10 Adımda Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

Eğer bir internet sitesinin arama motorlarında yapılan aramalarda daha üst sıralarda görünmesini ve  ziyaretçi trafiğini arttırmak istiyorsanız, mutlaka SEO ve SEO uzmanlığı ile ilgili her şeyi öğrenmelisiniz.

Neden herkes SEO konusunda uzmanlaşmalı?

Nasıl uzman olunacağına geçmeden önce, bir SEO uzmanı ile SEO profesyoneli arasındaki farkı anlamak gerekir.

SEO uzmanları, SEO ile ilgili yapılması gerekenleri bilen ve arama motorları sıralamalarında yükselmek için internet sitesine ne tür uygulamalar yapılması gerektiğinin farkında olan kişilerdir.

SEO profesyonelleri ise, SEO danışmanlığı, SEO hizmetleri gibi müşteri bazlı işler yaparak bildiklerini işe döken SEO uzmanlarıdır.

Buradaki farkı anlamak önemlidir çünkü sadece SEO uzmanlığına ulaşmak için profesyonel  SEO alanlarıyla ilgilenmenize gerek yoktur. Müşterilere hizmet vermeyecek dahi olsanız, SEO yeteneklerinizi geliştirmek size çok sayıda fayda sağlar.

SEO uzmanı olmanın faydaları

Sıralamalarda ve ziyaretçi trafiğinde artış- Arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlaşmanın belki de en görünür faydalarından birisidir.

Eğer internet sitenizi arama motorlarına göre düzenlemeyi bilirseniz, sıralamalarda çok kolay yükselip ziyaretçi

trafiğinizde gözle görülür artışlar yakalayabilirsiniz. Bu da sizin para kazanmanızı kolaylaştırır.

SEO ajanslarına daha az bağımlılık: Evet, bir SEO ajansının internet sitesinde görmeyi beklemeyeceğınız bir konu fakat kesinlikle doğru. Eğer SEO işini evinizden yapabilecek yetenekleriniz var ise, dışarıdan herhangi bir destek almadan da rahatlıkla kendi işinizi kendiniz yapabilirsiniz.

Harcamalar azalır: Eğer dışarıdan bir SEO danışmanına para ödemezseniz, çok yüklü miktarda para tasarrufunda bulunabilirsiniz.

SEO işinizi yapacak kişi seçiminde daha iyi kararlar almak: Eğer SEO konusunda uzmanlaşırsanız, SEO konusunda çalışacağınız kişiyi seçmeniz de çok kolay olacaktır. SEO bilginiz sayesinde, size sunulan paketlerin ne içerdiğini anlayabilir ve sizin için neyin uygun olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Pazarlama müdürleri için önerilir: Eğer pazarlama müdürü olarak çalışıyorsanız, SEO konusunda bilginiz olması sizi bir adım daha öne çıkarır.

SEO olmadan hiçbir iş ayakta kalamaz: SEO yapmamak gibi bir durum artık mümkün değildir. Dünya üzerinde çok yüksek rekabete sahip internet sektöründe, SEO uygulamalarını yapmadan ayakta kalabilecek bir iş dalı yoktur. SEO bilmek ve doğru şekilde uygulamak, internet sitenizin geleceğinde büyük bir fark yaratacaktır.

10 Adımda SEO Uzmanlığı

Şimdi sırada SEO yeteneklerinizi geliştirerek kendi başınıza SEO uzmanı olmak için kullanmanız gereken en hızlı yola bakacağız.

Adım 1: Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayın.

Adım 2: Temel arama motoru pazarlama kavramlarını öğrenin.   

Adım 3: SEO’nun gerçek anlamını anlayın.

Adım 4: Doğru SEO eğitimini seçin.

Adım 5: SEO ile ilgili değişiklikleri takip edin.

Adım 6: Doğru SEO araçlarını seçin.

Adım 7: SEO uygulamaları yapın- sadece teoride kalmayın.

Adım 8: SEO bilgilerinizi paylaşın.

Adım 9: Sabırlı olun.

Adım 10: SEO uzmanlarının yayınladığı tavsiyeleri takip edin.

Adım 1: Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayın.

