizler daha ucuzlarını bulma noktasında daha iyi araştırmalar yapabilirsiniz. Biz müşterimizin baskısı yüzünden işi biraz acaleye getirdik.

Şimdi bu tür bağış yapabileceğimiz siteleri asıl bulacağız? Diye sorduunuzu duyar gibiyim.

Google’da şu şeilde aramalar yaparak bulabilirsinşz:

Yabancı Siteler İçin:

“donate to us”

“contributors page”

“sponsors page”

allintitle: “contributors”

allintitle: “sponsors”

Yabancı Siteler İçin:

Sadece anahtar kelimeleri değiştiriyoruz “Bağış Yapın” gibi.

4. Blog Ağı Kurun

Şahsi kanaatime göre bir SEO uzmanı’nın yapabileceği en büyük yatırımlardan bir tanesi de şüphesiz Yüksek Kaliteli Blog Ağı’dır. Her ne kadar Türkiye’deki bazı SEO ile akalalı platformlarda buna paravan bloglar deseler de ben bu sıfatı reddediyorum. Bir SEO uzmanı, oluşturduğu Yüksek Kaliteli Blog Ağı’sayesinde ana sitesine inanılmaz derecede backlink ve ziyaretçi ağı sağlayabilir. Sıradan bir web sitesi sahibi de bunu kesinlikle başarabilir. Maliyet’i ise artık günümüz şartlarında çok fazla değil.

Genelde Yüksek Kaliteli Blog Ağı’kurulumun çok zor olduğuna dair bir kanaat var, ben böyle düşünmüyorum.

Birkaç hafta zaman ve ayıracağınız 100-200 dolarlık bir bütçe ile Yüksek Kaliteli Blog Ağı kurmak mümkün.

Yalnız, Yüksek Kaliteli Blog Ağı’nızı kurmak için ayak izlerinizi mümkün olduğunca gizlemeniz gerekmektedir :

 • Whois bilgisini gizleyin
 • Farklı Hosting Firmaları ile çalışın (Farklı İP değil tamamen farklı dosting firması)
 • Farklı tema ve dizayn kullanın
 • Farklı permalink yapısı kullanın
 • Farklı içerik yöneticileri kullanın (Drupal, WordPress, Joomla v.s.)

 

Bu şekilde yaptığınız zaman, bir sabah kaltınızda sitenizin indexlenmediğini görme ihtimaliniz yoktur diyebilirim.

 

 5. Referanslar Verin

Şunu kesinlikle söylemeliyim ki büyük veya küçük olmalarının hiçbir önemi yoktur ama bütün firmalar veya üzün pazarlayan şirketler kendi ürünlerin hakkında bir yerde bahsedilmesinden hatta tavsiye edilmesinden hoşlanırlar.

Maalesef ülkemiz’de bazı SEO uzmanları bunu bir SEO tekniği olarak bile görmezler ama çok yanılıyorlar. Zaten insan faktörü maalesef ülkemizde zerre kadar göz önünde bulundurulmuyor, ama işi bilenler yok değil, Yiğit Konur ve Kaan Gülten bu tekniği gerçekten çok iyi ve yaygın kullanan nadir ve başarılı SEO uzmanlarından.

Kendi siteniz’de başka siteyi referans gösterdiğinize dair o siteyi bilgilendirin ve aynı şekilde o sitenin de sizden bahsetmesini sağlayın, mümkünse. Değilse referans göstermenin bir anlamı kalmıyorJ

Bu işlemi ülkemizde kısmen Link Değişimi diyorlar ama ben buna katılmıyorum. Tamamen farklı bir şey ve ‘‘Referans’’ kavramı daha karizmatik ve bir güven simgesi, bizim için de Google için de.

6. Fiverr Blog Backlinkleri

 

Özellikle yabancı SEO uzmanlarının gözünde nedense son zamanlarda Fiverr ‘dan backlink almak çok itici. Bunun bir sebebi şüphesiz bu sitenin 99%  SEO çöplüğüne dönmüş…

ama geri aklan %1 altın değerinde.

 

Mesele işte bu %1 olan kısmı kaşfedebilmek.

Fiverr sizinde bildiğiniz gibi dünya’nın farklı ülkelerinden insanların backlink pazarladıkları bir ortam. Çok cazip fiyatlara kaliteli backlinkler alabileceğiniz bir platform. Ülkemiz’de maalesef bu kadar çeşitlikik arzeden backlink paketleri alabileceğimiz platformlar yok. Kısmen ama çok fazla değişmeyen paketler genelde R10 ve Wmaraci webmaster forumlarında var ve bu sitelerde hakkıyla işlerini yapan insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok ama çeşitlikik  açısından sınırlı.

Bu konuyla ilgili olarak bir açık ülkemizde söz konusu işte bu açığı bence Fiver gideriyor.

Ama SEO çölüğüne dönmüş bu site’de %1 lik altını nasıl bulacağız?

Ben Fiverr da spesifik bir konuda backlik almak istediğimde; kendi web sitelerinde içerik linki satan webmasterlerı arıyorum.

Bu kadar.

Yok Link Wheelmiş, Yok Link Parmidiymiş, Yok Link Bombasıymış, Yok Link Kaosuymuş, Yok bilmem Link Nükler Santraliymiş. Sadece neymiş içerik linki.