Arama Motorları

Arama Motorları Nasıl Çalışır

SEO ile ilgili çalışmaya başlamadan önce atmanız gereken ilk adım, arama motorlarının nasıl çalıştığına aşina olmanızdır.

Çoğu insan için bilse ya da bildiğini zannetse de her zaman için temel kavramlardan başlamak, çok daha karışık olanları anlamak için çok daha iyidir.

Aşağıdaki kaynaklar, Google arama motorunun ve benzerlerinin nasıl çalıştığını anlamanız için size yardımcı olacaktır.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Adım 2: Temel arama motoru pazarlama kavramlarını öğrenin.   

Ellerinizi kirletmeden önce, sadece SEO değil, arama motoru pazarlaması ya da dijital pazarlama konuları gibi farklı alanlarda da genel bir fikriniz olmalı.

Zihninizde SEO’yu neden yaptığınızı ve sizden neyin beklendiğini oturtabilirseniz, her şey çok daha kolay olacaktır.

Adım 3: SEO’nun gerçek anlamını anlayın.

SEO yalnızda anahtar kelimeler ve linkler değil, çok daha fazlasıdır. SEO’nun temel amacı, insanlara çok iyi bir deneyim sunmak ve kesin olarak ne istiyorlarsa onu verebilmektir.

Amacınız sadece daha fazla arama motoru trafiği çekebilmek değil, bu trafiği ziyaretçi ve müşterilerinizin de

faydasına çevirebilmektir.

SEO çok fazla alt bileşen içerir. Bunlar teknik SEO, içerik SEO, site içi ve site dışı SEO olarak özetlenebilir.

Teknik SEO: Tarama ve indeks

Site içi SEO: Sayfa düzenlemesi

Site dışı SEO: İnternet sitesi tanıtımı

İçerik SEO: İçerik düzenlemesi

Adım 4: Doğru SEO eğitimini seçin.

SEO öğrenmeye başladığınızda şunu göreceksiniz, SEO ile ilgili internette tonla bilgi var ve bunlardan çoğu sadece bilgi kirliliği yaratıyor.

Eğer bu işi herhangi bir yardım olmadan kendi başınıza yapmayı kafaya koymuşsanız, okumanız ve öğrenmeniz gereken sonsuz bir liste ile karşılaşacaksınız.

Önceleri herhangi bir SEO kursu ya da eğitimi ortada olmadığı için işler çok daha zordu. Artık her şey değiştir. İnsanlar internette sonsuza kadar arama yapıp makale üstüne makale okumak yerine, kapsamlı bir kaynak bulup bunu

takip etmek istiyor.

Kullanabileceğiniz Kaynaklar:

Kapsamlı SEO Kursu: SEO ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi içerir. Temel ve gelişmiş SEO kavramlarının tamamı bulunur. Her zaman okumaya ihtiyacınız olabilecek bu kaynağı ister PDF olarak indirebilir, isterseniz de online olarak takip edebilirsiniz.

Google Dijital Garaj: Google, dijital pazarlamaya dair her şeyi içinde bulunduran yeni bir eğitim seti çıkarttı. Her ne kadar SEO’nun ince detaylarına kadar inmiyor olsalar da online pazarlamaya aşina olmak isteyen herkes için çok değerli bir kaynak.

MOZ SEO Kursu: Her ne kadar MOZ, SEO için çıkartmış olduğu araçlarla ünlü olsa da, SEO’nun temellerini anlattığı SEO kursu da vardır. Çok kapsamlı olmasa da yeni başlayanlar için uygundur.

SEO Rehberi: Google’ın bir başka rehberi olan bu kaynak, SEO’yu Google perspektifinden bakarak anlatıyor. Bu yüzden de SEO’nun nasıl çalıştığını öğrenmekten ziyade Google, neleri öğrenmenizi istiyorsa onları öğrenirsiniz. Yine de birkaç saatinizi ayırarak üzerinde düşünmeye değer güzel tavsiyeler edinebilirsiniz.

Adım 5: SEO ile ilgili değişiklikleri takip edin. 