Not: Yabancı sitelerde içerik linki alabilmek için genelde İngilizce makale sorunu yaşanabilir. R10 webmaster sitesi başta olmak üzere bazı platformlarda uygun fiyatlara uzmanlarına İngilizce SEO uyumlu içerikler yazdırabilirsiniz. İngilizce, Rusça veya daha farklı dillerde baka ile ilgili sorunlarınızı aşamaz iseniz lütfen bizimle direk iletişime geçiniz. Bu nokta da ayrıca yardımcı olmaya çalışırız.

Eğer yeterince iyi bir arama yaparsanız Fiverr ‘da bu tür webmasterlar bulacağınızdan eminim.

(PR4) sitene alınan bir içerik backlink ile alaklı sonucu resimde görebilirsiniz:

backlink4

Fena değil ama değil mi?:)

Bir öneri olarak şunu ayrıca belirtmek isterim, burada anlaştığınız web masterlere mümkünse içeriği siz kendiniz sağlayın. Çünkü özgün bir içerik kullanıldığından ancak böyle emin olabilirsiniz.

Peki bu şekilde bir çalışmanın size getirileri ne:

 • Fazla zaman kaybetmeden kaliteli backlink ,
 • İçeriği kendiniz oluşturduğunuz için istediğiniz anahtar kelime de yükselme,
 • Serbest çalışma, içeriğin istediğiz yerine link yerleştirme,

 

Fiverr’ın arama kısmına aşağıdaki kelimeleri yazarak yapacağınız aramada bizim tavsiye ettiğimiz webmasterleri bulabilirsiniz.

“I will post your content”

“guest post on my”

“I will post your article”

7. Dizin’in Hakimiyeti

Doğrusunu söylemek gerekirse, bazı SEO uzmanlarının ‘‘dizinler öldü’’ iddiaları beni yeterince şaşırtıyor.

Mayıs 2012’de Google dizinleri indexlemeyi durdurdu. Eğer dizin likleri çalışmıyor ise neden indexlensilerki?

Tabii ki indexlenmezler.

 

Penim kendi kişisel tecrübelerim dizimlerin hala sitenize sizi şaşırtacak kadar katkı sağladılarını söylüyor.

Dizinler SEO uzmnalarının çok eskilerden itibaren kullandıkları eşsiz kaynaklardır ve bu özelliklerini hala deva ettiriyorlar, özellikle PageRank değeri yüsek olan dizinleri tercih etmenizi öneririm.

Gönül isterdi ki burada Türkçe PR değeri yüksek dizinler paylaşabileyim ama maalesef yok. Artık buna alışmamız gerekir sanırım ama ilerde bu makalede yapacapım güncellemelere kadar Türkçe bir diizn çıkarsa emin olun ekleyeceğim.

Sitenizi kayıt edebileceğiniz bazı dizinler:

Ücretsiz:

R-TT Directory

So Much

Ranking Directory

Directory World

Net Insert

All The Websites

DMOZ

Ücretli:

Family Friendly Sites

Ask Bee

Yahoo! Directory (Çok pahalı ama emin olun değer)

8. HARO Diye Bir şey Duydunuz mu?

Haro

 

HARO (short for Help a Reporter Out) öldürücü backlinkler alabileceğiniz eşsiz bir platfrm dur.

HARO nasıl çalışır :

1.  HARO’nun kaynağına kayıt oldun..

2. Günde aşağıdaki gibi ortalama 3 e-mail alacaksınız:

haro-1

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi

 1. Ve size gelen bu maillerde belirtilen konulara kendi düşüncelerinizi yazacaksınız

haro-3

Yapılan işlem  bu kadar basit ama getirisi inanılmaz derecede fazla. Yalnız şunu son olarak belirtmeliyim ki; HARO farklı konularda yorum yapamayanlar için çok uygun bir platform değil. Platformda ne kadar aktif iseniz o kadar başarılı olursunuz.

9. .Edu,Gov, Tr Kaynaklar

Bütün seo uzmanlarını edu, gov, tr sitelerinin birer bomba olduklarını bildiğinden eminim.

Geçtiğimiz yıllarda bu tür sitelerden backink almak çok daha kolaydı ama onlarda işin farkına vardıkları için maaelsef gereken önlemleri aldılar. Yani bu sitelerden backlink alımına ciddi anlamda kısıtlama getirdiler, bu konuda haklılarda.

Bu tür sbacklink alabileceğiniz site sayısı giderek ve doğrusunu söylemek gerekirse edu,got,tr sitelreden backlink almak tamamen yeteneğe kalmış fakat yine de bu tür siteler bulma noktasında sizlere yardımcı olam için bazı bilgiler paylaşayım.

Bu tür sitelerin bulunmasında bazı programlar kullanılmasına rağmen en kolay ve herkesin yapabileceği yolu paylaşmak isterim. Google’ye vereceğimiz komutlar sayesinde arama motoru üzerinden bu tür siteleri kısa sürede istediğimiz tarz da ve yorum yapmaya müsait siteleri bulmak mümkün. Bir çok SEO sitesinde bu tür siteleri bulmak için şu komutun önerildiğini görmüşsünüzdür.

site:.edu inurl : node comment

Bu komutla Edu siteler bulmak mümkün, fakat yorum yapılabilir olup olmadığını anlamak için tekte tek siteleri ziyaret etmemiz gerekmekte. Ayrıca belli bir anahtar kelimede arama yapmak istediğimizde bu komutun çok fazla işe yaramadığını görüyoruz.

Yorum yapılabilir bir site arayarak daha fazla zaman kazanmalı ve daha iyi sonuçlar bulmak zorundayız. Bu yüzden yine farklı bir komut kullanmamız gerekiyor. Yani;

inurl:.gov.tr ”Leave a Reply” 

Bu komut sayesinde Google’da sadece yorum yapabileceğimiz siteleri bulmamız mümkün fakat her yerde gördüğünüz bu standart komutların dışına çıkarak, çok daha etkili arama komutlarıyla hayal gücümüzü ve tecrübelerimizi de kullanarak,  sonuca daha kısa sürede ulaşabiliriz.

Komutlar üzerinde oynama yaptığımızda binlerce site bulabiliriz. Şimdi bunun tekniğini öğreneceğiz.

EDU,GOV,TR siteler nasıl bulunur?

site:.edu “no comments”

Bu komutu Google’a yazarak arama yaptığımızda Edu uzantılı sitelerde hiç yorum yapılmamış paylaşımları buluruz. Bu ne anlama geliyor. Yeni, konularda ilk yorumu yapma şansını elde ettiğiniz gibi, yorumlarla çöpe dönmüş konulardan uzak durmuş oluyorsunuz.

 

site:.edu “yorum yapılmadı” veya ‘’Yorum Yok’’ diye değiştiriyoruz komutu, yani, yukarıdaki komutun bu sefer Türkçesini yazıyoruz ve karşımıza yukarıda anlattığım tarzda Türkçe siteler geliyor.

Bu tür yabancı sitelerden backlink almanız mutlaka etkili olacaktır ama siz yine de Türk sitelerini tercih edin. Yukarıda anlattığım şekilde hayal gücünüzü kullanarak komutlara değişiklik yapın, bir komuta bağlı kalarak ulaşabileceğiniz web sitesi sayısını kısıtlamayın.

Aynı taktiği Gov uzantılı siteler için kullanabiliriz.

site:.gov “no comments’’ yazıyoruz Google’a  ve

İstemediğimiz kadar sonuç bulabiliyoruz.

site:.edu inurl:blog ‘’SEO’’ bu sefer belirli bir anahtar kelimede yorum yapabileceğimiz EDU siteler arıyoruz.

Kaynak olarak elinizde bulunmasu açısından bir çok platformda bulabileceğiniz komutları burada palaşmak istiyorum

Edu Sitelerinde Blog Bulmak için: site:.edu blog
Edu Sitelerinde Yorum Sistemi Bulmak için: site:.edu.tr comment
Edu Sitelerinde Yorum Sistemi Bulmak için: site:.edu inurl:blog “post a comment” -”comments closed” -”you must be logged in”
Edu Sitelerinde Dizin Bulmak için: inurl:.edu “submit link”
Gov Sitelerinde Yorum Sistemi Bulmak için: site:.gov.tr comment
Gov Sitelerinde Yorum Sistemi Bulmak için: inurl:.gov “Leave a Reply”
Gov Sitelerinde Blog Bulmak için: site:.gov blog
WordPress Edu Sitelerini Bulmak için: “powered by wordpress” site:.edu
vBulletin Edu Sitelerini Bulmak için: “powered by vBulletin” site:.edu
WordPress Gov Sitelerini Bulmak için: “powered by wordpress” site:.gov
vBulletin Gov Sitelerini Bulmak için: “powered by vBulletin” site:.gov
Drupal Edu Sitelerinde Yorum Sistemi Bulmak için: site:.edu/node “post a comment”
site:.edu inurl:phpbb
site:.edu inurl:wp-login.php +blog
site:.gov inurl:wp-login.php +blog
site:.edu inurl:”wp-admin” +login
site:.edu “no comments” +blogroll -”posting closed” -”you must be logged in” -”comments are closed”
site:.gov “no comments” +blogroll -”posting closed” -”you must be logged in” -”comments are closed”
inurl:(edu|gov) “no comments” +blogroll -”posting closed” -”you must be logged in” -”comments are closed”
inurl:.edu “add link”
inurl:.edu.tr “link gönder”
inurl:.edu.tr “link ekle”

Fakat bu komutları uygulama noktasında yenilerini bulmalı ve sürekli geliştrmelisiniz. Özllikle anahtar kelimeler girerek sitenizin konusuyla örtüşen Edu, Gov v.s siteler bulmaya çalışmalısınız.

 • “Anahtar Cümle” inurl:blog site:.edu
 • “Anahtar Cümle” inurl:blog site:.gov
 • site:.edu inurl:blog “Anahtar Cümle” “Yorum Yaz” gibi Türkçe ve İngilizce alternatiflerle komutları kullanarak kendinize eşsiz bir GOV,EDU v.s site listesi hazırlayabilirsiniz. Ve bu sitelerden değerli backlinkler alabilirsiniz.

Edu, Gov,TR siteler için son olarak şunu belirtmeliyim ki bu sitelerden backlink almak diğerlerine göre çok zordur ve bu tür sitelerde yapacağınız yorumların veya payaşacağınız içeriklerin %5-10’u onaylanacaktır. Fakat şunu unutmayın ki manual olarak bu sitelerden alınan backlinkler SERPs noktasında yüksek kaykı sağlayacakatır.

10. Sitenizi Geri Bildirim Sitelerine Kaydedin

İnternet dünyasında site sahiplerine yardımcı olmak adına sitenin dizaynından tutunda gezinebilirliğine kadar geri bildirim göndererek site sahiplerine yardımcı olmayı amaçlayan tonlarca web sitesi var. Bu sitelerin en büyük özellikerinden biriside çoğunu DoFollow backlink vermesidir.

Örnekte olduğu gibi ConceptFeedback.com:

seo-4

Buradan da gördüğünüz gibi, işimize fazlasıya yarayacak DoFollow backlinkleri görmek mümkün..