SEO, yerinde sabit duran bir alan değildir. SEO kuralları ve algoritmaları her an değişir. Yalnızca Google sıralama algoritmasında yıllık ortalama 250 değişiklik yapılıyor. İyi bir SEO uzmanı da mutlaka son değişiklikleri takip etmeli ve SEO uygulamalarını bunlara göre şekillendirmelidir.

Kullanabileceğiniz Kaynaklar:

Search Engine Roundtable – SEO uzmanlarının mutlaka takip etmeleri gereken sitelerden bir tanesi. SEO sektöründe yaşanan her olayın günlük haberini alabilirsiniz.

Search Engine Land – SEO sektöründeki en eski sitelerden birisidir. Daha önceleri Danny Sullivan’ın olsa da şimdi Google için çalışıyor.

Google Blog – Geçtiğimiz aylarda Google, ürünleri ile ilgili son haberleri paylaştığı bir blog açtı. Dolayısıyla Google Aramalar hakkında da haberler düzenli olarak yayınlanıyor.

Google Arama Blogu – Google’ın Aramalar için ayırdığı blogu.

Google Webmaster Blogu – Resmi Google Webmaster Blogu. Arama algoritmalarında yaşanan son değişiklikler için takip edin.

Reliablesoft SEO Blog – Haftalık olarak rehberler, adım adım makaleler ve SEO’yu etkin olarak kullanmanız için gerekli kaynakların yüklendiği bir blog.

Adım 6: Doğru SEO araçlarını seçin.

Gerçek şu ki, SEO tek başına yapılamaz. Kullanılması gereken veriler ve bunların sonucunda neler yapılması gerektiği bazı zamanlarda baş edilemez hale gelebilir. Eğer tüm bunları el ile yapmaya kalkarsanız, asıl yapmanız gereken işleri aksatırsınız.

Bir diğer gerçek de her ne kadar SEO araçları maliyetli olsa da uzun vadede size getirileri çok daha fazladır.

Kullanabileceğiniz Araçlar:

Google Webmaster Araçları (Ücretsiz) – Belki de SEO için en kullanışlı araç denilebilir. Ücretsiz olmasıyla beraber siteniz hakkında çok fazla bilgi verir.

Google Analytics (Ücretsiz) – Google tarafından sunulan bir diğer araç. Ziyaretçi trafiğiniz ve bu kişilerin internet sitenize ne yollarla ulaştığını belirlemek için kullanabileceğiniz Google Analytics’te, çok fazla rapor ve veri bulunmaktadır.

SEMRUSH (Ücretli) – Her ne kadar ücretli olsa da, SEO, tıklama başı maliyet, rakip analizi, kelime analizi, link inşası, sosyal medya izlemesi ve çok daha fazlası için kullanabileceğiniz verimli bir araç. Aldığı son güncelleme ile birlikte SEO konusunda yatırım yapabileceğiniz en iyi alternatiflerden.

Ahrefs (Ücretli) – SEMRUSH ile çalışmak istemezseniz kullanabileceğiniz bir diğer araç olan Ahrefs, sektörde en saygı duyulan SEO araçlarındandır. 7 günlük deneme sürümünün ardından aylık abonelik sistemi ile aracı kullanabilirsiniz.

Adım 7: SEO uygulamaları yapın – sadece teoride kalmayın.

SEO yalnızca teorik değil, aynı zamanda pratik bir iştir. Teorik bilgileri edindikten sonra bunları internet sitenizi arama motorlarında yükseltmek amacıyla kullanabilmelisiniz.

Fakat buradaki problem, her internet sitesinin benzersiz olması ve birisi için çok iyi giden bir yöntemin diğer bir site için hiçbir işe yaramayabileceği. Bu sebeple aslında çok fazla sayıda SEO uygulamasında bulunmak çok önemlidir.

Başkalarının SEO yöntemlerini okumak, başarı hikayelerinin incelemek size ileriki projelerinizde uygulayabileceğiniz yeni fikirler katacaktır.

Adım 8: SEO bilgilerinizi paylaşın.

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolunun, bunu başkalarına anlatmak olduğunu söylüyorlar. Bu SEO için de geçerlidir.