Yapmanız gereken tek şey sitenizi bu tür platforlara kaydederek, nasıl geliştirebileceğine dair yorumlar talep etmek..

Bu Tür sitelere bazı örnekler:

ConceptFeedback.com (PR3)

BounceApp.com (PR5)

SuggestionBox.com (PR4)

Criticue.com (PR3)

11. Gizli Bir Metod Yardımıyla Süresi Dolmuş Domainler Bulmak.

SEO tekniklerinden birisi de şüphesiz süresi dolmuş domainleri tespit edebilmektir.

10 yıllık bir domain ismini satın almayı, şahsen 10 yıl geriye dönmeyi ve  sitenizi geliştirmek için bir SEO uzmanını işe almaya ve aylık ona 1000-15000 TL ödemeye benzetiyorum.

Buying a domain from 10-years ago is like going back in time, hiring someone to promote a site…and then paying him $100 for his decade of toil.

Yukrıda da bahsettiğim bu açık arttırma sitelerinde işler bazen uzun sürebilir o yüzden ben size daha kestirme bir yol göstermeye çalışacağım. Bununla birlikte işinize yarayabilecek daha iyi siteleri nasıl bulacağınızı anlatmaya çalışacağım.

NOT: Her anahtar kelimede şanslı olamayabilirsiniz.

NOT-2: Geçtiğimiz yıllarda 1.5 milyon dolara satılan dudu.com ismine ne kadar bu kadar para verildiğini ayrıca tahlil etmenizi isterim.

Yapmamız gereken   a) başka sayfalara fazla link veren  bve kısa bir süre öncesine kadar güncellenmemiş sayfları bulmak.

Yalnız bir şey daha belirteyim, süresi bitmiş domainleri aldığınızda  PR değeri siz o siteyi faaliyete geçtiğinde düşebilir, hatta büyük bir ihtimalle düşecektir., bu yüzden siteyei hemen güncellemeye çalışın, veri girin.

Fazla link olan sayfaları bulmak tamamen sizin yaratıcılığınıza ve hayat gücünüze kalmış.

Örneğin SEO diye arama yaptığımda 7 yıllık bir domain daha şimdiden buldum.

seo-5

Başlangıç yapacağınız farklı bir örnek verelim:

seo-6

Dikkat ederseniz  tarih olarak  June 1st 2007-August 1st 2009 aralığını seçtik, böylece sayfaların bir süredir güncellenmediğine emin olduk.

Sayfayı bulduktan ve bir  outbound linke sahip olduğuna emin olduktan sonra , yapmamız gereken şunlar:

1. Ücretsiz Chrome eklentisini yükleyelim Domain Hunter Plus.

2. Bu Program sitede ve siteye link veren kaydolunabilir web sitelerini verecektir.

seo-7

Bu belki çok zaman alabilir ama yeni bir domainle yola başladığınızı düşünürsek  daha mantıklısı olan bu yok.

Bu aynı zamanda  GoDaddy müzayedesinden satın alacağınız domainlerle en iyi Blog Ağını kurabileceğiniz eşsiz bir yöntem..

12. Sitenizi Blog Toplatıcılarına Kaydedin

PR deeğri 8 olan böyle bşr siteden backlink almanın neye benzediğini görmek istermisiniz.

seo-8

Bunlardan bazıları.

Bunlardan en önemlilerin birisi şüphesiz  Technorati.com, ( İngilizcesi blog aggregators olan blog toplayıcıları internette bulunan sitelerin içeriklerini toplarla).

Bu tür sitelerden DoFollow backlink almak faydalı ve yeterince kolaydır.

 • Sitenizi kaydedin
 • Özel HTML kodunu sitenize kaydederek sitenin sahibi olduğunuzu ıspatlayın.
 • Bir süre bekleyin ve daha sonra sonucu kendiniz görün

Ek olarak,  Technorati dışında buna benzer web siteleri var

Alltop.com (PR7)

Blogarama.com (PR2) ve daha fazlası için ‘‘Blog  Aggregators’’ diye arama yapın.

 

13. SEO racı olarak Twitter

Burada anlatacağım teknşkle İngilizce veya diğer dillerde yapacağınız aramalarda daha fazla sonuçlar bulabilirsibiz. Fakat doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizde çok fazla omasa da Türkçe sonuçlar görmekte mümkün. Malum yardımlaşmayı pek sevmiyoruz.Twitter search  ( arama kısmına)  ilgili arama kelimeleri girdiğimizde :

seo-1

Yeterince fazla ziyaretçi yorumu yapabileceğimiz site bulabiliriz. Bununla birlikte kendi sitenizin konusuyla alakalı anahtar kelimeleri seçerek eşzi bir backlink kaynağı bulabilirsiniz.

Here are some search strings to use in Twitter search:

“Kendi nicheniz” + guest post

“Kendi nicheniz” + guest author

“Kendi nicheniz” + write for us

“Kendi nicheniz” + guest article

Türkçe Anahtar kelimeler örnek:

seo-2

Niche çeşitliği tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı. Bu noktada kesinlile kendinizi sınırlamayın.

14. Scoop It ‘i dumayan var mı?

Scoop It ‘i buraya yazıp yazmamak konusunda da çok düşündüm ama gerçekten iler düzey SEO çalışması yapan webmasterler için bu seçeneği de ekleme gereksinimi hissettim.

Scoop It ‘in yaptığı iş insanların favori olarak gösterdikleri içerikleri magazin şeklinde toplmasıdır.

Resimde görüldüğü gibi:

seo-10

Yalnız burada önemli bir nokta var, başkalarının sizin içeriğinizi Scoop it yapması için bir şekilde onları içeriğini Scoop it yaraka onları teşvik etmeniz gerekmekte. Bu sitede bazı kullanıcılar varki sayfaları PR3 değerinde.

Yapmanız gereken şey  arama kısmında yüksek PR li Scoop sayfaları bulmak ve  “suggest”e tıklamak . İşlem bitince şöyle bir şey göreceksiniz:

seo-11

Bazen içeriğini  Scoop İt yaptığınız kişilere mesaj göndererek aynı şeyi sizin için yapmasını isteyebilirsiniz.

Zahmetli gibi görünse de emin olun çok kısa sürede, yani günde 15-20 dakika ayırarak onlarca otoriter backlink alabilirsiniz

15. Profil Backlink

 Profil backlinkler’in faydası olup olmadığı noktasında hala tartışmalar devam ediyor. Doğrusu’nu söylemek gerekirse artık forum sitelerinin profllerinden alınan backlinkler ciddi anlamda bir fayda sağlamıyor gibi. Ama her forum sitesi için aynı şeyi söyleyemem.

Burada bahsettiğimiz profil backlinkler forum sitelerinden alınllar değil ve alındığı zaman kısa sürede etkisini gösteren sitelerdir.

Bu konuyla ilgili olarak daha önce yazdığımız bir makale’de 100 tane yüksek PR li frofil backlink alabileceğimiz platformu paylaşmıştık.

16.  İnfografikler

Bir çok SEO uzmanı infografiklerin çok pahalı ve hazırlanmasının zor olduğunu düşünmelerine rağmen ben tam tersini düşünüyorum. Eşsiz bir link inşaası için infografiklerin  inanılmaz faydası olduğu kanaatindeyim.

Seo uzmanlarının infografiklerden uzak durmasının bir nedinini de detaylı teknik bilgi gerektiği düşüncesinin hakim olması olarak görüyorum ama şunu söylemeliyimki maalesef ingografikler konusundaki bu düşünceler KESİNLİKLE YANLIŞ.

İnternette bulunan bazı inforgrafik hazırlama sitelerinin bütçeleri sarsan fiyatlar talep ettiklerinin farkındayım ama infografikler aracılığı ile alınacak olan backlinklerin bu fiyatladan çok daha değerli oldukları kanaatindeyim.

.Şayet kendiniz infografik hazırlama noktasında teknşk alt yapıya sahip değilseniz ki bu gayet normal bi şey, Piktochart’ı önerebilirim. Aylık 14-24 dolar arası fiyatlarla çok orijinal infografikler hazırlamanız mümkün.

İnfografiklerinizi hazırladığızda

1. İlk adım olarak bu sitelerde paylaşabilirsiniz:

Visual.ly (PR7)

DailyInfoGraphic.com (PR5)

AmazingInfoGraphics.com (PR4)

OmgInfoGraphics.com (PR3)

2. Ve akabinde sizin sitenizle aynı içeriği paylaşan web sitelerini bu infografikten haberdar ederek onlarında paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde 100 lerce otoriter backlink elde etmeniz kesinlikle imkansız değil.

 

Ersin Tezcan
SEO ve SEM uzmanı. Rusya Federasyonu OMGU Mezunu. İyi Derecede İngilizce ve Rusça Biliyor. Farklı Dillerde Yayınlanmış 300 den Fazla Makalesi Var.
You may also like
SEO’nun Türkiye Tarihçesi
SEO 2015 Trend ve Tahminleri
66 Comments
 • Web Tasarım Firması Oca 22,2017 at 17:48

  Güzel bilgiler var ama yorumlar genelde onay bekliyor acaba onay verilirmi

  • Ersin Tezcan Şub 24,2017 at 11:03

   Ramazan Bey çoğuna onay vermiyorum. Çünkü insanlar kendi emeklerine ve kurdukları sitelere saygı duymuyor ki, ben neden onlara saygı duyayım? Çoğu 1 kelime yazım backlink alma amaçlı anlamsız, spam yorumlar yazıyor.

 • Emlak Oca 21,2017 at 20:47

  Güzel bir paylaşım olmuş. Ellerinize sağlık.

 • Lara Trafik Sigortası Ara 28,2016 at 10:06

  Herkez PAylaşım Yapmış ama Siz Destan Yazmışsınız resmen. Türkiyedeki En Kapsamlı Yazı Sizinki Sanırım. Çok Çok Çok Fazla Faydalı. İnşallah Bizede Faydası Olucak. Başarılarınızın Devamını Diliyoruz..

 • lr ürünleri Ara 16,2016 at 20:22

  şimdiye kadar ki en iyi backlink yazısıydı elinize sağlık, iyi çalışmalar dilerim..

 • Tel Örgü Fiyatları Ara 14,2016 at 12:10

  Paylasimlariniz Harika severek sizleri takip ediyorum Bir çok blog gördum en iyisi siziniz tebrik ediyorum

 • Serkan Ara 12,2016 at 16:43

  Öncelikle verdiğiniz emek için sizi tebrik ediyorum.Edinmiş olduğunuz bilgi birikimlerinizi hiç kıskanmadan insanlarla paylaşmanız takdire şayan bir davranış.Çalışma hayatınızda başarılar dilerim.