Eğer siz de bu yolu kullanmak istiyorsanız, ufak bir SEO ya da kişisel blog açarak işe başlayabilirsiniz. Deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşarak daha yeni şeyler öğrenebilir, aynı zamanda da insanlara yardımcı olabilirsiniz.

Adım 9: Sabırlı olun.

SEO konusunda sabır belki de en önemli kelimelerdendir. SEO çalışmaları mutlaka zaman gerektirir ve çok çabuk sonuç almanız genellikle mümkün olmaz.

SEO, trafiği arttırmanın en hızlı yolu değildir. Eğer böyle bir hedefiniz var ise reklam vermeyi deneyebilirsiniz. 7 gün 24 saat boyunca organik trafik kazanmanızı sağlayacak sağlam bir temel oluşturup uzun vadeli ve sürdürülebilir bir proje için SEO kullanılır.

Mutlaka çalışmaya başladığınız süreden itibaren belirli aralıklar performansınızı değerlendirmeli ve ufak da olsa gelişmeleri görüp kendinizi motive etmelisiniz.

Adım 10: SEO uzmanlarının yayınladığı tavsiyeleri takip edin.

SEO konusunda uzmanlaşmak için önünüze birçok zorluk gelebilir. Hayal kırıklığına uğradığınız, sinir olduğunuz hatta pes etmeye hazır olduğunuz zamanlar da olacaktır.

Endişelenmenize gerek yok çünkü bu çok doğaldır. Eğer başkalarının hayat hikayelerini okursanız, hiçbirinin bugünlere çok kolay gelmediğini göreceksiniz. Çok emek vermek, okumak ve saatlerce süren SEO çalışmaları sayesinde bu başarıya ulaşmışlardır.

Mutlaka çok başarılı kişilerin hikâyelerini okuyun ve SEO çalışmalarını analiz etmek için vakit ayırın. Bazen “geleneksel” SEO çalışmalarından farklı şeyler denediklerini ve bunları yaparken başarısız olmaktan korkmadan kendilerine güvendiklerini, bu sayede de çok başarılı olabildiklerini çok daha iyi anlayacaksınız.

Neil Patel – Sektördeki en saygın SEO uzmanlarından biri. Sadece blogunu okumakla kalmayın, çalışmalarını ve SEO’da içerik kullanımını nasıl daha iyi yapabileceğinizi de analiz etmeye çalışın.

Brain Dean – Link inşası konusunda uzmandır. Daha hızlı sonuçlar almak için kullanabileceğiniz vaka çalışmaları ve teknikler için harika bir blogu vardır.

Eric Enge – Sunucu, Stone Temple’nin kurucusu ve CEO’su. Sektörde yılların tecrübesine sahip bir SEO uzmanı.

Joost de Valk – En popüler SEO etkisi olan Yoast’ın kurucusu ve CEO’su.

Rand Fishkin – MOZ’un kurucu ortağı, çok iyi bir konuşmacı ve girişimci.

Özet

Bir internet sitesi veya online işletmesi olan herkes mutlaka SEO konusunda bilgili olmak zorundadır.

Pazarlama müdürleri, geliştiriciler, internet sitesi yöneticileri, web tasarımcılar, sosyal medya uzmanları, reklamcılık uzmanları, girişimciler ve e-ticaret ile uğraşanlar bu listeyi oluşturmaktadır.

Peki neden? Çünkü SEO, tüm dijital pazarlama çalışmalarının temelini oluşturur. SEO çalışmaları sadece arama motorlarındaki muhtemel bir yükseliş değil çok daha fazla fayda sağlar.

SEO uzmanı olmak kolay değil fakat çok zor da olduğu söylenemez. Çok fazla okuma, uygulama ve test etme gerektiren bir süreçtir.

Eğer tam da şu an başlamaya karar verdiyseniz, iyi bir SEO kursu bulup tüm bilgileri tek bir elden edinmek çok daha faydalı olacaktır. Hatalarınızı öğrenip tekrar tekrar deneyerek ilerlemelisiniz.

Arama motorları ve SEO, işiniz ve kişisel gelişiminiz için yatırım yapabileceğiniz en iyi alanlardan birisidir.

Yazar |2020-06-22T21:32:21+00:0007.04.2020|

Yorum Yap