 • zeka geliştiren oyunlar Kas 27,2016 at 01:19

  Mükemmel bir yazı olmuş , elinize sağlık

 • omer Kas 18,2016 at 21:46

  hocam mükemmel bir paylaşım olmuş. Fakat kafama takılan bog ağı kurduk ne sıklıklıkla makaleler den ana sitemize link alıcaz ? her eklediğimiz makaleden mi link almamız gerekiyor ?

  • Ersin Tezcan Şub 24,2017 at 11:09

   Merhaba Ömer bey. Soru için teşekkürler.
   Keşke blog ağına hiç girmeseydiniz. Buna harcadığız, zaman, para ve enerjinin çok çok çoooook daha azını harcayarak otoriter sitelerden düzenli şekilde ve doğal yollarla backlink alabilirdiniz.

 • […] Backlink Kaynakları , backlinkler nasıl bulunur. […]

 • Alperen Kas 9,2016 at 01:56

  Cidden çok yararlı bir paylaşım olmuş. Sizin sayenizde yeni bilgiler edindim.
  Sitenize bir girdim bir daha çıkamadım. insanın çıkası gelmiyor açıkçası. Seo ve backlink çalışmaları hakkında bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  Ayrıca bu yazınıza kocaman yıldız listeme ekledim.
  Sağlıcakla kalın 🙂

 • ahmet kara Eyl 8,2016 at 11:43

  Merhaba normal wordpress yorumlarının seo’ya olan katkısını biliyoruz,aynı şey facebook yorumları için geçerlimidir sizce ?

 • Hüsna Huner Tem 9,2016 at 10:48

  Özellikle düşmüş domain mantığı süper oldu benim için.

 • Bahadir Gökçe Tem 8,2016 at 22:52

  Bu yararlı bilgiler için teşekkür ederiz. Emeğinize sağlık.

 • Mehmet Tem 5,2016 at 08:21

  Hocam merhaba harika bir makale olmuş. 20 senedir internet ile iç içeyim gördüğüm en uzun ve doyurucu bir makaleyi.

  Hocam hiç bir yerde bulamadığım bir sorum var.

  Yeni bir Web Sitesi açtım ingilizce blue mosque yani sultan Ahmet tanıtımı yapan bir site.

  Türkiyede güçlü sayılabilecek bir sitem var. Bu siteden banner olarak ingilizce siteme link verirsem nasıl bir sonuç alırım. Belki günde 100 kişiyi yönlendireceğim. İlginize güvendiğim için hocam cevabını heyecanla bekliyorum. Ayrıntılı anlatırsan sevinirim.

  Hayırlı bayramlar üstadım.

  • Ersin Tezcan Tem 12,2016 at 12:28

   Merhaba.
   Eğer otoriter uzun ve kaliteli bir makale içerisinden backlink verirseniz çok daha etkili ve uzun vadeli faydasını görürsünüz, diğer sitenizin ingilizce olması önemli değil, bu site otoritesini arttırır. Fakat aynı etkiyi bannerden alabileceğinizden emin değilim. Zararı olmayacağına inanıyorum bu yüzden bence deneyin.

 • Faruk Tem 5,2016 at 01:16

  Dostum,gerçekten eline koluna sağlık. Türkçede gördüğüm sağlam Seo kaynaklarından. Tebrikler.

  • Ersin Tezcan Tem 12,2016 at 11:14

   Ben teşekkür ederim.

 • pazarlama Nis 26,2016 at 10:47

  okuduğum en zevkli backlink makalelerinden biri tekrar elinize sağlık.

 • tüvtürk Nis 25,2016 at 02:21

  çok değerli bi paylaşım teşekkürler

 • mert Nis 1,2016 at 10:02

  Merhabalar alaninda yuzlerce makale okudum bu oadar iyisini görmedim birkac sorum var.
  Yeni acilan site ici lac kelimelik makale yazdirmak gerek ve kac link çıkışı yapmak gerek?
  Ayrica yorumlara yazarken sadece bir tane hazırladığımız makalryimi kullanalim yoksa her forum icin ayri makalemi yazdiralim?
  Benim.sitem belli bir kalip uzerine hizmet ediyor dolayısıyla ozgu icerik hazirlayamam çünkü zaten belli bir sektorde hizmet veriyor. Ben bu sektorle dilgilimi makaleler yazdirip siteme ekleyeyim?

  • Ersin Tezcan Tem 12,2016 at 12:04

   Merhaba.
   Mert bey belki biraz şaşıracaksınız veya beni kınayacaksınız ama 1800 kelime ve mümkün olduğunca fazla görsel eklenmemiş makaleler yazmayın derim. Makale sayısına değil makale kalitesine önem verin. Yayınladığınız makaleden başka siteler özellikle otoriter olan wikpedia gibi siteler link verin, bunu mutlaka yapın. Veya otoriter bir yazıya link verin o kaynağı önerin, kaynak çok popüler yabancı bir kaynak da olabilir. Yorum yazarken sadece bir tane metin hazırlayıp farklı platformlarda yayınlamayın, her yorum için farklı bir metin kullanın ve mutlaka uzun yazmaya çalışın. Bu hem doğal backlink çalışma yaptığınız izlenimi verecek hem de bazı platformlarda yorumunuz onaylanmasını sağlayacak, hem de yorumunuz kalitesine göre size trafik olarak geri dönecek.” Ben bu sektorle dilgilimi makaleler yazdirip siteme ekleyeyim?” sektürü öğrenmeden bir şey demem yanlış olur ama bir araç kiralama firması sahibi de bana aynı şeyi söylemişti, ama biz bir tanesi ortalama 1500 kelimelik 120 makale yazacak kadar içerik fikri ürettik. Siteniz kurumsal olsa bie mutlaka siteadi.com/blog uzantılı bir kategori açın ve burada özgün, uzun, kaliteli, bilgilendirici makaleler yayınlayın ama asla konunuzun/sektörünüzün dışına çıkmayın.

 • Cüneyt Mar 21,2016 at 16:26

  Ersin Bey, harika bir paylaşım olmuş. İçten teşekkürler hocam. İzninizle birkaç sorum olacak size;
  – Nofollow blog yorum ve diğer nofollow anchor text link alımı yarar sağlar mı?
  – Yeni açılmış bir siteye ne zaman link alınmaya başlanmalı?
  -Üstteki soruya ek olarak yeni veya eski sitelerimize footer link almak zararlı mıdır? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim hocam.

  • Ersin Tezcan Mar 21,2016 at 19:24

   Merhaba. Değerli yorumunuz için teşekkürler. Kafanızı karıştırmadan kısaca cevap vereyim sorularınıza.
   – Nofollow blog yorum ve diğer nofollow anchor text link alımı yarar sağlar mı? Abartmadan giderseniz sağlar.
   – Yeni açılmış bir siteye ne zaman link alınmaya başlanmalı? Açıldığı günden itibaren alabilirsiniz. Fakat, sadece backlink üzerine kurulmuş strateji yanlıştır. Daha çok makale içi backlink almanızı öneririm.
   -Üstteki soruya ek olarak yeni veya eski sitelerimize footer link almak zararlı mıdır? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim hocam: Footer link almak konusu tartışmalı bana soracak olursanız zarar değil ama doğru şekilde almanız önemli. Geçici 2-3-5 aylık alımlar yapmanızı önermiyorum. Kalıcı alabiliyorsanız alın.

  • Ersin Tezcan Tem 12,2016 at 12:20

   Merhaba Cüneyt bey.
   – Nofollow blog yorum ve diğer nofollow anchor text link alımı yarar sağlar mı?
   – Bir çok kişi bunun faydası olmayacağını söyleyecektir ama ben faydası olacağını söylüyorum. Düzenli şekilde bunu yapın ama abartmayın. Metinleri özgün hazırlayın ve mümkünse uzun olsun. Yorum yazmak için yorum yazmayın, ”teşekkürler, süper yazı, hayatımda okuduğum en bomba yazı, ben sana aşık oldum ”:):) gibi yorumlardan ziyade gerçekten yazıyla ilgili bir şeyler yazın. Mesela eksik varsa yazıda onu kibar bir dille belirtin ve kendi düşüncenizi yazın. Bir sitede zamanında yapacağınız ektili, bilgilendirici, sempatik:) güzel bir yorum anlık ve uzun vadeli ciddi trafik ve yakışıklı bir backlink kazandırabilir.
   – Yeni açılmış bir siteye ne zaman link alınmaya başlanmalı?
   – Yeni açılmış bir siteye ilk günden itibaren backlink almaya başlayabilirsiniz ama aşırı şekilde almamaya özen gösterin. Yaklaşık bir rakam vereceğim ama lütfen bunu bir kriter olarak algılamayın sadece fikir olarak paylaşıyorum sektör, sitenin aldığı ziyaretçi sayısı, sayfa sayısı ve diğer bir çok kritere göre bu değişir. Kişisel bir blog ise ayda 10-15 siteden backlink alın. Son olarak backlinkten çok içeriğe odaklanın.
   -Üstteki soruya ek olarak yeni veya eski sitelerimize footer link almak zararlı mıdır?
   – Footer link almak tartışmalı konu. Ben hala alıyorum ve faydasını görüyorum. Bu blog yani seondex.com için son bir kaç ayda 5 siteden footer link aldım 3. sayfada bulunan bir anahtar kelimede 1 hafta içinde 1 sayfa 3. sayfaya yükseldi. Ama footer link alırken alacağınız site ve sizin sitenizin durumu önemli. Yeni açılan bir siteye çok otoriter, sayfa sayıyı oldukça fazla, ziyaretçisi yüksek, alakasız bir siteden baklink alırsanız zararlı olabilir, hatta olur diyeyim. Ama içeriği aynı, sayfa sayısı az fakat eski, otoriter kişisel bir blogdan yeni siteye backlink almanız faydalıdır.

 • Zabıt Katipliği Mar 9,2016 at 00:57

  Çok seo makalesi okudum ama bu kadar detaylı ve özenlisine rastlamadım gerçekten. Özellikle edu ve gov backlink bulma yöntemine bayıldım. Umarım yeterince türkçe gov ve edu tr backlink bulabilirim

  • Ersin Tezcan Tem 12,2016 at 12:21

   Teşekkürler.
   Sadece bu tip backlinklere yoğunlaşmayın. Zaralı olabilir. Bu tür backlink alımlarında wikilere öncelik verin.

 • paykasa Şub 16,2016 at 18:59

  backlink için yazmıyorum bunu ama gerçekten bu kadar kapsamlı yazaı yazana ilk defa rastlıyorum teşekkürler

  • Ersin Tezcan Tem 12,2016 at 12:22

   Ben teşekkür ederim. Umarım gerçekten faydası olur.

 • Nurullah Oca 27,2016 at 11:04

  Okudum uygulamaya çalışıyorum

 • elif Oca 26,2016 at 16:47

  uzun bir yazı ama sonuda kadar okuyup notlarımı aldım teşekkürler

 • Pak temizlik Oca 24,2016 at 14:26

  Ev temizliği üzereine kurulan firmadır

 • Söz Konusu Sanat Oca 17,2016 at 22:08

  Çok teşekkürler, mutlaka siteme uygulayacağım. İyi çalışmalar dilerim.

 • murat topcuoğlu Ara 31,2015 at 14:11

  Teşekkürler hocam

 • Kadir Ara 13,2015 at 07:41

  Hortlatayim ama bilgi her zaman tazedir, konusunda Prof bir yapıya benziyorsunuz. Kredi banka . Org
  Sırf cok derinlerine okudum ve kendi alanı olmadıgını gördüğüm sitenizde dediğinize uyayım diye web site kısmına bile yazmadım 🙂

 • Engin Kas 19,2015 at 23:15

  Müthiş bir yazı hocam

 • Eski Eşya Alanlar Eki 27,2015 at 19:53

  teşekkürler hocam çok güzel makale olmuş

 • Evden Eve Nakliyat Eki 26,2015 at 10:43

  mükemmel bir yazı çalışması olmuş. Backlink konusunda ziyadesi ile bilgi sahibi oldum çok teşekkürler.

 • Tekin Ağu 20,2015 at 23:03

  Bu değerli Bilgiler İçin Teşekkurler

 • Burhan Ağu 7,2015 at 20:16

  Harika bi paylaşım olmuş elinize sağlık geçerli mantıklı

 • Orkun Ağu 6,2015 at 05:18

  Okuyup sonuna geldiğim en uzun makalelerdendi teşekkürler

 • kapadokya web tasarım Tem 21,2015 at 12:04

  çok güzel paylaşım olmuş teşekkürler. domain ”ccajans.net” içersinde nevşehir ve web tasarım kelimesi bulunmamakta olmasına rağmen tavsiyeleriniz üzerine nevşehir web tasarım anahtar kelimemde 1nci sırayı yükseldim.

  • Ersin Tezcan Tem 22,2015 at 00:02

   Çok az bir katkım bile olmuşsa ne mutlu bana… Ama siz yine de alakasız sitelerden yorum backlink almamaya çalışın:)

 • Arda Tem 4,2015 at 22:19

  iyi bir site teşekkürler.

 • Sorubak Haz 30,2015 at 10:27

  Tşk ederim arkadaş işime çok yaradı

 • Hakan Haz 16,2015 at 22:21

  muhteşem yazılarınız mevcut bunları takip etmek keyif verici yararlı bilgileriniz için teşekkürler ayrıca backlink konusundaki konularınız çok faydalı oldu.

  • Ersin Tezcan Tem 22,2015 at 00:03

   Ben teşekkür ederim. Umarım faydalı olmuştur.

 • butik saati May 16,2015 at 12:09

  çok iyi teşekürler…

 • Mahmut Can Nis 20,2015 at 21:09

  selamlar teşekkür ederim hocam

 • […] Backlink Kaynağı E-Ticaret sitesi yeniyse başlangıçta uygulamayın […]

 • […] 17 Kullanılmayan Backlink kaynağı […]

 • Filmcim Nis 16,2015 at 22:03

  Çok teşekürler Hocam

 • Neo Ekonomist Mar 22,2015 at 03:59

  Güzel ve kaliteli bir makale olmuş, teşekkürler…

 • huseyin turgut Şub 4,2015 at 01:00

  bu makaleyi okudum inanılmaz bir kaynak oldu benim için adım adım hepsini uygulamaya çalışacam. Teşekkür ederim

 • hakan Oca 30,2015 at 19:28

  merhaba , ben eskiden örnek veriyorum ” ali ” yazınca googlede geçen yaz çıkan siteleri satın almak istiyorum, geçen yaz googlede “ali” yazınca çıkan siteleri nasıl bulurum?

  • Ersin Tezcan Oca 31,2015 at 10:43

   Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Domain’de geçenmi, yoksa anahtar kelime olarak mı?

 • Miss Tiffany Oca 15,2015 at 21:53

  Bugüne kadar okuduğum en Kapsamlı backlink makalesi oldu. Diğerleri gibi sadece arama motorları için yazmamışsınız bu belli oluyor. Diğerleri de bildiği halde kelimeleri çok havada kalıyor. Ya da kendine saklıyorlar herşeyi bilemedim 😀

  • Ersin Tezcan Tem 22,2015 at 00:04

   Aslında backlink alma konusunu herkes paylaşıyor ama kapsamlı ele almaya çalıştım.

 • Sesli Sohbet Oca 8,2015 at 14:11

  takip ediyorum makalelerinizi tşkler emekleriniz icin

 • hom ofis izle Ara 10,2014 at 15:33

  Teşekkür ederim yazı için. Bu sayfaya da google’dan ulaştım http://homofisizle.com ekibi olarak teşekkür ederiz.

  • Ersin Tezcan Tem 22,2015 at 00:05

   Biz teşekkür ederiz.. Daha alakalı sitelerden yorum backlink alırsanız daha faydalı olacağını düşünüyorum.

 • egitimci Kas 23,2014 at 21:15

  guzel yazı sıkı kullanılanlara ekledim

 • Youtube SEO : Rehberi - seondex.com Eki 16,2014 at 23:38

  […] yükselmek için backlinkler işinize yarayabilir ama Youtube için bu çok etkili değildir, zaten bunun içinde ayrıca zaman […]

 • Google, arama motorları, google nasıl indexler, hızlı index alma, backlink, index sorunu Nis 24,2014 at 21:25

  […] Burada paylaştığım yol dışında backlink alabileceğiniz diğer kaliteli kaynaklar için bakınız […]

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage